Senat postuluje o przynajmniej 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem

zk

25.03.2021 22:15 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Senat postuluje o przynajmniej 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem

Partnerzy portalu

Senat postuluje o przynajmniej 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem - ZielonaGospodarka.pl
senat.gov.pl

Państwo miałoby corocznie przeznaczać minimum 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem - przewiduje projekt noweli Prawa ochrony środowiska, który poparł w czwartek Senat. Projekt przewiduje m.in. stworzenie Funduszu Ochrony Powietrza.

Za przyjęciem projektu i tym samym za wniesieniem go do Sejmu głosowało 50, przeciw było 46.

Projekt noweli Prawa ochrony środowiska był inicjatywą senatorów KO. Jego celem jest zwiększenie skuteczności walki z zanieczyszczeniami powietrza, tzw. niską emisją.

"Projektowana ustawa ma na celu poprawę jakości powietrza na terenie kraju, przewidując wprowadzenie szeregu systemowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych (...) Ponadto proponowana nowelizacja przewiduje pomoc finansową dla gospodarstw domowych związaną z ponoszeniem wyższych kosztów ogrzewania niskoemisyjnego" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jednym z głównych założeń jest to, że na szeroko rozumiane działania antysmogowe rocznie państwo przeznaczałoby nie mniej niż 0,5 proc. PKB. "Dla zapewnienia Polakom bezpiecznego dla ich zdrowia czystego powietrza konieczne są znaczące nakłady finansowe. Nie mogą one jednak zależeć od bieżącej koniunktury politycznej. Dlatego też niezbędne w tym zakresie są regulacje rangi ustawowej, które zapewnią skuteczność przyjętych rozwiązań" - podkreślono w uzasadnieniu.

Nowe przepisy zakładają m.in. utworzenie Funduszu Ochrony Powietrza, który miałby działać w Narodowym Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt podnosi też rangę Krajowego Programu Ochrony Powietrza, który miałby być przyjmowany przez rząd. KPOP miałby też wyznaczać cele i kierunki w kwestii wymiany źródeł ciepła w tym podłączania do sieci ciepłowniczych, zwieszenie efektywności energetycznej, czy zastosowania OZE w szczególności na poziomie obywatela.

Zgodnie z projektem załącznikiem do KPOP byłby plan finansowy, który określałby środki jakie w danym roku płynęłyby na walkę ze smogiem.

Projekt zakłada również przekształcenie gminnych planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe w akty prawa miejscowego. Plany miałby zawierać m.in. pełną inwentaryzację źródeł ciepła z terenu gminy i docelowy stan jakości powietrza z listą koniecznych inwestycji. Nowe przepisy miałyby również wprowadzić rozwiązania wspierające osoby o niskich dochodach, które są zagrożone ubóstwem energetycznym, jeżeli podejmą działania mające na celu zastosowanie niskoemisyjnych źródeł ogrzewania.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.