PGE planuje w I pół. '23 przedstawić aktualizację strategii i dopiąć projekt finansowania atomu

zk

19.01.2023 16:54 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PGE planuje w I pół. '23 przedstawić aktualizację strategii i dopiąć projekt finansowania atomu

Partnerzy portalu

PGE planuje w I pół. '23 przedstawić aktualizację strategii i dopiąć projekt finansowania atomu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej/PGE

PGE planuje w pierwszym półroczu 2023 roku przedstawić aktualizację strategii grupy, której jednym z filarów będzie energetyka jądrowa. Spółka chciałaby także w pierwszym półroczu br. dopiąć projekt finansowania projektu atomowego. Produkcja energii z polsko-koreańskiej elektrowni jądrowej miałaby ruszyć w 2036 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie w Davos prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

"W związku ze zmianami na rynku energetycznym, przede wszystkim z powstaniem NABE, która będzie projektem na miarę przekształceń z lat 90-tych, zmieni się bowiem model funkcjonowania polskich przedsiębiorstw energetycznych. To będzie rewolucja dla polskiej energetyki. PGE nie będzie wytwarzało energii z węgla po powstaniu NABE. Jednocześnie wchodzimy w projekt jądrowy, stąd konieczna jest zamiana naszej strategii. Będziemy ją komunikowali w ciągu kilku najbliższych miesięcy, jeśli podejmiemy ostateczne decyzje dotyczące elektrowni jądrowej" - powiedział prezes.

"Pozyskujemy w tej chwili nowe koncesje na budowę offshore. Kilka dni temu pozyskaliśmy pierwszą koncesję w nowym rozdaniu koncesji na Morzu Bałtyckim. Uzyskaliśmy koncesję w naprzeciwko Ustki, czyli miejsca gdzie zlokalizowany będzie nasz port serwisowy. Dzięki nowemu pozwoleniu będziemy mogli zbudować farmę wiatrową o mocy około 1 GW. Łącznie mamy już pozwolenia na 3,6 GW, gdyż z partnerem duńskim realizujemy 2,6 GW. Nowa strategia będzie stworzona w oparciu o trzy zasadnicze filary: energię jądrową, powstanie NABE oraz możliwości wybudowania mocy offshore na Bałtyku. Elementem nowej strategii będzie też PKP Energetyka. Uaktualniona strategia PGE będzie obejmowała okres co najmniej 10 lat, ale z perspektywą 20-letnią. Nowa strategia będzie zawierała również element projekcji finansowej. Chcielibyśmy zaprezentować ją jeszcze w pierwszym półroczu br." - dodał.

Dąbrowski poinformował, że plan grupy PGE na 2023 rok, to przede wszystkim kontynuacja projektów farm wiatrowych na Bałtyku i integracja operacyjna z PKP Energetyka.

Pod koniec grudnia 2022 roku PGE podpisała z funduszem CVC Capital Partners umowę nabycia 100 proc. udziałów w PKPE Holding, w skład którego wchodzi PKP Energetyka. Cena sprzedaży została ustalona na 1.913,5 mln zł. Zamknięcie transakcji planowane jest na 3 kwietnia 2023 r.

Pod koniec października 2022 roku PGE i ZE PAK zawarły z koreańskim koncernem Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) list intencyjny dot. współpracy w ramach projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.

"Zgodnie z zapowiedziami, projekt budowy elektrowni jądrowej przebiega bardzo dynamicznie. Jesteśmy dzisiaj na etapie pogłębionych analiz, jeśli chodzi o sejsmikę i geologię w rejonie Pątnowa, który jest dla nas lokalizacją pierwszego wyboru usadowienia elektrowni jądrowej. Przyjęliśmy z końcem 2022 roku wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej, który zawiera harmonogram realizacji oraz wstępny model finansowy. Dzisiaj prowadzone są pogłębione analizy, jeśli chodzi o realizację tej inwestycji, jej stronę techniczną, a także finansowanie przedsięwzięci i udziału poszczególnych partnerów" - powiedział prezes Dąbrowski.

"Jesteśmy po uzgodnieniu warunków współpracy pomiędzy PGE a ZE PAK. Pierwszym krokiem będzie założenie naszej spółki celowej, tak żeby spółka PGE i ZE PAK była partnerem do rozmów dla strony koreańskiej. Spółka ta zostanie powołana w ciągu najbliższych kilku tygodni. Chcielibyśmy, aby to nastąpiło w jeszcze w pierwszym kwartale br. Obu stronom zależy bowiem na jak najszybszym przeprowadzeniu tej inwestycji. W 2036 roku planujemy podać pierwszą energię elektryczną z tej elektrowni. To bardzo ambitne tempo, ale do zrealizowania" - dodał.

Dąbrowski poinformował, że zgodnie z założeniami strona polska będzie miała większościowy udział w tym przedsięwzięciu, czyli ponad 50 proc.

"Pracujemy nad modelem finansowym całego przedsięwzięcia. W ciągu kilku najbliższych miesięcy chcielibyśmy dopiąć projekt finansowania, mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze w pierwszym półroczu 2023 roku" - zapowiedział prezes.

Obszar w Pątnowie jest określony w "Polityce Energetycznej Polski do 2040 r." oraz w "Programie polskiej energetyki jądrowej" przyjętymi przez Radę Ministrów RP odpowiednio 2 lutego 2021 r. i 2 października 2020 r., jako jedna z czterech możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce.

Tagi:
pge, dąbrowski, oze

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.