Jan De Nul, Tractebel i DEME łączą offshore z morskimi farmami PV

zk

09.03.2023 14:01
Strona główna Energetyka, OZE Jan De Nul, Tractebel i DEME łączą offshore z morskimi farmami PV

Partnerzy portalu

Jan De Nul, Tractebel i DEME łączą offshore z morskimi farmami PV - ZielonaGospodarka.pl
Fot. SEAVOLT/Tractebel

Jan De Nul, Tractebel i DEME wspólnie opracowały nową technologię pływających instalacji fotowoltaicznych, która ma być zdolna do działania w trudnych warunkach morskich i dodatkowo połączona z morskimi farmami wiatrowymi.

Zgłoszona do opatentowania technologia SEAVOLT, jest w stanie wytrzymać trudne warunki morskie, tworząc duże powierzchnie zabezpieczone przed oddziaływaniem intensywnego falowania.

Modułowa konstrukcja pozwala na łatwe dostosowanie do różnych lokalizacji i wymagań środowiskowych, a szerokie spektrum korzyści, jakie niesie za sobą innowacyjna technologia, obejmuje dodatkowe moce i możliwość zainstalowania paneli w rejonie morskich farm wiatrowych.

Kolejną zaletą jest dodanie dużych ilości mocy energii odnawialnej w stosunkowo krótkim czasie, a także optymalizacja planów przestrzennych.

Cztery lata temu konsorcjum rozpoczęło wraz z Uniwersytetem w Gandawie rozpoczęli finansowany przez VLAIO projekt badawczy MPVAQUA (Marine PV Aquaculture) w ramach Blue Cluster.

Opracowano koncepcję morskiego pływaka wraz ze wstępnymi badaniami nad wpływem na ekosystem morski, integracją z akwakulturą oraz analizą finansową.

Po przeprowadzeniu prób partnerzy obecnie przygotowują instalację testową, która zostanie uruchomiona u wybrzeży Belgii już latem tego roku.

Ponadto, przy wsparciu Funduszu Transformacji Energetycznej i Federalnego Funduszu Relaunch we współpracy z RBINS, zostały uruchomione równolegle ścieżki skupiające się na ekosystemie, środowisku i efektywności finansowej.

- W ten sam sposób, w jaki widzieliśmy, że technologia wiatrowa przenosi się z lądu na morze, obserwujemy rozszerzenie całego systemu energetycznego w kierunku obszarów morskich. Wraz z morską produkcją paliw ekologicznych, morskimi wyspami energetycznymi, połączeniami międzysystemowymi i potencjalnymi rozwiązaniami do przechowywania energii, wierzymy, że offshore floating PV ma ważną rolę do odegrania w przyspieszeniu transformacji energetycznej - powiedział Philippe Van Troeye, dyrektor generalny Tractebel.

- Chociaż ta technologia jest jeszcze w powijakach, jesteśmy przekonani, że z tak silnymi partnerami na pokładzie dajemy SEAVOLT wszystkie możliwe szanse na sukces - dodał Van Troeye.

- SEAVOLT jest niezawodnym, opłacalnym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem, które można wdrożyć nawet w najtrudniejszych warunkach morskich. Ponieważ przemysł morskiej energii wiatrowej nadal się rozwija, wierzymy, że ma on potencjał, aby odegrać kluczową rolę w optymalizacji wykorzystania przestrzeni na morzu poprzez uzupełnienie morskich farm wiatrowych. Jesteśmy niezwykle podekscytowani tym aby ujrzeć, jak SEAVOLT ukształtuje przyszłość energii odnawialnej i przyczyni się do bardziej zrównoważonej przyszłości - podsumował Philippe Hutse, dyrektor ds. offshore w Jan De Nul Group.

Połączenie morskich pływających elektrowni słonecznych z morskimi farmami wiatrowymi ma potencjał, aby dodać duże ilości dodatkowej mocy, i znacząco wpłynąć na przyspieszenie dekarbonizacji i osiągniecie redukcji emisji.


Źródło: SEAVOLT

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.