Pionierska pływająca elektrownia fotowoltaiczna EDP w Portugalii jest w gotowa do produkcji energii

zk

22.07.2022 15:25 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Pionierska pływająca elektrownia fotowoltaiczna EDP w Portugalii jest w gotowa do produkcji energii

Partnerzy portalu

Pionierska pływająca elektrownia fotowoltaiczna EDP w Portugalii jest w gotowa do produkcji energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pływająca elektrownia fotowoltaiczna Alqueva/edp.com

Inwestycja znajduje się w regionie Alqueva i stanowi największy pływający park fotowoltaiczny na akwenie śródlądowym w Europie, oraz drugi tego typu obiekt w Portugalii (po projekcie pilotażowym EDP w Alto Rabagão). Energia elektryczna wytwarzana w elektrowni liczącej blisko 12 000 paneli fotowoltaicznych wystarczy do zaspokojenia potrzeb ponad 30% mieszkańców regionu na południu Portugalii.

EDP planuje zbudować w regionie Alqueva także elektrownię hybrydową OZE o mocy zainstalowanej nawet 154 MW

Siedem miesięcy po rozpoczęciu prac budowlanych pływająca elektrownia EDP na południu Portugalii, w regionie Alqueva, jest gotowa do rozpoczęcia produkcji energii. Uruchomienie elektrowni, która jest uważana za największy tego rodzaju obiekt na sztucznym zalewie z tamą w Europie, stanowi ważny krok w rozwoju energetyki odnawialnej i umacnia wkład EDP w rozwój innowacji i w transformację energetyczną.

Uroczysta inauguracja parku fotowoltaicznego odbyła się w piątek 15 lipca. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz portugalskich: premier António Costa, minister środowiska i ds. działań na rzecz klimatu Duarte Cordeiro, oraz sekretarz stanu ds. energii i ochrony środowiska João Galamba. Wśród uczestników był również Roberto Bocca, członek wykonawczy i dyrektor ds. energii Światowego Forum Gospodarczego. Wszystkich gości oficjalnie powitał Miguel Stilwell d'Andrade, prezes EDP.

Na elektrownię składa się 12 000 paneli fotowoltaicznych, które łącznie zajmują powierzchnię 4 ha – odpowiednik 0,016% łącznego obszaru zbiornika Alqueva. Przy mocy zainstalowanej 5 MW jest ona w stanie wygenerować 7,5 GWh energii elektrycznie rocznie, co wystarczy do zaspokojenia potrzeb 30% lokalnych gospodarstw domowych w regionie na południu Portugalii (Portel and Moura).

Inwestycja kosztowała sześć milionów euro i wyróżnia się zastosowaniem pływających paneli fotowoltaicznych oraz hybrydowym rozwiązaniem, które umożliwiło połączenie elektrowni słonecznej z elektrownią wodną na tamie Alqueva. Dodatkowo w planach jest instalacja systemu akumulatorów o mocy nominalnej 1 MW i pojemności ok 2 MWh. Te wszystkie rozwiązania technologiczne zostaną doprowadzone do jednego punktu przyłączenia do sieci, co skutkuje optymalnym wykorzystaniem zasobów i oszczędnościami, a także pozwala ograniczyć wpływ inwestycji na środowisko.

Ponadto EDP planuje zrealizować hybrydową elektrownię OZE o mocy zainstalowanej do 154 MW, w której 70 MW mocy zainstalowanej przypadnie na pływającą elektrownię fotowoltaiczną (tę moc przyznano EDPR podczas niedawnej aukcji dla pływających elektrowni słonecznych), 14 MW na nadwyżki mocy zainstalowanej w elektrowni słonecznej, a 70 MW na hybrydową elektrownię wiatrową. Dzięki temu projektowi ilość energii elektrycznej wytwarzanej na tym zalewie wzrośnie do 300 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu 92 000 gospodarstw domowych i pozwoli uniknąć emisji 133 000 ton CO2. Sama skala projektu i wprowadzenie hybrydowych rozwiązań pozwalają połączyć różne technologie i zapewnienić zbilansowane ceny energii, analogicznie do założeń przyjętych przy pierwszej pływającej elektrowni słonecznej w regionie Alqueva, która już znajduje się w fazie eksploatacji.

EDP jest światowych pionierem w branży pływających elektrowni słonecznych. Stanowią one ogromny krok naprzód w rozwoju energetyki odnawialnej i przyspieszają proces dekarbonizacji. Nasza strategia hybrydyzacji polega na łączeniu energii pozyskiwanej z wody, słońca i wiatru z rozwiązaniami umożliwiającymi jej przechowywanie i stanowi logiczny kierunek rozwoju w branży energetycznej. EDP zamierza dalej inwestować w tego typu projekty. Elektrownia na zbiorniku Alqueva stanowi przykład innowacyjnego i zrównoważonego rozwiązania, które wkrótce będziemy rozbudowywać dzięki wygranej w pierwszej aukcji dla pływających elektrowni słonecznych w Portugalii – zaznacza Miguel Stilwell d'Andrade, CEO EDP.

Zrównoważone rozwiązania dla przyszłości

Projekt Alqueva wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami – panele słoneczne opierają się na pływakach z recyklingowanego plastiku z kompozytami korkowymi. Technologia ta została po raz pierwszy zastosowana w w regionie Alqueva; stanowi ona owoc współpracy między Corticeira Amorim (przez Amorim Cork Composites), która opracowała bardziej zrównoważony skład pływaków produkowanych przez hiszpańską spółkę Isigenere. Wykorzystanie tej technologii umożliwiło ograniczenie ciężaru platformy o 15% i przyczyniło się do zmniejszenia poziomu emisji CO2 z inwestycji o ok. 30%.

Pływające elektrownie słoneczne stanowią kluczowe rozwiązanie dla optymalizacji wykorzystania zasobów i rozwoju energetyki odnawialnej, która z kolei pozwala ograniczyć zależność od innych źródeł energii i przyspiesza transformację energetyczną. Jest to pierwszy zakrojony na dużą projekt w regionie Alqueva, zrealizowany w następstwie udanej inwestycji pilotażowej w Alto Rabagão sprzed blisko siedmiu lat; wpisuje się ona w strategię inwestycyjną EDP, która stawia na innowacyjne rozwiązania OZE i zmierza do przejścia w 100% na ekologiczne źródła energii do 2030 r.
Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.