Malta: kraje śródziemnomorskie stawiają na zrównoważoną turystykę

Malta: kraje śródziemnomorskie stawiają na zrównoważoną turystykę - ZielonaGospodarka.pl
02.12.2023 11:08
Strona główna Klimat, Edukacja Malta: kraje śródziemnomorskie stawiają na zrównoważoną turystykę

Partnerzy portalu

Malta: kraje śródziemnomorskie stawiają na zrównoważoną turystykę - ZielonaGospodarka.pl

Podczas Śródziemnomorskiego Forum Turystyki na Malcie, kraje basenu Morza Śródziemnego podpisały deklarację, która skupia się na priorytetowym traktowaniu zrównoważonego sektora turystycznego - ze szczególnym uwzględnieniem roli cyfryzacji.

W ubiegłą środę w Valletcie, Malta i osiem innych krajów śródziemnomorskich podpisały deklarację w zakresie promocji oraz budowania dobrych praktyk w obszarze odpowiedzialnej i zrównoważonej turystyki. Ponadto zobowiązały się one do wykorzystania innowacji (w postaci technologii cyfrowych) do podnoszenia swojej konkurencyjności w obszarze turystyki.

Forum, które odbywało się w formule okrągłego stołu, obejmowało dyskusje na temat zrównoważonego rozwoju turystyki oraz budowania jej konkurencyjności poprzez inwestycje w cyfryzację. Podczas tego szczytu, ministrowie turystyki krajów śródziemnomorskich zgodzili się wspierać i zachęcać do współpracy w ramach Światowej Organizacji Turystyki w celu ochrony interesów regionu oraz zapewnienia konkurencyjności turystyki śródziemnomorskiej. 

Porozumienie podpisane w Valletcie skupia się także na współpracy w zakresie złagodzenia zagrożeń związanych z kryzysem klimatycznym oraz znalezieniu rozwiązań, które pozwolą im zaradzić. 

    • To wydarzenie ma rozwijać nowy wymiar współpracy między krajami śródziemnomorskimi, a branżą turystyczną. Jesteśmy jedną rodziną obejmującą państwa z Europy, Północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Łączy nas wiele wspólnych wyzwań - dodał Clayton Bartolo, minister turystyki Malty.

Otwierając pierwszą sesję okrągłego stołu zatytułowaną "Rethinking Tourism: Sustainability", Bartolo powiedział, że turystyka jest jednym z kluczowych filarów gospodarczych krajów śródziemnomorskich. 

    • W tym szybko zmieniającym się świecie, wierzę, że znajdujemy się w idealnym momencie do ponownego przemyślenia turystyki śródziemnomorskiej. To, co było modelem 10, 5, a nawet 3 lata temu, nie ma dziś zastosowania. Region śródziemnomorski jest dotknięty konsekwencjami wzrostu temperatury i zmniejszenia opadów. - podkreślił minister turystyki Malty.

Oprócz bycia w czołówce zrównoważonego rozwoju i cyfryzacji turystyki, kraje śródziemnomorskie chcą również ściślej współpracować w zakresie wykorzystania swoich specjalizacji. Mowa jest o turystyce religijnej, filmowej, a także związanej ze sportami wodnymi, gastronomią, organizowaniem ślubów oraz obszarem wellness.

Co w tym zakresie robi Malta?

Jednym z elementów budowy zrównoważonej turystyki było ogłoszenie w zeszłym roku przez Maltę limitów co do ilości gości, których może obsłużyć. Maksymalne możliwości tego kraju oszacowano na 3-3,5 mln turystów w skali roku.

Ponadto na początku tego roku ten śródziemnomorski kraj ruszył z największym w swojej historii projektem “zazielenienia” i zalesienia swojego obszaru. Do 2030 roku w ramach Green Project, rząd w Valletcie ma zainwestować 700 mln euro w stworzenie publicznych parków oraz miejsc rekreacji - zarówno na Malcie jak i na Gozo. Planuje się, iż do końca 2024, będzie tam do dyspozycji 325 tys. m2 zielonej przestrzeni, co ma odpowiadać 54 boiskom piłkarskim.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.