KGHM będzie przygotowywać aktualizację strategii; stawia na inwestycje w udostępnienie złóż

zk

25.03.2021 21:59 Źródło: PAP
Strona główna KGHM będzie przygotowywać aktualizację strategii; stawia na inwestycje w udostępnienie złóż
KGHM będzie przygotowywać aktualizację strategii; stawia na inwestycje w udostępnienie złóż - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Grupa KGHM będzie w drugim kwartale przygotowywać aktualizację strategii rozwoju. Spółka kładzie w tym roku nacisk m.in. na inwestycje w udostępnienie złóż - poinformował PAP Biznes prezes Marcin Chludziński.

"Zarząd w tym składzie pracował przez dwa lata i wiele udało się osiągnąć: poprawiliśmy wyniki, produkcję, sprzedaż. Strategia elastyczności, efektywności się sprawdziła. Wysoki poziom długu, trudna sytuacja Sierra Gorda, nieefektywne ciągi produkcyjne - tymi problemami udało się zająć z sukcesem. Teraz czas na przegląd strategii, bo świat się zmienia" - powiedział PAP Biznes prezes Chludziński.

"Pojawiają się nowe obszary działalności, szanse rozwojowe. Obiecujący jest np. temat zdrowia i wykorzystania miedzi i srebra w biotechnologii. Patrzymy też na inne obszary inwestycyjne i o to chcemy strategię poszerzać. Będziemy przygotowywać aktualizację w drugim kwartale tego roku" - dodał prezes.

Opublikowana w grudniu 2018 roku strategia grupy KGHM na lata 2019-23 zakłada m.in. średnioroczną produkcję hutniczą miedzi w Polsce na poziomie 540 tys. ton oraz produkcję górniczą na poziomie 450 tys. ton miedzi w urobku. Do końca 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania KGHM Polska Miedź na energię elektryczną ma pochodzić ze źródeł własnych oraz odnawialnych źródeł energii.

Przy okazji publikacji strategii KGHM informował, że podzieli swoje aktywa zagraniczne na kluczowe i niekluczowe, a portfel tych ostatnich będzie optymalizować.

"Część naszych aktywów zagranicznych uznajemy za wspierające i jesteśmy w procesie analiz ich umiejscowienia w naszym modelu biznesowym, mamy procedurę ich oceny i będziemy o kolejnych, potencjalnych krokach informować rynek. To konsekwencja i element naszej strategii. Mówiliśmy, że chcemy podzielić nasze aktywa zagraniczne na strategiczne, rozwojowe i te mniej strategiczne, dające nam mniejszą perspektywę albo niedopasowane do naszej skali operacji" - powiedział Marcin Chludziński.

Jednym ze strategicznych aktywów KGHM jest chilijska kopalnia Sierra Gorda.

"Chcemy, by jak najszybciej pojawiły się pierwsze przepływy z Sierra Gorda do właścicieli. Mamy nadzieję, że stanie się to w tym roku. Dużym sukcesem jest, że kopalnia finansuje się już sama, jest w stanie zaciągać dług, mniej bazuje na pożyczkach od udziałowców" - powiedział prezes KGHM.

Prezes pytany o priorytety zarządu na ten rok, odpowiedział: "Kładziemy mocny akcent na prace udostępniające - zakładamy rekordowy CAPEX na poziomie 2,85 mld zł, by więcej wydobywać w przyszłości, by odpowiedzieć na popyt. Chcemy dalej zwiększać wartość Sierra Gorda. Mamy też potężne wyzwanie dla branży związane z zagadnieniami ESG. Budujemy w tym roku kompleksową strategię ESG na co najmniej 15 lat. To będzie model ekonomiczny naszego rozwoju w kontekście wymogów europejskich".

Prezes tłumaczy, że wysoki poziom planowanych nakładów inwestycyjnych to odpowiedź na szansę rynkową, wynikającą z potencjalnego niedostosowania popytu do podaży miedzi w przyszłości.

"Skoro ośrodki analityczne mówią, że w perspektywie 10 lat cena miedzi będzie wysoka, popyt będzie duży, to robimy wszystko, by się do tego przygotować i zrobić jak najwięcej w skali roku. Jest szansa rynkowa, chcemy na nią odpowiedzieć jak najszybciej. Kładziemy główny nacisk na udostępnianie złóż, na metry bieżące, chcemy też zrobić więcej zabudowy przenośników, co optymalizuje transport urobku pod ziemią, pozwala na większe wydobycie" - powiedział Marcin Chludziński.

Grupa KGHM zakłada w budżecie na ten rok, że sprzedaż miedzi płatnej wyniesie w 2021 roku 566 tys. ton. Zgodnie z tegorocznym budżetem, KGHM Polska Miedź wyprodukuje 390 tys. ton miedzi w koncentracie i 573 tys. ton miedzi elektrolitycznej, w tym 385 tys. ton z wsadów własnych. Ponadto, produkcja miedzi przez KGHM International ma wynieść w 2021 roku 74 tys. ton, a produkcja przez Sierrę Gorda (dla 55 proc. udziałów) 99 tys. ton.

"Staramy się, by pierwszy kwartał był jak najlepszy. Nie mamy w tej chwili większych czynników produkcyjnych w górnictwie, czy hutnictwie, które by negatywnie wpływały na plany założone w budżecie" - powiedział prezes KGHM.

Poinformował, że obecnie w zakładach spółki w Polsce jest znacznie mniej zachorowań na Covid-19 niż w jesiennym szczycie.

W 2020 roku grupa KGHM miała 6,623 mld zł skorygowanej EBITDA (wzrost o 26,7 proc. rdr) przy przychodach na poziomie 23,632 mld zł (wzrost o 4 proc. rdr). Zysk netto wyniósł 1,797 mld zł wobec 1,421 mld zł w 2019 r.

Na koniec czwartego kwartału poziom długu netto do EBITDA wyniósł 0,9x wobec 1,5x na koniec 2019 r.

"To był jeden z najtrudniejszych okresów w historii firmy. Musieliśmy działać w sytuacji kryzysowej. Skupialiśmy się na bezpieczeństwie ludzi i utrzymaniu zdolności operacyjnej. Dobre ceny miedzi pojawiły się pod koniec roku, w czwartym kwartale i to nie były ceny, które by przebiły poziomy z 2019 r., nie wspierały nas bardzo mocno, a w marcu-kwietniu cena miedzi była bardzo niska. Mimo tego osiągnęliśmy 6,6 mld zł EBITDA, najwyższy wynik od czasu zakupu aktywów zagranicznych. Wskaźnik długu netto/EBITDA spadł do 0,9x, a koszt C1 zmniejszył się o 6 proc. rdr" - powiedział prezes Marcin Chludziński.

Dodał, że KGHM jest jedną z trzech firm w branży na świecie, która pracowała zgodnie z planem, nie zmieniła planów operacyjnych z powodu pandemii i nie wstrzymała wydobycia.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.