Małecki: dzięki konsolidacji Orlen znajdzie się w ekstraklasie firm paliwowo-energetycznych

zk

21.05.2021 09:21 Źródło: PAP
Strona główna Małecki: dzięki konsolidacji Orlen znajdzie się w ekstraklasie firm paliwowo-energetycznych
Małecki: dzięki konsolidacji Orlen znajdzie się w ekstraklasie firm paliwowo-energetycznych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Konsolidacja gwarantuje wejście Orlenu do ekstraklasy firm paliwowo-energetycznych w Europie - oświadczył w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów Maciej Małecki, odpowiadając na pytania posłów o przejęcie Lotosu i PGNiG przez PKN Orlen.

– Z punktu widzenia Ministerstwa Aktywów Polskiego rządu konsolidacja Orlenu, Lotosu i PGNiG jest korzystna dla polskiej gospodarki, dla klientów i dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – stwierdził Małecki.

– Intencją Skarbu Państwa jako akcjonariusza jest, aby zasoby majątkowe i ludzkie każdej ze spółek przyczyniły się do stworzenia silnego koncernu multienergetycznegoo o zdecydowanie większych możliwościach rozwoju – dodał.

Jak zapewnił, przejęcie Lotosu przez Orlen nie spowoduje wzrostu cen paliw na stacjach.

– Spółki nadal będą działały w bardzo konkurencyjnym otoczeniu, a ceny paliw są kształtowane przez inne zewnętrzne czynniki, jak ceny surowców czy kursy walut – oświadczył Maciej Małecki.

Wiceminister zaznaczył, Polska potrzebuje silnego koncernu multienergetycznego, który będzie kołem zamachowym gospodarki, będzie miał środki na inwestycje i konkurował z powodzeniem na zagranicznych rynkach. "Stworzenie koncernu multienergetycznego jest konieczne z punktu widzenia wszystkich firm, tworzących ten koncern" - zaznaczył.

Wiceminister Małecki wskazywał, że polski system energetyczny wymaga fundamentalnej transformacji, której koszty to ponad 450 mld zł, a gros zadań weźmie na siebie w tym procesie nowy, silny koncern multienergetyczny, zbudowany wokół Orlenu.

Jak mówił, połączony podmiot będzie oparty o w pełni zintegrowany łańcuch wartości, od poszukiwań i wydobycia, przez rafinerię, petrochemię i nowoczesną energetykę, aż po sprzedaż detaliczną.

– Długoterminowe zyski dla firm oraz ich akcjonariuszy, ale też oznacza stabilne ceny energii dla polskiej gospodarki – wyraził przekonanie.

– Ważne, że połączony koncern będzie miał silniejszą pozycję negocjacyjną z dostawcami surowców, czy to z USA, czy z Bliskiego Wschodu, czy z Rosji – dodał Małecki.

Jako ważny aspekt wskazał wzmocnienie pozycji Skarbu Państwa w akcjonariacie skonsolidowanego podmiotu. Przypomniał też, że zgodnie z porozumieniem czterech stron transakcji, zostanie ona zrealizowana przez przejęcie przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG, a akcjonariusze przejmowanych spółek otrzymają nowe akcje w podwyższonym kapitale Orlenu i staną się akcjonariuszami nowego podmiotu.

Małecki dodał, że w ciągu kilku miesięcy Orlen powinien przedłożyć wynegocjowany z partnerami biznesowymi pakiet środków zaradczych, wyznaczonych przez Komisję Europejską dla procesu przejęcia Lotosu. Odnosząc się do przejęcia PGNiG, wiceminister stwierdził, że decyzja UOKiK powinna zapaść w drugiej połowie roku.

– Wtedy będą możliwe dalsze czynności, w tym również zaplanowanie harmonogramu odpowiednich decyzji korporacyjnych – dodał.

Zgodnie z planami rządu, w podmiocie, który powstanie z przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG, Skarb Państwa podniesie swoje udziały do 50 proc., co ma zabezpieczyć m.in. przed ewentualnym wrogim przejęciem. Obecnie państwo ma w PKN Orlen niecałe 30 proc. akcji.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24925,00 $ tona -0,27% 17 sie
 Cynk 3635,00 $ tona -6,22% 17 sie
 Aluminium 2414,00 $ tona -1,11% 17 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.