Inwestorzy otworzą fundamenty wiatrowe dla organizmów morskich? Trwają badania

Strona główna Klimat, ekologia Inwestorzy otworzą fundamenty wiatrowe dla organizmów morskich? Trwają badania

Partnerzy portalu

Inwestorzy otworzą fundamenty wiatrowe dla organizmów morskich? Trwają badania - ZielonaGospodarka.pl

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wraz z holenderską Fundacją na rzecz Morza Północnego „De Rijke Noordzee” przeprowadzą badania nad możliwościami poprawy ekosystemów na terenie morskich farm wiatrowych. W fundamentach turbin wykonano otwory, które umożliwiają rybom i innym organizmom morskim wpływanie do środka turbin wiatrowych.

Badania prowadzone są we współpracy z Królewskim Holenderskim Instytutem Badań Morza (NIOZ). Organizacje analizują, w jaki sposób sama konstrukcja turbiny wiatrowej może przyczynić się do rozwoju organizmów morskich. Podczas gdy wcześniejsze badania koncentrowały się na walorach przyrodniczych wokół turbin, obecnie organizacje analizują, w jaki sposób konstrukcja turbiny wiatrowej może przyczynić się do rozwoju przyrody na farmach wiatrowych.

W tym celu w zainstalowanych już fundamentach wykonano otwory, które umożliwiają rybom nawet wpływanie do środka. Na razie nie wiadomo, czy organizmy morskie będą wykorzystywać wnętrze turbin jako nowe siedlisko, miejsce schronienia lub zdobywania pożywienia. W celu poznania odpowiedzi rozpoczęto badania farmie wiatrowej Hollandse Kust Zuid.

Badania prowadzone wspólnie z firmą Vattenfall są jednym z projektów realizowanych przez De Rijke Noordzee w zakresie rozwoju przyrody na morskich farmach wiatrowych i poprawy bioróżnorodności. De Rijke Noordzee zostało założone cztery lata temu przez organizację ekologiczną Natuur & Milieu oraz Fundację Morza Północnego.

Sektor energetyki wiatrowej z zainteresowaniem oczekuje na wyniki. Jeśli oczekiwania ekologów i inwestorów spełnią się, będzie to oznaczało wzrost wskaźnika bioróżnorodności w projektach wiatrowych. 

Eliptyczne otwory znajdują się nad dnem morskim i tuż pod powierzchnią wody, a ich wymiary wynoszą około 30 cmx1 metr. W najbliższych latach w turbinach i wokół nich będą wykonywane różne pomiary, aby sprawdzić, jak rozwija się bioróżnorodność. Naukowcy z Rijke Noordzee przeprowadzili pierwsze pomiary ostatniej zimy. 

Szansa na zwiększenie się bioróżnorodności

Vattenfall chce zwiększyć bioróżnorodność na farmie wiatrowej, a także zdobyć większą wiedzę na jej temat. Gijs Nijsten, odpowiedzialny za zrównoważony rozwój w Hollandse Kust Zuid, powiedział, ze Vattenfall stale poszukuje sposobów na zminimalizowanie wpływu na ekosystem.

Vattenfall jest właścicielem farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid wraz ze swoim partnerem BASF, niemieckim gigantem chemicznym. Farma wiatrowa znajduje się 18 km od wybrzeża między Hagą a Zandvoort i ma łączną powierzchnię ok. 225 km2. Całkowita moc zainstalowana wynosi 1,5 GW. 

Oczekuje się, że farma wiatrowa osiągnie pełną operacyjność w 2023 roku. W momencie oddania do użytku będzie to największa morska farma wiatrowa na świecie i pierwsza instalacja offshore wind Europe realizowana bez wsparcia publicznego. 

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23475,00 $ tona 1,62% 2 gru
 Cynk 3066,00 $ tona 0,33% 2 gru
 Aluminium 2448,00 $ tona 0,74% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.