POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Orlen opracuje własną technologię wykorzystania CO2 z procesów technologicznych

Orlen opracuje własną technologię wykorzystania CO2 z procesów technologicznych - ZielonaGospodarka.pl
19.06.2024 16:09
Strona główna Energetyka, OZE Orlen opracuje własną technologię wykorzystania CO2 z procesów technologicznych

Partnerzy portalu

Orlen opracuje własną technologię wykorzystania CO2 z procesów technologicznych - ZielonaGospodarka.pl

Grupa Orlen opracuje własną technologię zagospodarowania CO2 z procesów petrochemicznych, produkcji biogazu i emitowanych gazów. Według szacunków pozwoli to na wykorzystanie ok. 100 tys. ton CO2 rocznie - poinformował koncern.

Jak zapowiedział w środę Orlen, do 2030 r. będzie on dysponował "potencjałem zagospodarowania lub sekwestracji około 3 mln ton CO2 rocznie". Koncern dodał, że opracuje technologię zagospodarowania CO2 pochodzącego z procesów petrochemicznych, produkcji biogazu i wychwytu z gazów emitowanych w segmencie rafineryjno-energetycznym.

"Zgodnie z szacunkami, nowe rozwiązanie pozwoli na wykorzystanie około 100 tys. ton CO2 rocznie, znacznie ograniczając emisję" - podał Orlen. Jak wyjaśnił, CO2 pochodzący z produkcji koncernu zostanie wykorzystany m.in. jako surowiec do specjalistycznych produktów petrochemicznych, materiałów budowlanych i polimerów do druku 3D, a także modyfikatorów czy komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego i meblarskiego. W tym celu - jak zaznaczono - realizowany jest projekt badawczo-rozwojowy, "oparty na własnym patencie otrzymywania węglanu etylenu z CO2 i tlenku etylenu".

"Uzyskany związek będzie przeznaczony do rozwoju nowych, zaawansowanych produktów chemicznych, takich jak oligowęglanodiole i inne komponenty poliuretanów, węglan dimetylu czy elektrolity do baterii litowo-jonowych" - dodał koncern. Według niego opracowana technologia umożliwi wprowadzenie na rynek nowych produktów, które wytwarzane będą z zachowaniem "najwyższej dbałości o jakość i środowisko, przyczyniając się do wzrostu przewagi konkurencyjnej Orlen".

Aktualnie, w ramach projektu, trwają prace związane z projektowaniem i budową instalacji pilotażowych oraz uruchomieniem odpowiednich stanowisk badawczych w laboratoriach Centrum Badawczo-Rozwojowego Orlen w Płocku. "W latach 2025-2026 przeprowadzone zostaną testy na instalacjach pilotażowych, następnie planowane będą skale demonstracyjne, zaś po 2030 r. wdrożenie przemysłowe"- zapowiedział koncern.

Orlen wspomniał jednocześnie, że równolegle badanym kierunkiem zagospodarowania CO2 są materiały budowlane, m.in. betony ze związanym dwutlenkiem węgla pochodzącym z procesów jego wychwytu. Mieszanki betonowe - jak wyjaśniono - opracowane przez koncern będą mogły wygenerować oszczędności w zużyciu cementu w produkcji betonu dochodzące do kilkunastu procent redukcji jego masy w mieszance betonowej, przy zachowaniu normatywnych własności.

Koncern podkreślił też, że sukcesywnie rozwija obszary działalności umożliwiające realizację założeń gospodarki obiegu zamkniętego, przypominając, iż w 2023 r. dołączył do międzynarodowego projektu NEXTLOOPP, którego celem jest komercjalizacja technologii recyklingu i wytwarzania wysokiej jakości cyrkularnego polipropylenu z odpadów konsumenckich. "Do końca dekady Orlen zwiększy moce recyklingowe do 300 tys. ton rocznie" - zapowiedziano w komunikacie. Koncern zaznaczył, że wychwytywanie oraz zagospodarowywanie CO2 to jego kluczowe projekty zmniejszające emisyjność.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech i w Austrii. Rozwija jednocześnie segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii. Planuje również rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł.

W tym roku nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen mają wynieść 38,6 mld zł, z czego 27,9 mld zł na rozwój, a 10,7 mld zł na utrzymanie.

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ pad/

Fot. Depositphotos

Tagi:
orlen, co2, biogaz, gazy, emisja

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.