Onshore & offshore = our future. Warsztaty dla uczniów szkół średnich już 25 kwietnia

Strona główna Energetyka, OZE Onshore & offshore = our future. Warsztaty dla uczniów szkół średnich już 25 kwietnia

Partnerzy portalu

Onshore & offshore = our future. Warsztaty dla uczniów szkół średnich już 25 kwietnia - ZielonaGospodarka.pl

Pracodawcy Pomorza, stawiając na przyszłość, stawiają na onshore i offshore. Już 25 kwietnia, przy wsparciu partnerów merytorycznych z międzynarodowego sektora energetycznego, przeprowadzą warsztaty techniczne dla uczniów szkół średnich zatytułowane „Onshore & offshore = our future”.

Warsztaty organizowane przez Pracodawców Pomorza odbędą się 25-27 kwietnia. Do udziału zaproszeni zostali uczniowie trzech gdańskich techników – Szkoły Okrętowej i Technicznej Conradinum, Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku i Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku. Grupy są już zrekrutowane przez nauczycieli przedmiotów zawodowych.

– To pilotażowy program, w którym schodzimy z poziomu uczelni wyższych do szkół średnich. Wszystko po to, by zachęcić bardzo młodych ludzi do poznania nowej gałęzi energetyki, którą jest offshore. Naszym celem jest pokazanie szerokiej palety zawodów, jaką oferuje ta branża, od energetyków po techników-mechaników. Chcemy zachęcić do wyboru tej ścieżki rozwoju – mówi Małgorzata Lipska, koordynatorka warsztatów po stronie Pracodawców Pomorza.

To nie pierwsze warsztaty Pracodawców Pomorza adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.

– Wcześniej organizowaliśmy First Step Into The Future, tzw. Business Economy Week. Były to tygodniowe warsztaty z ekonomii, zarządzania i rachunkowości na poziomie zaawansowanym. Tym razem nasze warsztaty offshore to program dedykowany technikom – dodaje Małgorzata Lipska.

Prowadzenie warsztatów Pracodawcy Pomorza oddali w ręce specjalistów. W różnorodnym programie wydarzenia znalazły się m.in. seminaria specjalistyczne omawiające zagadnienia energetyki wiatrowej w Polsce oraz transformacji energetycznej prowadzone przez zespół Equinor i Polenergię. Te dwie firmy od 2018 roku wspólnie realizują trzy projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3000 MW. W 2021 roku projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o mocy 1440 MW uzyskały prawa do pokrycia ujemnego salda – tzw. kontraktu różnicowego i tym samym włączone zostały do pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Od 25 lat Polenergia jest liderem i pionierem transformacji rynku energii. Jest pierwszą grupą energetyczną w Polsce, która skutecznie realizuje strategię rozwoju opartą na własnych, nowoczesnych źródłach energii. Zeroemisyjne aktywa w segmencie lądowych farm wiatrowych i fotowoltaiki bilansowane są̨ przez efektywną, niskoemisyjną kogenerację gazową. Polenergia kreuje innowacyjne rozwiązania łączące zieloną energetykę̨ systemową z energetyką producencką.

Equinor to globalna firma energetyczna z centralą w Norwegii, z ambicją odegrania wiodącej roli w procesie transformacji energetycznej. Do 2030 roku planuje osiągnąć poziom 12-16 GW mocy zainstalowanej z energii odnawialnej, z czego większość pochodzić będzie z morskiej energetyki wiatrowej. Firma buduje klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA i na Morzu Bałtyckim. Zasila ponad milion europejskich domów odnawialną energią z wiatru na morzu z farm w Wielkiej Brytanii i Niemczech. W portfolio Equinor na zaawansowanym etapie budowy i rozwoju znajduje się m.in. wielkoskalowy projekt u wybrzeży Wielkiej Brytanii, „Dogger Bank” o mocy 3,6 GW, który będzie największą na świecie morską farmą wiatrową.

Warsztaty „Onshore & offshore = our future” wpisują się w działania realizowane na rzecz bałtyckich projektów Polenergii i Equinor w ramach Programu Flagowego 2 „Akademia Kompetencji Morskich”. Program ten zakłada angażowanie się w kształcenie krajowych kadr energetyki, m.in. poprzez szkolenia, tworzenie programów nauczania, organizację praktyk i staży, a w szczególności poprzez szeroko zakrojoną współpracę w działaniach edukacyjnych na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, takich jak inicjatywa Pracodawców Pomorza.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące bezpieczeństwa pracy na wysokościach m.in. prezentacja możliwych prac realizowanych na turbinach wiatrowych, w tym instalacja, prace serwisowe, rope access oraz prace inżynierskie i projektowanie, przeprowadzi z uczestnikami warsztatów GOROPES GROUP, firma świadcząca usługi szkoleniowe w branży oil & gas i wind. Gdański ośrodek tej firmy oferuje szeroki zakres szkoleń, między innymi szkolenia z technik dostępu linowego IRATA oraz szkolenia GWO, czyli Global Wind Organisation. GOROPES GROUP we współpracy z SURVITEC HeliPPE dostarcza na rynek europejski usługę wynajmu Offshore PPE, czyli sprzętu ochronnego do pracy na morzu.

Kulminacją warsztatów „Onshore & offshore = our future” będzie dzień poświęcony zwiedzaniu obiektów LOTOS Petrobaltic – w tym bazy, nabrzeża portowego, magazynu wiertnicznego i magazynu rdzeni. Lotos Petrobaltic jest częścią Grupy Lotos. To jedyne polskie przedsiębiorstwo górnicze zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego oraz kompleksową obsługą logistyczną offshore, obsługą badań morza oraz zarządzaniem flotą. Koncesje LOTOSu Petrobaltic na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego obejmują trzy obszary o łącznej powierzchni 3177 km2. Leżą one we wschodniej części terytorium morskiego Polski.

– Kwietniowe wydarzenie może być początkiem dalszych działań skierowanych do młodych widzących swoją przyszłość w sektorze odnawialnych źródeł energii i dynamicznie rozwijającym się sektorze offshore. To, co robimy teraz, jest dobrą bazą do rozwijania projektu w niedalekiej przyszłości – deklaruje Małgorzata Lipska z Pracodawców Pomorza.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.