Panattoni z BREEAM Excellent dla BTS DHL Supply Chain w Żernikach pod Poznaniem – łącznie ponad 5 mln m kw. potwierdzonych certyfikacją w Polce

zk

18.05.2022 18:06 Źródło: informacja prasowa
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura Panattoni z BREEAM Excellent dla BTS DHL Supply Chain w Żernikach pod Poznaniem – łącznie ponad 5 mln m kw. potwierdzonych certyfikacją w Polce

Partnerzy portalu

Panattoni z BREEAM Excellent dla BTS DHL Supply Chain w Żernikach pod Poznaniem – łącznie ponad 5 mln m kw. potwierdzonych certyfikacją w Polce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, z drugą w tym roku i czwartą w ogóle certyfikacją BREEAM na poziomie "Excellent” w Polsce. Tym razem otrzymał ją obiekt wybudowany na potrzeby branży e-commerce.

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, z drugą w tym roku i czwartą w ogóle certyfikacją BREEAM na poziomie "Excellent” w Polsce. Tym razem otrzymał ją obiekt wybudowany na potrzeby branży e-commerce. Inwestycja o powierzchni blisko 108 000 m kw. powstała dla DHL Supply Chain, największej firmy logistycznej na świecie. W Polsce portfolio obiektów Panattoni potwierdzonych zielonymi certyfikatami to ok. 5,3 mln m kw., a w planach jest kolejne 3,5 mln m kw. powierzchni.

Certyfikacji czas. Od momentu wprowadzenia BREEAM Excellent do standardu, Panattoni certyfikowało w ten sposób już ponad 400 000 m kw. powierzchni, a drugie tyle oczekuje na ocenę. Dodatkowo od początku br. certyfikację BREEAM na poziomie „Very Good”, zdobyło już trzynaście innych, wybudowanych wcześniej przez Panattoni obiektów o łącznej powierzchni ponad 260 000 m kw. Tym samym deweloper może pochwalić się ponad 5 mln m kw. powierzchni, która pozytywnie przeszła proces certyfikacji środowiskowej w Polsce i kolejnymi 3,5 mln w planach na ten rok.

Zlokalizowany w Żernikach Wielkopolskich BTS DHL Supply Chain to drugi w tym roku obiekt certyfikowany na poziomie ”Excellent”. Uzyskany przez magazyn wynik to 74,2 proc. Aż w trzech kategoriach ocena sięgnęła jednak najwyższego poziomu „Outstanding”.

W kategorii „Woda” obiekt zdobył maksymalne 100 punktów. Taka ocena to efekt wprowadzenia szeregu rozwiązań, które pozwalają na redukcję jej zużycia. Z jednej strony to m.in. urządzenia o ograniczonym przepływie wody, perlatory czy elektrozawory. Z drugiej - nasadzenia rodzimej roślinności na terenie działki. Dzięki zatrudnieniu ekologa i dostosowaniu roślinności do lokalnych ilości opadów, nie wymaga ona podlewania.

- Tego typu rozwiązania powodują, że oszczędność wody w podpoznańskim obiekcie sięga aż 60,5 proc. w stosunku do przeciętnego modelu zużycia. To naprawdę dużo. Musimy pamiętać o tym, że Polska należy do najuboższych w wodę krajów w Europie i pustynnieje na naszych oczach. Zresztą ograniczenie zużycia wody – obok wymiaru ekologicznego – przynosi też wymierne korzyści samym najemcom, bo oszczędzają na opłatach za nią. Certyfikowane obiekty to także oszczędności energii, która w przypadku budynku w Żernikach sięga ponad 18 proc. w skali roku.– wyjaśnia Emilia Dębowska, Sustainability Director, Panattoni.

Zrównoważone życie budynku. Wysokie noty – na poziomie „Outstanding” - obiekt zyskał także w kategorii „Odpady” (86 pkt.) oraz „Zdrowie i Komfort Użytkowników” (91 pkt.). Gospodarka odpadami jest niezwykle istotna zarówno z punktu zrównoważonego rozwoju, jak i poziomu certyfikacji obiektów. Dotyczy przy tym nie tylko samego procesu budowy, ale również późniejszego zarządzania całym obiektem.

Przy budowie BTS DHL Supply Chain recyklingowi poddano aż 86,68% odpadów. Do budowy użyto drewna pochodzącego wyłącznie z legalnych źródeł o znanym łańcuchu dostaw oraz materiałów posiadających certyfikaty EPD w ilości większej niż maksymalna premiowana w certyfikacji. Budynek i jego otoczenie przygotowano jednak przede wszystkim na zachodzące zmiany klimatyczne w dłuższej perspektywie. Dobór materiałów i zastosowane rozwiązania mają go uchronić przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Jednocześnie przygotowano także Strategię Adaptację Obiektu do zmian funkcjonalnych. Pozwoli ona ograniczyć w przyszłości roboty budowlane związane z rozbudową lub zmianą przeznaczenia budynku. Wynik Analizy Cyklu Życia Budynku na poziomie 88,9% potwierdza maksymalne zmniejszenie zużycia energii, emisji i wpływu na środowisko w całym cyklu życia budynku.

W trosce o pracowników. Bez wątpienia, długiemu cyklowi życia budynku sprzyjać będzie dbałość z jaką deweloper podszedł do rozwiązań służących jego przyszłym pracownikom. W obiekcie ograniczono koncentrację i cyrkulację zanieczyszczeń zewnętrznych, zadbano o odpowiedni poziom komfortu termicznego oraz to, by hałas w pomieszczeniach nie przekraczał dopuszczalnego poziomu. Wprowadzono rozwiązania chroniące przed skażeniem wody. Cały obiekt dostosowanie do różnych grup użytkowników i zaprojektowano bez barier.

Udogodnienia transportowe dla użytkowników parku dostosowano do lokalizacji budynku i jak najmniejszej emisji CO2. Zapewniono parking dla autobusów, a rozkład ich jazdy skorelowano z systemem zmian pracowniczych. Przygotowano infrastrukturę sprzyjającą ruchowi rowerowemu, m.in. dogodnie położone, oświetlone i zadaszone wiaty rowerowe. Zapewniono miejsca do ładowania samochodów elektrycznych oraz wyznaczono i oznakowano priorytetowe miejsca postojowe dla osób korzystających ze wspólnych przejazdów (car sharing).

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.