PKN Orlen i NCBR przeznaczą 200 mln zł na innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe

zk

19.01.2022 17:48 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia PKN Orlen i NCBR przeznaczą 200 mln zł na innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe

Partnerzy portalu

PKN Orlen i NCBR przeznaczą 200 mln zł na innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Trnava University/Unsplash

PKN Orlen i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczą 200 mln zł na innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe. Program grantowy adresowany jest do konsorcjów jednostek naukowych i naukowo-przemysłowych. Rezultaty najlepszych prac będą stosowanie w Grupie Orlen.

Informując w środę o wspólnej inicjatywie PKN Orlen oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju koncern wyjaśnił, że obszarami jego zainteresowania są innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji i wykorzystania biomasy, dekarbonizacji, gospodarki obiegu zamkniętego oraz przemysłu 4.0. Jak zapowiedziano w informacji, pierwsza odsłona programu zostanie uruchomiona do końca marca.

"PKN Orlen oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczą aż 200 mln zł na innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe. Nowy program grantowy NEON, czyli NEW ORLEN, skierowany jest do konsorcjów jednostek naukowych i naukowo-przemysłowych" - poinformował koncern. Według PKN Orlen, "rezultaty najlepszych prac znajdą zastosowanie w działalności koncernu, wspierając jego zrównoważony rozwój".

"Wiemy, które obszary i zagadnienia są dla nas szczególnie ważne i jak przyspieszyć ścieżkę dojścia od pomysłu do etapu wdrożeń przemysłowych. Korzystamy przy tym z potencjału polskiej nauki, współpracując m.in. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Ruszamy z nowym wspólnym projektem, który może zapewnić nam dostęp do nowatorskich rozwiązań na światowym poziomie" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Jak zapowiedział, najlepsze z rozwiązań Grupa Orlen będzie chciała wdrażać w ramach swej działalności. "Inwestując w nowe technologie, podnosimy naszą konkurencyjność i przybliżamy się do realizacji strategii neutralności emisyjnej" – podkreślił Obajtek.

PKN Orlen wyjaśnił, że uczestnicy zakwalifikowani do programu NEON na realizację swoich pomysłów będą mieli cztery lata - w tym czasie stan zaawansowania technologicznego każdego projektu powinien podnieść się przynajmniej o dwa poziomy, następnie wypracowane rezultaty, w ciągu kolejnych lat, będą mogły zostać wdrożone przez koncern lub samych wykonawców projektów. W ramach programu NEON planowane są łącznie cztery edycje konkursowe, po dwie w 2022 r. i 2023 r. W tym roku będą one dotyczyły obszarów „Biomasa” oraz „Gospodarka Obiegu Zamkniętego”, natomiast w przyszłym roku będą to „Dekarbonizacja” i „Przemysł 4.0”.

"Wspieranie zielonej transformacji energetycznej oraz cyfryzacji polskiego przemysłu to obecnie priorytetowe działania Centrum. Innowacyjna formuła finansowania nowatorskich pomysłów w ramach wspólnego przedsięwzięcia pozwala na realizację projektów badawczo-rozwojowych z obszarów określonych razem z PKN Orlen i ważnych dla rozwoju nowych technologii w przemyśle rafineryjnym, petrochemicznym oraz energetycznym. Liczymy, że efektem tych prac będzie zastosowanie przełomowych rozwiązań w praktyce" – zaznaczył dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Według PKN Orlen, w obszarze „Biomasa” poszukiwane będą innowacyjne technologie produkcji biomasy oraz biokomponentów zaawansowanych, a także nowe (biologiczne i biochemiczne) technologie otrzymywania wodoru, natomiast w zakresie „Gospodarka Obiegu Zamkniętego” kwalifikacja konkursowa dotyczyć będzie odzysku metali z ciężkich strumieni rafineryjnych oraz z pozostałości otrzymywanych z ropy naftowej. "Dodatkowo w obszarze zainteresowań będą technologie pozwalające na zmniejszenie zużycia wody podczas procesów produkcyjnych. Uczestnicy zmierzą się też z problemem odsalania wody m.in. w celu pozyskania zielonego wodoru" - dodał koncern.

PKN Orlen zapowiedział jednocześnie, że konkurs „Dekarbonizacja” skupi się z kolei na nowatorskich technologiach ograniczania emisji dwutlenku węgla poprzez jego wychwytywanie ze strumieni przemysłowych i wykorzystywanie jako surowca do wytwarzania paliw lotniczych i produktów chemicznych, a w kontekście wodoru kwalifikowane będą projekty poświęcone m.in. nowym technologiom jego produkcji, rozwojowi chemicznych magazynów wodoru, czy zbudowaniu stacji tankowania wodorem dla lokomotywy. Konkurs, dotyczący obszaru „Przemysł 4.0” obejmował będzie innowacyjne systemy monitoringu korozji oraz działania obniżające jej negatywny wpływ na instalacje produkcyjne.

Program NEON jest realizowany na mocy umowy podpisanej przez PKN Orlen i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w grudniu 2021 r. - na finansowanie prac nad projektami o najwyższym potencjale rozwoju oba podmioty przeznaczą po 100 mln zł.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.