[WIDEO] Pierwsi górnicy z uprawnieniami do pracy na turbinach wiatrowych

zk

11.07.2022 08:23 Źródło: informacja prasowa
Strona główna [WIDEO] Pierwsi górnicy z uprawnieniami do pracy na turbinach wiatrowych
[WIDEO] Pierwsi górnicy z uprawnieniami do pracy na turbinach wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa
Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie, które pozwoliło im zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy na turbinach wiatrowych oraz znaleźć zatrudnienie w branży energetyki wiatrowej. To wspólny projekt OX2, Windhunter Academy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który ma pomóc w przekwalifikowaniu odchodzących z branży wydobywczej górników do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych.

Pierwsi górnicy rozpoczynają już pracę w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki, a kolejni jeszcze mogą zapisać się na bezpłatny, miesięczny kurs.

– To pierwszy w Polsce projekt przekwalifikowania pracowników sektora górniczego do branży energetyki wiatrowej. Górnicy uzyskali honorowane na całym świecie certyfikaty GWO, UDT oraz uprawniania elektryczne, a także zapoznali się ze środowiskiem pracy na prawdziwej turbinie wiatrowej – wyjaśnia Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzający Windhunter Academy.

Program szkoleniowy opracowany przez firmę szkoleniową Windhunter Academy jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.  

– Szkolenie organizowane przez Windhunter Academy oraz OX2 było na najwyższym poziomie. Kadra i szkoleniowcy i podejście do swojej pracy wywarło na mnie duże wrażenie. Bardzo się cieszę, że miałem możliwość uczestnictwa w takim kursie, który otwiera inne spojrzenie na świat energetyki w tym odnawialnej. Zdobyłem dużo wiedzy nowej i innego spojrzenia na już poznane zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z uczestnictwa w kursie. Trzymam mocno kciuki za dalszy rozwój branży wiatrowej. - Dawid Zapart z KWK Centrum (w stanie likwidacji).

Górnicy szkoleni są w największym w Polsce i jednym z największych na świecie ośrodków szkoleniowych. Zajęcia odbywają się w Koszalinie. Kurs obejmie cykl zajęć z zakresu między innymi pracy na wysokościach, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz pracy na morzu.

– Na szkoleniu panuje świetna atmosfera, a instruktorzy mają dobre podejście. Otrzymaliśmy dużą dawkę wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Zaczęliśmy traktować to zajęcie jak naszą misję. Pokochaliśmy wiatr i wysokość i już nie możemy się doczekać, kiedy wjedziemy na turbinę. – Marcin Potempa z Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Międzynarodowe certyfikaty kwalifikacji zawodowych uzyskane przez absolwentów kursu uprawniają ich do pracy zarówno na elektrowniach wiatrowych na lądzie (onshore), jak i w powstających właśnie w Polsce projektach energetyki wiatrowej na morzu (offshore).

– Wszyscy uczestnicy pierwszej edycji pilotażowego programu otrzymali oferty pracy niedługo po jego ukończeniu. Część z nich podjęła już nawet zatrudnienie w branży. Sektor energetyki wiatrowej w Polsce przez następne lata będzie się dynamicznie rozwijał i potrzebował dużej liczby techników i instalatorów turbin. Górnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie, dostrzegli ten potencjał i dziś wchodzą na rynek zielonej energii – podkreśla Tomasz Guzowski, dyrektor departamentu rozwoju i zakupu projektów wiatrowych, OX2.

OX2 oraz Windhunter Academy w pełni sfinansowały pierwszy kurs dla górników, a nabór na drugi – także bezpłatny – nadal trwa. Szkolenie drugiej grupy górników przewidziano na wrzesień tego roku.

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.