Pierwsze Biennale Klimatu w Wiedniu połączy zrównoważony rozwój i świat sztuki

Pierwsze Biennale Klimatu w Wiedniu połączy zrównoważony rozwój i świat sztuki - ZielonaGospodarka.pl
04.04.2024 10:44
Strona główna Klimat, Edukacja Pierwsze Biennale Klimatu w Wiedniu połączy zrównoważony rozwój i świat sztuki

Partnerzy portalu

Pierwsze Biennale Klimatu w Wiedniu połączy zrównoważony rozwój i świat sztuki - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP Media Room

Wiedeń przygotowuje swoje pierwsze biennale klimatyczne, które rozpocznie się 5 kwietnia i potrwa do 14 lipca 2024 r. Festiwal w innowacyjny sposób połączy sztukę współczesną z ochroną klimatu i pokaże, jak kultura może przyczynić się do zrównoważonej przyszłości. Siedzibą festiwalu jest KunstHaus Wien czyli otwarte miesiąc temu po gruntownej renowacji Muzeum Hundertwassera. Przez najbliższe miesiące w całym mieście odbywać się będą różne wydarzenia tematyczne.

Na początku kwietnia cały Wiedeń ożyje pierwszym w historii biennale klimatycznym. To innowacyjny i interaktywny projekt artystyczny, którego tematem przewodnim są skutki społeczne związane ze zmianami klimatycznymi. W ciągu 100 dni, od 5 kwietnia do 14 lipca, odwiedzający będą mogli odkryć potencjał sztuki, designu, architektury i nauki oraz przyczynić się do kreatywnych rozwiązań różnych wyzwań współczesności.

„Dzięki swojej wizji sztuka i kultura mogą przyczynić się do tworzenia przyszłości przyjaznej dla klimatu, docierając jednocześnie do szerokiego grona odbiorców. Dzięki różnorodnemu programowi Wiedeńskie Biennale Klimatu powinno pełnić funkcję projektu demonstracyjnego i platformy wymiany doświadczeń” - podkreśla potencjał festiwalu jako modelu dla podobnych wydarzeń wiedeński członek zarządu miasta ds. klimatu, Jürgen Czernohorszky.

Biennale inicjuje miasto, a jego organizatorem jest KunstHaus Wien, które od swojego powstania w latach 90. XX wieku zajmuje się „zielonymi motywami” zgodnie z wizją Friedensreicha Hunderwassera. Tu będzie też siedziba festiwalu. Muzeum zaprezentuje się w nowej, bardziej zrównoważonej formie po zakończonej przebudowie. Na zwiedzających czeka nie tylko wystawa sztuki, ale także warsztaty, koncerty, dyskusje czy sympozjum klimatyczne.

Dzięki ponad 60 współpracującym partnerom będzie można uczestniczyć w różnych wydarzeniach w naddunajskiej metropolii. Organizatorzy zapraszają na przykład do eksperymentalnej przestrzeni na terenie dawnej stacji Nordwestbahnhof, którą miasto dziś wykorzystuje jedynie jako stację towarową, a która w przyszłości zostanie przekształcona w nowoczesną dzielnicę. Ale zanim to nastąpi, artyści ze StudioVlayStreeruwitz i Isolde Rajek stworzą tu „klimatyczną stołówkę” i przedstawią swoją wizję zaopatrzenia miasta w żywność w przyszłości. Będzie to miało również wpływ na gospodarkę o obiegu zamkniętym i zrównoważone projektowanie. Vienna Design Festival przygotowuje obszerną wystawę, swój projekt przygotowuje także Wiedeńska Agencja Gospodarcza, która we współpracy z Uniwersytetem Technicznym upcyklinguje już nieużyteczne zasoby w nowe materiały dla projektantów i architektów.

Wśród instytucji biorących udział w ciekawych projektach w ramach biennale można wymienić m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej Belvedere 21, Dzielnicę Muzeów MuseumsQuartier Wien czy Muzeum Sztuki Stosowanej MAK.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.