Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 r. w ramach Grupy Orlen

zk

05.12.2022 08:07 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 r. w ramach Grupy Orlen

Partnerzy portalu

Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 r. w ramach Grupy Orlen - ZielonaGospodarka.pl

W marcu 2023 r. w ramach Grupy Orlen rozpocznie działalność pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów. Celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem i zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych – poinformował w piątek PKN Orlen.

Koncern podkreślił, że Akademia Wodorowa – Akademia H2 "to inicjatywa, która powstała w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej", powołanej w kwietniu przez 37 podmiotów, instytucji i uczelni z liderem, którym został PKN Orlen. Według koncernu do 2030 r. Grupa Orlen na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł.

"Grupa Orlen robi kolejny krok w kierunku rozwoju technologii wodorowych. W marcu 2023 r. rusza pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów" – ogłosił w piątek PKN Orlen. Zaznaczył, że "celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem oraz zarządzaniem całym łańcuchem wartości technologii wodorowych".

Koncern zwrócił uwagę, że według ekspertów, wodór "będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją sektorów trudnych lub wręcz niemożliwych do zelektryfikowania, takich jak niektóre gałęzie przemysłu, lotnictwo, żegluga czy transport ciężki".

"Wodór to paliwo przyszłości, a my potrzebujemy specjalistów, którzy tę przyszłość pomogą budować. Akademia Wodorowa otwiera drzwi do tego świata. Stawiamy na młodych, zdolnych i ambitnych ludzi. Oferujemy im wzięcie czynnego udziału w innowacyjnych projektach, z których wiele stanowić będzie prawdziwe novum w Europie" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Oceni, że Akademia Wodorowa "to także wyjątkowa okazja, aby stać się aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej Polski, której liderem jest Grupa Orlen". "Najlepsi absolwenci będą mogli odbyć staże i wiązać swoją przyszłość z pracą w naszej firmie, rozwijając swoje kompetencje" – dodał prezes PKN Orlen.

Według koncernu "głównym celem Akademii jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych". "Celem Akademii jest także wymiana myśli pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie" – wyjaśniono w informacji o projekcie.

PKN Orlen zapowiedział, że uczestnicy Akademii Wodorowej "poznają działania instalacji produkcyjnych, funkcjonujące w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego oraz rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym".

Koncern podał, że jest on organizatorem programu obejmującego powstanie Akademii Wodorowej, a partnerami są m.in. przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, jak Toyota, czy kolejowego – PESA Bydgoszcz oraz uczelnie wyższe: Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska i Centrum Badawcze PAN – KEZO. Zajęcia będą odbywać się od marca do czerwca 2023 r. i weźmie w nich udział 30 osób – szczegóły programu i naboru kandydatów do Akademii są na stronie internetowej: www.akademiah2.pl.

"Grupa Orlen prowadzi wiele zaawansowanych projektów, w których wodór stanowi kluczowy element w realizacji celów zgodnych z założeniami Zielonego Ładu. Wpisuje się to w realizację strategii wodorowej Grupy Orlen do 2030 r., której celem jest wytwarzanie i dostarczanie zero- i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu" – podkreślił PKN Orlen.

Jak zauważył koncern, zgodnie z założeniami, w centralnej Europie powstanie ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego i kolejowego – w Polsce takich stacji będzie ok. 57, w Czechach 28, a na Słowacji 26.

PKN Orlen przypomniał jednocześnie, że w czerwcu uruchomił w Krakowie pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. W 2023 r. do użytku zostaną oddane ogólnodostępne obiekty stacjonarne w Poznaniu i Katowicach, a w 2024 r. w Wałbrzychu.

"Dostawy wodoru na stacje będą możliwe dzięki wybudowaniu do 2030 r. europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Do 2030 r. Grupa Orlen na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł" – zaznaczył koncern.


Fot. Depositphotos

Tagi:
wodór, orlen

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.