Minister klimatu: koalicja 15 października chce powiększania parków narodowych, ale należy to konsultować

Minister klimatu: koalicja 15 października chce powiększania parków narodowych, ale należy to konsultować - ZielonaGospodarka.pl
05.01.2024 15:47
Strona główna Klimat, Edukacja Minister klimatu: koalicja 15 października chce powiększania parków narodowych, ale należy to konsultować

Partnerzy portalu

Minister klimatu: koalicja 15 października chce powiększania parków narodowych, ale należy to konsultować - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Fot. Tomasz Kaczor/Wikimedia Commons

Koalicja 15 października chce powiększania i tworzenia nowych parków narodowych, ale te decyzje należy konsultować i uwzględniać głos różnych stron, które funkcjonują na danym terenie - mówiła w piątek w Białowieży (Podlaskie) minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Minister w czwartek i piątek odbywała wizytę w Puszczy Białowieskiej.

Jak mówiła w piątek na konferencji prasowej Hennig-Kloska, podczas tej wizyty spotkała z samorządowcami, organizacjami pozarządowymi, lokalną społecznością, naukowcami i leśnikami, bo - jak podkreśliła - Puszcza Białowieska potrzebuje "strategicznych decyzji".Pytana o możliwość powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego, na temat który od lat trwają dyskusje, powiedziała, że temu służyła też ta wizyta, aby "odpowiedzieć na to pytanie: czy i w jakich granicach park powinien faktycznie się poszerzać".

"Z naszej strony koalicji 15 października jest wola poszerzania granic parków narodowych, tworzenia nowych i chcemy ten postulat wdrożyć w życie. Na pewno tu, obszar Puszczy Białowieskiej jest jednym z tych, nad którym należy pochylić się. Natomiast takie decyzje (...) nie mogą zapadać zza biurka w Warszawie" - mówiła minister.

Hennig-Kloska podkreśliła, że po tej wizycie, uwzględniając głos różnych stron, które na tym terenie funkcjonują "będziemy tworzyć tak plan, żeby faktycznie te postulaty spełnić". Wskazała, że to wymaga analizy prawnej i pracy z departamentem prawnym i merytorycznym w ministerstwie. "Będziemy to po wizycie analizować" - zaznaczyła.

Dopytywana czy jest wola i zgoda samorządowców na powiększenie parku powiedziała, że "my uwzględnimy każdy głos i na pewno tego typu plany będą też dalej konsultowane". Zapewniła, że decyzje nie będą podejmowane bez konsultacji. "Po wizycie usiądziemy za biurkiem i będziemy planować, rysować nowe mapy, kreślić nowe linie, a potem je konsultować, a potem podejmować decyzje. To jest droga, którą będziemy kroczyć" - podkreśliła minister.

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ mick/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.