Na Politechnice Morskiej otwarto Centrum Szkoleniowe Offshore

Na Politechnice Morskiej otwarto Centrum Szkoleniowe Offshore  - ZielonaGospodarka.pl
11.05.2023 16:01
Strona główna Energetyka, OZE Na Politechnice Morskiej otwarto Centrum Szkoleniowe Offshore

Partnerzy portalu

Na Politechnice Morskiej otwarto Centrum Szkoleniowe Offshore  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Politechnika Morska w Szczecinie

Politechnika Morska otworzyła w środę Centrum Szkoleniowe Offshore. To nowoczesny obiekt, który składa się z kilkunastu urządzeń i instalacji, m.in. generatora fal w basenie, generatora mgły, czy tratwy ratunkowej. Do użytku studentów oddano też turbinę wiatrową.

"Wydaje się, że jest to pierwsza tego typu instalacja na rynku szkoleniowym w Polsce, z której jesteśmy dumni. Możliwości szkolenia studentów i kursantów bardzo mocno wzrosły" – powiedział dyr. Akademickiego Centrum Szkoleniowego MUSTC Kamil Kielek.

Centrum Szkoleniowe Offshore (CSO) składa się z kilkunastu urządzeń i instalacji. Jest wśród nich m.in.: basen szkoleniowy o głębokości 4 m, generator fal w basenie i mgły, symulator podnoszenia rozbitków, który symuluje tzw. downwash wirnika, czyli zmianę kierunku powietrza odchylanego przez łopatki wirnika śmigłowca, dźwig do zatapiania kabiny helikoptera, czy system imitujący warunki sztormowe.

"Pogoda na morzu ma bardzo wiele oblicz i chcielibyśmy o tym nie tylko opowiadać, ale przede wszystkim pokazać" – powiedział Kielek.

Jak dodał, centrum ma generator fali w formie olbrzymiej kuli, która na zasadzie zmiennego środka ciężkości skacze w wodzie – do góry i na dół – wytwarzając tym samym falę.

"Oprócz tego mamy wentylatory o dużej mocy, mamy stroboskopy, które symulują błyski, a także potężny system audio, który służy nam do imitacji dźwięków burzy, ale też helikoptera zbliżającego się do rozbitków. Pozwala on też na imitację sygnałów alarmowych" - wyjaśnił Kielek.

W środę przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Morskiej oficjalne otwarto też turbinę wiatrową.

"Ma wszystkie elementy, które są w rzeczywistej turbinie wiatrowej, oczywiście my ją jeszcze +unaukowimy+" - powiedział prorektor ds. nauki Politechniki Morskiej w Szczecinie dr hab. inż. Artur Bejger.

"Jest napędzana silnikiem elektrycznym, natomiast chodzi nam bardziej o to, aby nie tyle ona produkowała energię elektryczną, ile żeby studenci mieli możliwość poznania wszystkich mechanizmów i zasad, które będą się tam działy" – dodał.

Symulator ma 20 metrów wysokości, będzie służył studentom Politechniki Morskiej do uzyskania uprawnienia do pracy m.in. na morskich farmach wiatrowych. Pierwsze zajęcia mają się odbyć po wakacjach.

misz/ mmu/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.