Kto jest kim w polskim offshore? DNV: "Aktywnie wspieramy sektor morskiej energetyki wiatrowej"

23.02.2022 06:51 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Kto jest kim w polskim offshore? DNV: "Aktywnie wspieramy sektor morskiej energetyki wiatrowej"

Partnerzy portalu

Kto jest kim w polskim offshore? DNV: "Aktywnie wspieramy sektor morskiej energetyki wiatrowej" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. DNV

Jedną z kluczowych firm specjalistycznych zaangażowanych w rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest DNV. Jest to ośrodek doradczy, który świadczy również niezależne, akredytowane usługi certyfikacyjne dla branży OZE. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Marka Roszaka, Market Area Managera na Polskę i kraje bałtyckie w DNV, o rolę firmy w rozwoju sektora oraz zaangażowanie na rynku energetyki wiatrowej w Polsce.

Eksperci DNV wykorzystują wiodącą w branży wiedzę doradczą, aby pomóc deweloperom projektów morskiej energetyki wiatrowej zwiększyć efektywność instalacji. Jak sama firma podkreśla, sukces zależy od zrozumienia zależności pomiędzy różnymi elementami łańcucha wartości morskiej energetyki wiatrowej - dlatego też do zarządzania ryzykiem i redukcji kosztów DNV przyjmuje podejście oparte na pełnym cyklu życia. 

Marek Roszak w komentarzu dla portalu GospodarkaMorska.pl wyjaśnia, że jako wiodący na świecie firma zatrudniających niezależnych ekspertów energetycznych i doradców technicznych, DNV aktywnie wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej świadcząc usługi doradcze, monitorujące, weryfikacyjne i certyfikacyjne. 

– W związku z tym DNV jest zaangażowany w najważniejsze projekty dotyczące morskiej energetyki wiatrowej jako jednostka certyfikująca lub doradca deweloperów, inwestorów i operatorów, np. Baltic Power Offshore Wind, Arkona i Wikinger, a to tylko kilka z nich – komentuje Roszak.

Jak DNV postrzega rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce? Roszak wskazuje, że morska energetyka wiatrowa w Polsce jest rynkiem wschodzącym z szansami i wyzwaniami, a jej rozwój będzie kluczowy dla przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce.

– Do budowy nowego rynku niezbędna jest wiedza z zakresu ochrony środowiska, technologii i prawa, a niektóre regulacje dla polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej są wciąż w fazie rozwoju. DNV obsługuje polski rynek offshore od wielu lat, głównie w projektach związanych z ropą i gazem na Morzu Północnym, jest to więc dla nas ogromna szansa na wsparcie rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej poprzez wykorzystanie naszych kompetencji, doświadczenia i wiedzy oraz, co ważne, wniosków wyciągniętych z innych rynków, jak również lokalnej wiedzy specjalistycznej – wskazuje nasz rozmówca.

Czy DNV planuje zwiększyć swoją aktywność w Polsce? Roszak podkreśla, że firma jest już zaangażowana w szereg projektów, np. jako jednostka certyfikująca w projekcie Baltic Power Offshore Wind (projekt realizowany wspólnie przez PKN Orlen i Northland Power, przyp. red.), jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych w Polsce, ale także jako doradca techniczny inwestorów i finansistów w procesach due diligences i monitoringu procesowym. 

– Posiadamy dedykowany zespół lokalnych ekspertów, którzy już teraz wspierają rozwój polskiego rynku offshore na każdym kroku, w dowolnym zakresie – podkreśla Roszak.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.