Polska energetyka idzie na mieliznę

Strona główna Prawo, finanse Polska energetyka idzie na mieliznę

Partnerzy portalu

 Polska energetyka idzie na mieliznę  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Relacja z Częstochowy | Wystąpienie Prezesa #PiS Jarosława Kaczyńskiego (YouTube)

 W zamianie Konrada Szymańskiego na Szymona Szynkowskiego vel. Sęk chodzi nie tylko o zamianę gołębia na jastrzębia. Szybka transformacja energetyczna Polski jest zagrożona.

Były minister do spraw europejskich Konrad Szymański uchodzi za polityka umiarkowanego. Miał zadanie szukać porozumienia i kompromisu z Brukselą w kwestii sądownictwa i funduszy europejskich. Niestety szybko znalazł się w konflikcie z „jastrzębiami” z PiS i wyznawcami doktryny „nie oddamy ani guzika” formułowanej przez Zbigniewa Ziobrę. Dziś zostaje odwołany.

Tymczasem, zamiast podsycać antyniemieckie i antyeuropejskie nastroje, warto szukać okazji do wymiany doświadczeń, budowania dialogu i porozumienia. Organizowane od lat Forum Nowej Gospodarki jest doskonałą okazją, aby wymieniać doświadczenia, poznać polskie i niemieckie doświadczenia z transformacji energetycznej. W Nadrenii Północnej – Westfalii, regionie partnerskim dla województwa śląskiego, energia i klimat są elementem zawartej w 2022 roku umowy koalicyjnej między rządzącymi w kraju związkowym chrześcijańskimi demokratami i Zielonymi. Jak wynikało z wystąpień Mony Neubaur, minister ds. gospodarki i ochrony klimatu kraju związkowego NRW i Gunthera Bergmanna, członka komisji ds. Europy i Spraw Międzynarodowych parlamentu kraju związkowego NRW, odejście od węgla i neutralność klimatyczna są racją stanu w NRW.

Nacjonalistyczne obsesje nawet w czasie pokoju niosą dla kraju poważne ryzyko. W sytuacji wojny na wschodzie stają się śmiertelnym zagrożeniem. Za granicą trwa ostrzał elektrowni i elektrociepłowni, a Ukraińcom grozi śmierć z zimna i chłodu. Polscy ministrowie zamiast przerzucać się coraz głupszymi pomysłami na przetrwanie zimy, powinni zrobić wszystko, aby przyspieszyć zieloną transformację energetyczną.

Zamiast szczerze powiedzieć Polakom, że węgla w Polsce zabraknie i przeprowadzić w Polsce testy systemu energetycznego, należy wdrożyć stosowne procedury kryzysowe i przygotować Polaków na zimowe wyłączenia ciepła i prądu. Niemcy już dawno przeprowadzili takie testy i wiedzą, ile i kiedy zabraknie energii.

Jeszcze kilka miesięcy temu w Zjednoczonej Prawicy trwała walka o duszę Jarosława Kaczyńskiego. Zastanawiał się, czy wybrać proeuropejski pragmatyzm Konrada Szymańskiego czy antyeuropejskie wolty Zbigniewa Ziobry. Dziś wyraźnie widać, że prezes podjął już decyzję i po raz kolejny okazuje się zapiekłym ideologiem.

Z przykrością trzeba zauważyć, że losy polskiej energetyki zostały złożone na ołtarzu chorej ideologii. Gdyby Jarosław Kaczyński poważnie traktował bezpieczeństwo energetyczne Polek i Polaków, bez zmrużenia oka sięgnąłby po pieniądze z handlu emisjami, Krajowego Planu Odbudowy i funduszy europejskich, aby przyspieszyć odejście od węgla w Polsce i zwiększyć udział odnawialnych źródeł w miksie energetycznym Polski.  

W imię chorych antyniemieckich i antyeuropejskich obsesji lidera partii rządzącej, polski rząd funduje milionom Polek i Polaków w ubóstwo energetyczne. Ostatnie decyzje kadrowe Jarosława Kaczyńskiego pokazują, że chce Polskę zamienić w skansen Europy. Przez takich liderów u steru, polska energetyka wyląduje na mieliźnie.


Patryk Białas

Z wykształcenia prawnik, z ukierunkowaniem na politykę rozwoju regionalnego, zawodowo zajmujący się rozwojem regionalnym i technologicznym, transferem i komercjalizacją technologii. Wiceprezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, prezes stowarzyszenia BoMiasto, współzałożyciel Śląskiego Ruchu Klimatycznego, krajowy koordynator liderów Climate Reality Project, koordynator kampanii Czyste Powietrze w Katowicach, wcześniej aktywista Polskiego Alarmu Smogowego. Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.