Orbital Marine Power prezentuje nowy projekt energii pływowej o mocy 30 MW na wodach Orkadów

zk

26.03.2023 06:40
Strona główna Energetyka, OZE Orbital Marine Power prezentuje nowy projekt energii pływowej o mocy 30 MW na wodach Orkadów

Partnerzy portalu

Orbital Marine Power prezentuje nowy projekt energii pływowej o mocy 30 MW na wodach Orkadów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. turbina pływowa Orbital Marine Power/@Orbitalmarine

Orbital Marine Power (Orbital), firma zajmująca się energią odnawialną, skoncentrowana na komercyjnym wdrażaniu swojej innowacyjnej technologii turbin pływowych, ogłosiła, że otrzymała od Crown Estate Scotland umowę opcyjną na nowy projekt w cieśninie Westray Firth.

Firma, z siedzibą w Orkadach, potwierdziła również, że ma już podłączenie do sieci, aby obsługiwać pionierski projekt, który jest zlokalizowany w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Energii Morskiej (EMEC), gdzie Orbital wdrożył już 2 MW O2, najpotężniejszą na świecie turbinę pływową, w ramach działalności komercyjnej.

Projekty związane z energią odnawialną na Orkadach otrzymały ostatnio impuls w postaci ogłoszenia przez Ofgem, że jest on skłonny zatwierdzić nowe połączenie przesyłowe o mocy 220 MW, które ma zostać zrealizowane  w celu obsługi eksportu energii odnawialnej z wysp.

Po przyznaniu kontraktów CfD w zeszłorocznym procesie AR4, Orbital już planuje instalację trzech kolejnych turbin na terenie EMEC, obok O2, aby w nadchodzących latach zwiększyć swoje możliwości wytwarzania energii z pływów.

Zgodnie ze strategią firmy polegającą na realizacji głównych aspektów produkcji w Wielkiej Brytanii, oczekuje się, że budowa projektu Westray przyniesie ponad 120 milionów funtów krajowych wydatków w łańcuchu dostaw i stworzy setki miejsc pracy w trakcie budowy oraz około tuzina nowych stałych miejsc pracy lokalnie w celu zapewnienia obsługi i konserwacji.

Umowa dotyczy 30 MW, co odpowiada około 12 turbinom Orbital. Wody wokół Orkadów mają znaczny, szerszy potencjał energetyczny związany z pływami, a obiekt Westray jest tylko jednym z przykładów, jak można go wykorzystać do zapewnienia czystej i przewidywalnej energii.

Zespół Orbital jest zaangażowany we współpracę z zainteresowanymi stronami i prowadzi badania środowiskowe w celu jak najszybszego uzyskania zgody na budowę. Firma wnosi również korzyści wynikające z obszernych danych operacyjnych i środowiskowych, które pomogą ukształtować i określić optymalny kształt projektu, ponieważ od 2011 roku firma z powodzeniem zainstalowała, obsługiwała i monitorowała wiele pływających projektów pływowych na sąsiednim terenie EMEC.

- W miarę jak Wielka Brytania poszukuje możliwości przyspieszenia dekarbonizacji swojego systemu energetycznego, mocno wierzymy, że projekty pływowe mogą przynieść wyjątkowe korzyści, jednocześnie angażując całkowicie przewidywalne i bezpieczne źródło energii odnawialnej. Jesteśmy dumni, że możemy budować tę wizję na Orkadach dzięki tej inwestycji w nasz projekt Westray - powiedział Andrew Scott, dyrektor generalny w Orbital Marine Power.

- To są ekscytujące czasy dla energii pływów strumieniowych. Postęp w projekcie Westray firmy Orbital jest głosem zaufania w potencjał - tu na wyspach i pokazuje dokładnie, dlaczego rozszerzenie możliwości sieci dla Orkadów było tak ważne - powiedział Alistair Carmichael, MP dla Orkadów i Szetlandów.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24975,00 $ tona 1,11% 26 maj
 Cynk 2319,00 $ tona 4,32% 26 maj
 Aluminium 2241,00 $ tona 0,27% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.