Kraków5020 z pomocą Carbon Footprint Foundation stworzy politykę ESG dla ICE Kraków

zg

19.10.2023 09:10
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Kraków5020 z pomocą Carbon Footprint Foundation stworzy politykę ESG dla ICE Kraków

Partnerzy portalu

Kraków5020 z pomocą Carbon Footprint Foundation stworzy politykę ESG dla ICE Kraków - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Kraków5020

ICE Kraków ma już swoją „Politykę zrównoważonego rozwoju", stworzoną wspólnie z przedstawicielami przemysłu spotkań w Krakowie. Są w niej dobre praktyki, rady i rozwiązania, z których mogą korzystać organizatorzy kongresów czy koncertów. Teraz nadszedł czas na własną politykę ESG. W jej stworzeniu pomoże ekspert w tym temacie – Carbon Footprint Foundation. Dziś w Cricotece, podczas Carbon Footprint Summit 2023, został podpisany list intencyjny, który oznacza początek prac nad dokumentem.

Według raportów IPCC (Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu) emisje dwutlenku węgla mają największy wpływ na zmieniający się klimat. Jedynym sposobem na uniknięcie katastrofalnych skutków jest drastyczne zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych, które uwalniamy do atmosfery. To moment, w którym cały świat stoi przed jednym z największych wyzwań w historii ludzkości. – Nie możemy czekać na rozwój sytuacji z założonymi rękami. Czytamy raporty, podglądamy najlepsze rozwiązania i chcemy je wdrażać dla siebie. ICE Kraków w ciągu 9 lat istnienia odwiedziło ponad 1,5 mln gości z całego świata. Pytają, jak mogą przyczynić się do dbania o ekologię, społeczeństwo i otoczenie. Na podstawie polityki ESG dla Centrum Kongresowego będziemy mogli wdrożyć najlepsze rozwiązania – zapewnia Izabela Błaszczyk, prezeska Kraków5020, operatora ICE Kraków.

Centrum Kongresowe ICE Kraków od początku istnienia to nie tylko przestrzeń dla organizatorów wydarzeń. To także miejsce, w którym jednoczy się cała branża te wydarzenia organizująca – Kraków Network. – To inicjatywa, która wyprzedza trendy. Zaczęliśmy od wspólnych działań CSR-owych, by zjednoczyć się i pokazać siłę,  wprowadziliśmy Protokół Kraków Network wspierający współpracę na rzecz zrównoważonej turystyki Krakowa. Część działań prowadzonych w obiekcie już wdrożyliśmy zgodnie z zasadami ESG. A co najważniejsze, całą pozyskaną wiedzą dzielimy się na spotkaniach społeczności Kraków Network. Podobnie będzie z polityką ESG. Będzie stworzona dla ICE Kraków, ale pokaże szereg kierunków i rozwiązań, które będą przydatne dla całej branży – mówi Paula Fanderowska, wiceprezeska Kraków5020, operatora ICE Kraków.

W stworzeniu polityki ESG dla Centrum Kongresowego ICE Kraków pomogą niezawodni eksperci. - Fundacja Carbon Footprint, założona na początku 2019 roku, to odpowiedź na wyzwania stawiane przed organizacjami, firmami czy stowarzyszeniami. Działa na rzecz budowania świadomości społecznej poprzez projekty edukacyjne i publikację merytorycznych treści. Współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi, odpowiedzialnym biznesem i ekspertami, współtworzy platformę do wymiany doświadczeń w zakresie wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Skoordynowane wysiłki ludzi z różnych środowisk oraz edukacja społeczna są kluczem do wprowadzenia realnych zmian skutecznie zapobiegających kryzysowi klimatycznemu. Jednym z sektorów, któremu chce pomóc Fundacja jest branża MICE organizująca duże wydarzenia ogólnopolskie i międzynarodowe, które pozostawiają po sobie ślad węglowy – tłumaczy Agnieszka Rozwadowska, prezeska Carbon Footprint Foundation.

I dodaje: - Na przestrzeni 4 lat działalności Carbon Footprint Foundation zbudowaliśmy solidne i rzetelne standardy współpracy z organizacjami, partnerami i biznesem. Od początku istnienia Fundacji, kompetencje zespołu analitycznego są wzmacniane i rozwijane. Dlatego cieszę się, że możemy realnie i aktywnie wspierać zieloną transformację poprzez budowanie strategii dekarbonizacji nie tylko organizacji, ale również wydarzeń, produktów czy usług. Zielona transformacja, w której dziś uczestniczymy to przede wszystkim zmiana mentalna. Ślad węglowy to najbardziej uniwersalny wskaźnik oddziaływania człowieka na środowisko. Pomaga nam mierzyć, analizować, identyfikować obszary i w końcu podejmować konkretne kroki do ograniczania emisyjności działalności człowieka - jako jednostka i jako ogół – mówi Agnieszka Rozwadowska, prezeska Carbon Footprint Foundation.

Cele Carbon Footprint Foundation realizuje m.in. w ramach społecznego Think Tanku, udostępniając przestrzeń dla swobodnej komunikacji świata nauki, biznesu i aktywizmu rozwijając format #idea #fact #tech międzynarodowego szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit, którego ślad węglowy analizuje i optymalizuje od początku - od pierwszej edycji. - Wiemy jak to robić, rozumiemy wyzwania branży eventowej, rozpoznajemy wątpliwości, rozwiewamy obawy, uczymy jak komunikować o śladzie węglowym. Dziś jest ten moment, w którym nie zadajemy pytania "po co" tylko: "jak". Dlatego chcemy zdynamizować aktywność w transformacji ESG branży spotkań w naszym regionie. To nie tylko stanowi o przewadze konkurencyjnej całego łańcucha wartości w tym sektorze, ale przede wszystkim bez rozpoznania, zabezpieczenia i mitygacji ryzyk w obszarze zrównoważonego rozwoju, biznes nie będzie mógł generować stabilnego zysku. Ekologia się opłaca - każdemu i wszystkim. Po prostu – dodaje Rozwadowska.

Podpisany dzisiaj list intencyjny pomiędzy Kraków5020 – operatorem ICE Kraków i Carbon Footprint Foundation oznacza rozpoczęcie prac nad polityką ESG. Zespół, który zostanie powołany na dniach, opracuje również kryteria do kalkulatora śladu węglowego, o który pyta coraz więcej klientów branży przemysłu spotkań.

- - -

Kraków5020 jest miejską spółką powołaną przez Radę Miasta Krakowa, która zajmuje się budowaniem i zarządzaniem wizerunkiem miasta oraz jego promocją we współpracy z licznymi partnerami. Głównym zadaniem jest wzmacnianie marki Krakowa jako nowoczesnej europejskiej metropolii, atrakcyjnej, otwartej i tolerancyjnej; miasta światowego dziedzictwa kulturowego i prężnego ośrodka akademickiego. Spółka odpowiada m.in. za: Centrum Kongresowe ICE Kraków i zlokalizowane w nim studio hybrydowe, miejską platformę VOD PLAY KRAKÓW, projekty: Kraków Network i Power of 4, cykl ICE Classic i Dzień dobry ICE Kraków, Kraków Story w Pawilonie Wyspiańskiego oraz Oficjalną Sieć Informacji Miejskiej InfoKraków.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.