Orlen powołano pełnomocnika oraz Radę ds. Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju

zk

16.12.2022 14:59 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Orlen powołano pełnomocnika oraz Radę ds. Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju

Partnerzy portalu

Orlen powołano pełnomocnika oraz Radę ds. Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju - ZielonaGospodarka.pl
Analizy na temat transformacji energetycznej i zmian klimatu to m.in. zagadnienia, którymi mają się zajmować pełnomocnik zarządu oraz Rada ds. Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju, właśnie powołani przez Grupę Orlen - poinformowała w piątek spółka.

Informując o powołaniu Rady ds. Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju, a także pełnomocnika zarządu odpowiedzialnego za ten obszar, PKN Orlen wyjaśnił, że do jego głównych zadań "będzie należała analiza ryzyk i szans związanych transformacją energetyczną i zmianami klimatycznymi oraz podnoszenie standardu komunikacji z inwestorami i otoczeniem biznesowym w kwestiach środowiskowych". Jak zaznaczono, na czele Rady stanie członek zarządu PKN Orlen ds. strategii i zrównoważonego rozwoju.

PKN Orlen ocenił, iż "sformalizowany" nadzór nad kwestiami klimatycznymi i zrównoważonym rozwojem jest "kluczowy z punktu widzenia realizacji celów ESG wpływających na warunki finansowania pozyskiwanego przez koncern". "Rada wpisuje się w wytyczne TCFD - Task Force on Climate-Related Disclosure dotyczące raportowania oraz wypełnia europejską dyrektywę CSRD, która zacznie obowiązywać w 2024 r." - podkreślono w komunikacie.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w informacji koncernu zaznaczył, że zmiany klimatyczne, otoczenie regulacyjne, ewolucja w oczekiwaniach klientów i inwestorów to czynniki, które Grupa Orlen musi "dokładnie parametryzować" i uwzględniać w strategii biznesowej. "Powołanie Rady, która będzie w stanie połączyć ze sobą wszystkie te aspekty i przełożyć je na konkretne rozwiązania biznesowe będzie istotnym wsparciem dla realizacji naszych długoterminowych planów rozwojowych" - dodał.

PKN Orlen zapowiedział, że w Radzie ds. Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju zasiadać będą przedstawiciele koncernu z obszarów strategii i innowacji, zarządzania finansami, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zarządzania ryzykiem.

"Do szczegółowych zadań Rady należeć będzie przede wszystkim identyfikowanie i monitorowanie szans i ryzyk klimatycznych" - podkreślono w komunikacie. Według koncernu, Rada będzie zajmować się również analizą i raportowaniem oddziaływań klimatycznych, w tym ich wpływem na wyniki i sytuację finansową oraz planowane wydatki inwestycyjne.

"Rada będzie odpowiedzialna również za publikację informacji o odporności strategii koncernu na różne scenariusze klimatyczne oraz opracowywanie KPI finansowych i niefinansowych w zakresie dekarbonizacji, zużycia wody i bioróżnorodności" - przekazał PKN Orlen.

Koncern dodał, iż "konsekwentnie realizuje strategię neutralności emisyjnej", w ramach której do 2030 r. o 20 proc. zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej. Wymieniono inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii, paliwa alternatywne i wodór, recykling, zwiększanie efektywności energetycznej aktywów rafineryjno-petrochemicznych oraz inwestycje w technologie wychwytu, składowania i utylizacji dwutlenku węgla.

Grupa Orlen, po przejęciu PGNiG na początku listopada, a wcześniej Grupy Energa i Grupy Lotos, to obecnie największy w Europie Środkowej koncern multienergetyczny, jeden z największych w ogóle w Europie i 155. na świecie pod względem przychodów.

Fot. Depositphotos
Fot.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.