Kryzys energetyczny i zielona transformacja wśród tematów Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego

zk

17.10.2022 14:54 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Kryzys energetyczny i zielona transformacja wśród tematów Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego

Partnerzy portalu

Kryzys energetyczny i zielona transformacja wśród tematów Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Local Trends/Twitter

O największych wyzwaniach dla polskich miast i gmin dyskutują od poniedziałku w Poznaniu samorządowcy z całej Polski podczas Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Wśród poruszanych tematów jest m.in. kryzys energetyczny oraz zielona transformacja miast i wsi.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił w poniedziałek, że podczas forum Local Trends poruszanych będzie wiele tematów; dyskusje toczyć się będą nie tylko w gronie samorządowców, ale także przedstawicieli biznesu, rządu i nauki.

„Wydaje mi się, że są to tak trudne czasy, w których powinniśmy szukać takich decyzji i wypracować takie decyzje, które będą dobre dla Polski, będą dobre także dla naszych regionów, dla naszych miast” – powiedział.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zaznaczył, że prowadzone dyskusje dotyczyć będą nie tylko tego, „jak przejść te trudne czasy; trudne czasy kryzysu uchodźców, drogiej energii, ale myślimy także o przyszłości”.

„Ten kongres jest o tych trudnych czasach, ale także o tej przyszłości. (...) Są problemy, które nas na co dzień nurtują, nie tylko te bieżące, którymi żyjemy, ale też te przyszłe, myślimy więc też o tych miastach przyszłości” – powiedział.

„Bardzo nam zależy na tym, aby współczesne wyzwania wynikające z procesów globalizacyjnych, z potwornej inflacji, która trawi wiele krajów świata, także naszą część Europy, wzrastające ceny energii, skutki wojny prowadzonej przez Rosję na terenie Ukrainy – żeby ta problematyka była też przedmiotem merytorycznej dyskusji zainteresowanych stron – samorządów z rządem, samorządów z biznesem, i również z nauką” - podkreślił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Burmistrz Śremu Adam Lewandowski pytany w trakcie kongresu przez media, jakie są obecnie największe wyzwania samorządu powiedział, że jednym z problemów - nadal nierozwiązanym - jest kwestia węgla. „Oczywiście problemem najważniejszym jest całe pojęcie słowa energia, zaczynając od energii elektrycznej” – zaznaczył.

Odnosząc się do kwestii dystrybucji węgla przez samorządy powiedział, że „póki co nie ma przepisów prawa, w ramach których moglibyśmy się poruszać”.

„Nie mówimy oczywiście nie, jeśli jakaś logika będzie i będzie z tego wynikała faktycznie przyszłość w tym zakresie, to oczywiście podejmiemy takie zadania, ale musi to być ubrane przede wszystkim w kołnierz prawny, i nie możemy być też konkurencją dla firm, które już funkcjonują w tym zakresie” - zastrzegł.

Mówiąc o „największych bolączkach” mieszkańców wskazał, że „ludzie boją się generalnie po prostu zimy - mówiąc krótko i kolokwialnie”.

„Robimy wszystko co jest możliwe, wypłacamy te wszystkie dodatki; jutro też mamy sztab dotyczący okresu zimowego, to tam ustalimy wiele rzeczy. Są w to zaangażowane wszystkie instytucje, też te najbardziej wrażliwe, to jest ważne. Chcielibyśmy, żeby też w zakresie tych instytucji wrażliwych, poza szkołami, przedszkolami, żłobkami, pojawiły się też instytucje wrażliwe typu odpady komunale i woda, i instytucje kultury i sportu. Już słyszymy w Wielkopolsce, że planuje się od 1 stycznia w niektórych miastach zamknąć baseny – to chyba nie tędy droga, ale takie przypadki pewnie będą” – dodał.

Biorący udział w kongresie wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, zaznaczył, że jednym z największych problemów gmin wiejskich są przede wszystkim „wszystkie manewry w dochodach gmin".

Według niego takie zdarzenia pandemia, inflacja, wojna tuż za naszą wschodnią granicą, których nikt się nie spodziewał, oraz zmiany ustawowe w podatkach bezpośrednio przełożyły się na dochody gmin. Iwaniuk ocenił, że najbardziej odczuwają to najsłabsze gminy "i to jest główny chyba problem".

Europejskiemu Forum Samorządowemu towarzyszyć będą dwa wydarzenia. Pierwsze to Kongres Regionów, podczas którego rozmowy będą się toczyć nt. tworzenia środowisk przyjaznych dla biznesu, samorządów w czasach gospodarki niedoboru czy nowoczesnych form komunikacji. Drugie to Forum Rozwoju Miast pod hasłem „Kiedy różnice schodzą na dalszy plan – co daje miastu poczucie wspólnoty?”. Mowa będzie m.in. o bezpiecznych przestrzeniach, angażowaniu młodego pokolenia i zarządzaniu kryzysem.

Organizatorami wydarzenia są Grupa MTP i Fundacja Centrum Myśli Strategicznych. Gospodarzami Local Trends są Miasto Poznań i Miasto Sopot (tu wiosną odbywa się Local Trends – Europejski Kongres Finansowy). Partnerami strategicznymi wydarzenia są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Pomorskiego, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Związek Miast Polskich, Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej i Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej.

Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe potrwa na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich do wtorku, 18 października.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.