Jak zabezpieczyć firmę w dobie kryzysu energetycznego?

zk

19.12.2022 07:25 Źródło: Newseria
Strona główna Energetyka, OZE Jak zabezpieczyć firmę w dobie kryzysu energetycznego?

Partnerzy portalu

Jak zabezpieczyć firmę w dobie kryzysu energetycznego? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Rosnące ceny paliw energetycznych i niestabilna sytuacja geopolityczna sprawia, że wielu przedsiębiorców poszukuje sprawdzonych sposobów na oszczędności energii i zabezpieczenie ciągłości dostaw. Jakie działania warto obecnie podjąć?

Zdiagnozuj potencjał oszczędności

Koszty utrzymania firm rosną, a niepewność związana z ciągłością dostaw energii zmusza przedsiębiorców do poszukiwania nowych rozwiązań. Pierwszym krokiem ku oszczędnościom powinno być zatem rzetelne przeprowadzenie audytu energetycznego, który zdiagnozuje, co można zrobić, żeby zredukować zużycie energii. Szybkiego powrotu do niskich cen energii nie będzie, dlatego firmy powinny jak najszybciej zaplanować działania w celu obniżenia jej zużycia. – Nasze doświadczenie pokazuje, że prawie zawsze można znaleźć oszczędności, na tyle duże, że wdrożenie działania proefektywnościowego jest opłacalne dla przedsiębiorstwa. Szacujemy, że firmy, które myślą, że już więcej oszczędności nie osiągną, mogą wygenerować dodatkowe 20-30 proc.  –zaznacza dr Piotr Danielski, wiceprezes DB Energy.

Wybieraj inwestycje o krótszym okresie zwrotu

Przeprowadzenie inwestycji energooszczędnej bywa czasochłonne, jednak należy pamiętać, że każda modernizacja cechuje się innym okresem zwrotu. Warto wybierać w pierwszej kolejności te, które są relatywnie łatwe do przeprowadzenia i zwracają się stosunkowo szybko. Co istotne, mimo że wszystkie inwestycje wymagają czasu, wzrost cen energii powoduje, że dzisiaj zwracają się one szybciej – i tym bardziej są opłacalne.

– Jednym ze stosunkowo łatwych i szybkich działań jest wymiana oświetlenia na LED. Typowe oszczędności w tym obszarze sięgają 50-60% kosztów, a inwestycje rzadko przekraczają 3-letni okres zwrotu. Co istotne, możemy liczyć nie tylko na korzyści finansowe, lecz także poprawę jakości pracy: w dobrze doświetlonych pomieszczeniach wzrasta komfort i bezpieczeństwo. Szybkie oszczędności można znaleźć też w innych obszarach np. sprężonego powietrza, gdzie często znajdujemy nieszczelności, których usunięcie daje wymierne oszczędności, odzysków ciepła czy wody technologicznej – radzi Piotr Danielski.

Jak przyznaje ekspert, coraz więcej firm decyduje się np. na wprowadzenie odzysków ciepła: – Tego typu inwestycje również można przeprowadzić dość szybko. Są bardzo opłacalne, bo pozwalają odzyskać nawet 80% energii odpadowej – dodaje.

Zainwestuj we własne źródła energii

W dłuższej perspektywie czasu przedsiębiorcy mogą rozważyć budowę własnych źródeł energii – np. jednostek kogeneracyjnych, które pozwalają na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła lub chłodu. Technologia ta wykorzystywana jest w przemyśle, rolnictwie, szpitalach czy hotelach. – Jedną z największych zalet wysokosprawnej kogeneracji jest bezpieczeństwo energetyczne. Rozwiązanie to pozwala pokryć bazowe potrzeby zakładu na energię elektryczną w ciągu całego roku. Co więcej, zakłady, które wykorzystują kogenerację, unikają strat energii dzięki jednoczesnemu wytwarzaniu prądu elektrycznego, ciepła lub chłodu, a samo produkowanej energii na miejscu pozwala minimalizować straty związane z przesyłem – komentuje Danielski.

Korzystaj z finansowania

Wysokie ceny energii to duże koszty utrzymania przedsiębiorstwa. Aby móc pozwolić sobie na modernizacje, nie obciążając budżetu firmy, warto korzystać z zewnętrznego finansowania. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest model ESCO, czyli Energy Saving Contract. Zewnętrzna firma – generalny wykonawca – w całości finansuje i realizuje wówczas inwestycję, dostając w zamian udział w uzyskanych oszczędnościach.

– Widzimy, że model ten staje się coraz popularniejszy. Pozwala pozabilansowo przeprowadzić inwestycję, dzięki czemu nadal jako firma dysponujemy własnymi środkami i zachowujemy płynność finansową. Wielu przedsiębiorców zapewne zdaje sobie sprawę, że kwestia drogiej energii to problem, z którym będziemy zmagać się jeszcze długo. Tym bardziej konieczne jest przyjęcie długoterminowej perspektywy – podsumowuje Danielski.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26047,00 $ tona 1,75% 28 mar
 Cynk 2936,00 $ tona 0,79% 28 mar
 Aluminium 2314,00 $ tona 0,74% 28 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.