Pierwsza moc z największej w historii morskiej turbiny wiatrowej

zk

24.03.2023 07:12
Strona główna Energetyka, OZE Pierwsza moc z największej w historii morskiej turbiny wiatrowej

Partnerzy portalu

Pierwsza moc z największej w historii morskiej turbiny wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. turbina SG 14-236 DD/ Siemens Gamesa

Przez ostatnie miesiące śledziliśmy losy największej morskiej turbiny wiatrowej, a teraz prototyp SG 14-236 DD wyprodukował swoją pierwszą moc!

Kulminacja tego ogromnego wysiłku badawczo-rozwojowego to kolejny krok na drodze Siemens Gamesa do opracowania konkurencyjnych i innowacyjnych produktów, których wymaga transformacja energetyczna.

Obserwowaliśmy od początku wszystkie działania, od momentu kiedy gondola opuściła fabrykę w Brande, aż do instalacji wirnika z jego 115-metrowymi łopatami.
 
Z mocą do 15 MW, z Power Boost i wirnikiem o średnicy 236 metrów, ta ogromna turbina zapewni wzrost rocznej produkcji energii (AEP) o ponad 30 procent w porównaniu ze swoją poprzedniczką.

Teraz gdy pierwsza turbina dotarła do celu, ta podróż będzie kontynuowana poprzez testowanie i walidację prototypu przed jej komercyjnym wdrożeniem na rynek. Dzięki temu modelowi Siemens Gamesa został już preferowanym dostawcą dla projektów o łącznej mocy prawie 2,8 GW w Polsce i Danii.

Uruchomienie tej turbiny jest kolejnym krokiem na drodze Siemens Gamesa do transformacji energetycznej. Producenci turbin wiatrowych, tacy jak Siemens Gamesa, robią co w ich mocy, aby sprostać wyzwaniu, jakim jest budowa turbin wiatrowych niezbędnych do realizacji ambitnych międzynarodowych celów transformacji energetycznej i zapewnienia w ograniczeniu pogłębiających się zmian klimatycznych. Jednak konieczne zwiększenie mocy będzie wymagało znacznych inwestycji ze strony wszystkich zainteresowanych stron na wszystkich etapach cyklu życia. Obejmuje to na przykład większe inwestycje w odpowiednią infrastrukturę, taką jak sieci i porty.

Bigger picture - niezależność energetyczna nie jest za darmo


Innowacje - takie jak projektowanie i rozwój większych i bardziej konkurencyjnych turbin wiatrowych, takich jak SG 14-236 DD - będą miały fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego. Jednak wiąże się to również z ogromnymi nakładami na badania i rozwój ze strony producentów turbin wiatrowych - co jak dotąd nie jest uwzględnione w kryteriach aukcyjnych.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze dewelopera, który wygra projekt, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Siemens Gamesa oraz inni producenci OEM i deweloperzy w Europie wskazują na dodatkowe kryteria jakościowe, takie jak możliwość recyklingu, innowacje technologiczne, ślad węglowy projektu czy jego wkład w europejską gospodarkę. Jest to ważne dla europejskiego przemysłu wiatrowego, aby utrzymać przewagę konkurencyjną, ale także, aby producenci na całym świecie kierowali się wyższymi standardami, które uwzględniają szerszy obraz.

Produkcja pierwszej mocy jednej z największych na świecie turbin morskich jest kolejnym punktem zwrotnym w dyskursie dotyczącym energii wiatrowej.

Przemysł wiatrowy udowodnił już w sposób wyczerpujący swoją zdolność do bycia kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do sprostania głównemu wyzwaniu naszych czasów - osiągnięciu niezależności energetycznej poprzez rodzime, czyste i konkurencyjne rozwiązania.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.