Na Politechnice Gdańskiej powstało nowoczesne laboratorium metrologiczne

zk

13.10.2021 08:58 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Na Politechnice Gdańskiej powstało nowoczesne laboratorium metrologiczne

Partnerzy portalu

Na Politechnice Gdańskiej powstało nowoczesne laboratorium metrologiczne - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PG/Artur Urbański WIMIO

Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej otwarto we wtorek nowoczesne laboratorium metrologiczne - poinformowało biuro prasowe uczelni. Pracownia wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt, m.in. maszyny współrzędnościowe, optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D.

"Aparatura może być wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, w medycynie i wielu innych, gdzie obiektywność, wiarygodność, powtarzalność oraz szybkość pomiarów mają ogromne znaczenie" - powiedział rektor PG prof. Krzysztof Wilde, cytowany w komunikacie prasowym.

Utworzenie laboratorium to wynik porozumienia o współpracy między Wydziałem Mechanicznym i firmą Mitutoyo, która wyposażyła uczelnię w najnowszej generacji sprzęt o wartości blisko 300 tys. euro.

"Porozumienie naszego wydziału z firmą Mitutoyo to wzorcowy przykład współpracy świata nauki z przemysłem. Obydwu stronom zależy, żeby ta współpraca była rozwojowa i przynosiła wymierne efekty" - podkreślił dziekan Wydziału IMiO prof. Andrzej Seweryn.

Jak podano w komunikacie, w pracowni znajduje się obecnie pięć nowoczesnych maszyn oraz szereg przyrządów i mniejszej aparatury pomiarowej. To między innymi optyczne systemy pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyzn jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania, a także optyczne systemy pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów.

Do dyspozycji jest też Mitutoyo MiSTAR 555, czyli kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy w warunkach produkcyjnych, a także Mitutoyo Crysta Plus M - ręczna maszyna pozwalająca na szybkie i łatwe pomiary geometrii 3D.

"Poza sprzętem laboratoryjnym i oprogramowaniem, które przekazujemy, firma Mitutoyo stoi otworem dla Politechniki Gdańskiej także w innych aspektach. Laboratoria, sprzęt oraz nasza wiedza i doświadczenie w zakresie metrologii mają służyć pracownikom uczelni po to, żeby mogły rozwijać się tutaj zaawansowane prace badawcze" – zapewnił wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska Jakub Ruszkowski, który jest także absolwentem PG.

Z nowych urządzeń korzystać będą przede wszystkim naukowcy i studenci.

"Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach" – podkreślił kierownik laboratorium dr inż. Michał Dobrzyński.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa planują zorganizować cykl seminariów pokazujących możliwości maszyn, przeznaczony dla branży przemysłowej.

Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Firma działa na polskim rynku od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.