Uzyskano decyzję środowiskową dla linii 400 kV Trębaczew-Joachimów-Wielopole - podały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wskazano, że projekt ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawę efektywności przesyłu energii w południowej Polsce.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały w piątek, że uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy linii 400 kV Trębaczew - nacięcie linii Joachimów (Rokitnica) - Wielopole. "Kolejnym krokiem do rozpoczęcia realizacji inwestycji będzie uzyskanie decyzji lokalizacyjnej oraz pozwolenia na budowę. Wykonawca zostanie wyłoniony w wyniku postępowania. Zakończenie realizacji inwestycji jest planowane na 2028 r." - dodał operator systemu elektroenergetycznego.
Jak wyjaśniono, projekt ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawę efektywności przesyłu energii w południowej Polsce i obejmuje budowę 110-kilometrowej dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV, która połączy stację Trębaczew, zlokalizowaną w pobliżu elektrowni Bełchatów, z nową stacją Rokitnica w Zabrzu.
Spółka dodała, że realizacja tej inwestycji jest częścią programu przebudowy najdłuższego ciągu liniowego 400 kV w Polsce, biegnącego od Zgorzelca (SE Mikułowa) do Częstochowy (SE Joachimów).
PSE zwróciły uwagę, że tworzące ten układ linie zostały wybudowane w latach 60. XX wieku i wymagają zastąpienia jej nowszą infrastrukturą oraz zmiany układu sieciowego na południu Polski. Częścią tego zadania są m.in. ukończone nowe linie 400 kV Mikułowa – Czarna i Czarna – Pasikurowice oraz będąca w budowie linia 400 kV Mikułowa – Świebodzice.
PSE zaznaczyły, że decyzja środowiskowa potwierdza, że inwestycja jest zgodna z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony środowiska. "Proces pozyskania decyzji był poprzedzony szerokimi konsultacjami społecznymi oraz współpracą z lokalnymi władzami i instytucjami.
W marcu br. PSE ogłosiły projekt nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Dokument ten zawiera wariantowe scenariusze rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych. Projekt zakłada m.in. powstanie 4850 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądowa linia stałoprądowa do 2034 r. Łączne szacowane nakłady na inwestycje planowane przez PSE to ok. 64 mld zł do 2034 r.
autor: Anna Bytniewska
ab/ mick/
Fot. Depositphotos
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
9
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
EDF power solutions uruchomiło największy magazyn energii w Polsce
Krajowa produkcja biometanu może być korzystniejsza dla polskiej gospodarki niż import tańszego gazu ziemnego
W Europie jest coraz goręcej. Nowy raport nie pozostawia wątpliwości
Fotowoltaika jest najbardziej opłacalna z magazynem energii lub pompą ciepła [EKSPERT]
Jest nowa deregulacja w energetyce. Ucieszą się konsumenci i ciepłownictwo
Chińskie samochody elektryczne podbijają świat. Pierwsza fabryka w UE i eksport do Kanady
5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska: zielona rewolucja w produkcji leków. Polskie badania mogą ograniczyć toksyczne odpady
00:03:07
Potrzebne są inwestycje w system gospodarowania odpadami. Spór o zasady
R.Power pozyskuje największe w Polsce finansowanie project finance dla projektu magazynowania energii BESS Jedwabno
7
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
MF: kaucja z butelek może zostać objęta podatkiem dochodowym
Europa traci pozycję lidera. Branża tworzyw sztucznych apeluje o wsparcie inwestycji i recyklingu
Fale upałów w Europie wcale nie sprzyjają OZE. Generują problemy techniczne i ekonomiczne
Automatyka obniży rachunki? Ogrzewanie nawet o 30%
Plastik z recyklingu może być groźny dla zdrowia. Lepiej postawić na biotworzywa
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
W 2025 roku zmalał obszar strawiony przez pożary, a paliło się głównie u bogatszych
Handel obawia się systemu kaucyjnego dla szklanych butelek. Ostrzega przed paraliżem sklepów
Ustawa o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów z podpisem prezydenta
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
Morskie farmy wiatrowe pod specjalnym nadzorem. Offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Łukasiewicz i Amentum opracują technologie dla energetyki jądrowej, przemysłu i bezpieczeństwa
Wodór z głębi ziemi może być tańszy
Jeszcze więcej korzyści dla klientów Energi Obrotu w aplikacji ORLEN VITAY
| Ropa brent | 97.91 $ | baryłka | 2,25% | 04.06.2026 07:05 |
| Cyna | 57475 $ | tona | 1,91% | 04.06.2026 07:05 |
| Cynk | 3611 $ | tona | 1,58% | 04.06.2026 07:05 |
| Aluminium | 3854.5 $ | tona | 1,56% | 04.06.2026 07:05 |
| Pallad | 1316 $ | uncja | -5,46% | 04.06.2026 07:05 |
| Platyna | 1862 $ | uncja | -3,90% | 04.06.2026 07:05 |
| Srebro | 72.97 $ | uncja | -3,27% | 04.06.2026 07:05 |
| Złoto | 4462.6 $ | uncja | -1,26% | 04.06.2026 07:05 |