Ozdoby świąteczne zrobione z materiałów wtórnych hitem w Portugalii

Ozdoby świąteczne zrobione z materiałów wtórnych hitem w Portugalii - ZielonaGospodarka.pl
30.12.2023 16:48
Strona główna Odpady, Recykling Ozdoby świąteczne zrobione z materiałów wtórnych hitem w Portugalii

Partnerzy portalu

Ozdoby świąteczne zrobione z materiałów wtórnych hitem w Portugalii - ZielonaGospodarka.pl

Dekoracje wykonane z odpadków biją w tym roku popularność w domach, szkołach i innych placówkach publicznych na terenie Portugalii. Zrobione z materiałów z recyklingu minichoinki, bombki i łańcuchy sprzedawane są w całym kraju na świątecznych kiermaszach.

Współpracująca ze stowarzyszeniem osób niepełnosprawnych Salvador Maria Monteiro, która w lizbońskich dzielnicach Benfica, Carnide i Telheiras sprzedaje wykonane z odzieżowych odpadków dekoracje na choinkę potwierdziła PAP duże zainteresowanie takim asortymentem.

“Ludziom nie przeszkadza, że kupują element świątecznej dekoracji przygotowany z materiałów z recyklingu. Wręcz przeciwnie, wiedzą, że takie służące rozsądnemu gospodarowaniu odpadami inicjatywy są wartościowe” - dodała Monteiro.

60-letnia mieszkanka portugalskiej stolicy sprecyzowała, że w tym roku zarobiła dla stowarzyszenia osób niepełnosprawnych na sprzedaży “śmieciowych dekoracji” kilka tysięcy euro.

“Najchętniej kupowaną w tym roku dekoracją bożonarodzeniową jest w mojej ofercie gwiazda betlejemska zszyta z kilku kawałków szmatek. Sprzedaję je za 3,5 euro za sztukę” - wyjaśniła, dodając, że oferuje też papier opakowaniowy z recyklingu na prezenty oraz wykonane ze szmatek skarpetki i bombki do dekoracji świątecznych drzewek.

Odnotowała, że na portugalskich choinkach w tym roku wieszane są też bałwanki wykonane ze sklejonych kapsli, a także bombki zrobione z kolorowej makulatury.

“W wielu miejscach spotkać dziś można małe choinki, które zostały wykonane ze zużytych kapsułek po kawie. Wyglądają niczym małe, kolorowe +piramidki+” - dodała Monteiro.

Z kolei Antonio Pereira, lizboński wolontariusz tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, zaznaczył w rozmowie z PAP, że kwestie dotyczące recyklingu na dobre zagościły też w portugalskim Kościele.

“Świadomość dotycząca ekologii m.in. dzięki popularyzacji encykliki papieża Franciszka pt. +Laudato Si'+ rośnie też w środowiskach kościelnych. W prowadzonych przez Kościół placówkach oświatowych coraz częściej jako dekoracje bożonarodzeniowe pojawiają się materiały z recyklingu” - powiedział PAP Pereira.

Przypomniał, że podczas tegorocznych ŚDM w Lizbonie wykorzystano do spowiedzi 150 konfesjonałów zbudowanych z materiałów z recyklingu. Wykonali je osadzeni w portugalskich zakładach karnych.

Działania dotyczące ponownego wykorzystania odpadków oraz popularyzacji ekologii podejmują też władze popularnego wśród pielgrzymów na całym świecie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie.

Jak wyjaśniła rzeczniczka prasowa maryjnego miejsca kultu, chodzi o działania prowadzone nie tylko “od święta”. Zaznaczyła, że do 2030 roku w Fatimie będą rozwijane rozmaite przedsięwzięcia polegające m.in. na czerpaniu elektryczności z odnawialnych źródeł energii, a także na recyklingu i rozszerzaniu miejsc zieleni.

Dodała, że w najbliższych miesiącach rozbudowany zostanie znajdujący się na dachu Bazyliki Trójcy Przenajświętszej system paneli fotowoltaicznych, a do obecnie istniejących 1375 takich urządzeń zostanie dostawionych kolejnych 600.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.