Wystartowało Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej

Wystartowało Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej - ZielonaGospodarka.pl
14.02.2023 19:48
Strona główna Klimat, ekologia Wystartowało Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej

Partnerzy portalu

Wystartowało Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej/krakow.pl

Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej zainaugurowało we wtorek swoją działalność. ”To przestrzeń, która będzie służyła nie urzędnikom, ale wszystkim mieszkańcom i stowarzyszeniom zajmującym się ochroną klimatu” - wskazał prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Przedsięwzięcie powstało w specjalnie na ten cel zaadaptowanych pomieszczeniach na parterze komunalnej kamienicy znajdującej się w centrum miasta, przy ul. Wielopole 17a. W zamierzeniu pomysłodawców ma być miejscem spotkań, warsztatów i edukacji klimatycznej. Miejsce przeznaczone jest dla grup do 50 osób w każdym wieku. Będzie otwarte w dniach zaplanowanych wydarzeń.

Prezydent Jacek Majchrowski podczas uroczystości inauguracji działalności Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej podkreślił, że miejsce to powstało z inicjatywy samych mieszkańców, którzy w 2021 r. wzięli udział w Krakowskim Panelu Klimatycznym i przegłosowali je jako jedną z rekomendacji dla władz miasta.

„Jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy widzimy, jak zmiany klimatyczne nas dotykają. Widać, że klimat się zmienia i musimy coś w tej materii robić” - mówił Majchrowski. Zaznaczył, że podczas urządzania wnętrz dbano, aby generować jak najmniejszy ślad węglowy, a wewnątrz wprowadzono wiele ekologicznych rozwiązań, np. toalety są spłukiwane wodą, którą wcześniej użyto do mycia rąk.

Prezydent Krakowa podkreślił, że miasto „robi już bardzo dużo w zakresie ochrony klimatu”. „Jesteśmy pierwszym i chyba jedynym miastem, które zlikwidowało piece opalane paliwami stałymi, wprowadziliśmy strefę czystego transportu. To oczywiście wszystko się wiąże z dyskusjami, zarzutami, ale mamy świadomość, że jest to konieczne i będziemy to robić” - zapowiedział Majchrowski.

Ewa Całus, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej podkreśliła, że centrum od samego początku powstawało w sposób partycypacyjny i deliberacyjny. Dlatego np. koncepcję adaptacji jego pomieszczeń przygotowali uczniowie Technikum Budowlanego nr 1 w Krakowie. Partnerem przygotowania obiektu była Politechnika Krakowska, a Uniwersytet Jagielloński wspiera merytoryczny program jego działalności.

Pełnomocniczka prezydenta zapowiedziała, że instytucja ta, zgodnie z proklimatyczną ideą współdzielenia, będzie udostępniana na wydarzenia i aktywności związane z ochroną klimatu i edukacją. Osoby działające na rzecz klimatu będą miały możliwość wykorzystania tego miejsca do własnych przedsięwzięć.

„Będziemy zachęcać do podejmowania działań na rzecz klimatu w Krakowie” - zaznaczyła Całus i dodała, że pierwszą okazją było rozdawanie mieszkańcom budek lęgowych dla ptaków zbudowanych z odebranych odpadów komunalnych przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. We wtorek odbyły się także pierwsze warsztaty upcyclingowe dla drugoklasistów ze szkoły podstawowej o tym, jak można przerobić używane jeansy.Rafał Grzyb/ rgr/ akub/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.