PKP Intercity pracuje nad offsetem ekologicznym, który stworzy podróżnym możliwość bezpośredniego udziału w osiąganiu przez przewoźnika neutralności klimatycznej. W tym celu PKP Intercity podpisało list intencyjny z Lasami Państwowymi dotyczący współpracy przy nasadzaniu drzew.
Kolej charakteryzuje się ponad 3 razy mniejszą emisją dwutlenku węgla niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą emisją niż lotniczy, co czyni ją najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego. Chcąc szerzyć wśród pasażerów świadomość oddziaływania poszczególnych środków transportu na środowisko, PKP Intercity pracuje nad wdrożeniem informacji dla pasażerów nt. śladu węglowego, jaki pozostawi ich podróż pociągiem oraz tego o ile bardziej ekologiczna będzie ona od przejazdu innymi środkami transportu. Wybierając pociągi PKP Intercity zamiast transportu drogowego w samym 2020 roku Polacy przyczynili się do zmniejszenia o 460 tys. ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
„Europejski Zielony Ład zakłada, że do 2050 roku sektor transportu ma dokonać 90% redukcji emisji gazów cieplarnianych, a rozkładowe podróże poniżej 500 km mają stać się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. Niektórym może się wydawać, że to odległe terminy i transport pasażerski ma dużo czasu na zmiany. W PKP Intercity nie czekamy, tylko już od kilku lat intensyfikujemy nasze ekologiczne działania, realizując w tym zakresie liczne projekty. Jesteśmy bardzo wdzięczni każdemu pasażerowi, który wybiera pociąg zamiast innego środka transportu. Każda z tych decyzji to mały krok w stronę redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Chcemy stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu” - mówi Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity.
Mimo niskiego wpływu kolei na środowisko w PKP Intercity trwają prace nad offesetem ekologicznym, który umożliwi pasażerom bezpośredni udział w osiąganiu przez przewoźnika neutralności klimatycznej. Będzie to dobrowolna dodatkowa opłata, która w całości będzie przeznaczona na projekty ekologiczne. PKP Intercity planuje realizować nasadzenia wraz z Lasami Państwowymi. Przewoźnik i organizacja podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy tym projekcie. Możliwość uiszczania dobrowolnej dodatkowej opłaty na cele środowiskowe będzie udostępniania pasażerom w kolejnych kanałach sprzedaży, począwszy od internetowego systemu e-IC.
„Lasy Państwowe bardzo chętnie nawiązują współpracę z podmiotami, które są zainteresowane działaniem na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Lasów w Polsce przybywa. W ramach swojej działalności Lasy Państwowe każdego roku sadzą około kilkuset mln drzew. Odbywa się to nie tylko na obszarach, gdzie leśnicy wycięli wcześniej drzewa na potrzeby polskiej gospodarki, ale również tam, gdzie lasu dotąd nie było. Cieszymy się, że coraz więcej firm dostrzega, jak duże znaczenie dla ochrony klimatu i powietrza ma rozwój obszarów leśnych” - mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Pasażerowie postrzegają kolej jako ekologiczny środek transportu
76% pasażerów pociągów PKP Intercity postrzega kolej jako najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego - tak wynika z przeprowadzonego we wrześniu 2020 r. badania satysfakcji z podróży w pociągach PKP Intercity. Według deklaracji 44% pasażerów PKP Intercity kwestie związane z ekologią mają wpływ na to, jaki środek transportu oni wybierają. Dla tej grupy przy wyborze środka transportu kluczowe są kwestie związane z emisją dwutlenku węgla (wskazuje je 84% badanych) i ze zużyciem energii, paliwa (64%). Na niską emisję dwutlenku węgla oraz na relatywnie niskie zużycie energii czy paliwa częściej niż inni zwracały uwagę m.in. osoby młode (w wieku do 25 lat).
„Obserwujemy rosnącą świadomość społeczeństwa dot. ekologii, a jest ona szczególnie wysoka wśród młodzieży i młodych osób, które mają świadomość, jak mogą ograniczać swój wpływ na środowisko. To tym bardziej świadczy o tym, że kolej jest zielonym transportem przyszłości” - komentuje Tomasz Gontarz.
19 mld zł inwestycji w rozwój kolei jako ekologicznego środka transportu
Dalszy rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego jest jednym z głównych celów nowej, dziesięcioletniej umowy dot. świadczenia usług publicznych [PSC], którą PKP Intercity podpisało z Ministerstwem Infrastruktury. Zrównoważony transport to jedno z założeń Europejskiego Zielonego Ładu, który jest kompleksową strategią Unii Europejskiej dotyczącą ochrony środowiska oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Głównymi celami dla sektora transportowego są: znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie bardziej zrównoważonego rozwoju. Wzmocnienie pozycji PKP Intercity na rynku przewozów pasażerskich będzie napędzane potężnymi inwestycjami w nowoczesną flotę pociągów. Dzięki nowej umowie PSC, stanowiącej gwarancję dla pozyskiwania finansowania zewnętrznego, a także z wykorzystaniem środków własnych, możliwe będą inwestycje taborowe na kwotę ponad 19 mld zł w latach 2021-2030.
Rozwój programu zwiększania efektywności energetycznej
PKP Intercity sukcesywnie realizuje liczne działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Realizowany obecnie program inwestycyjny PKP Intercity przewiduje m.in. inwestycje infrastrukturalne, obejmujące przebudowę 16 bocznic kolejowych w całej Polsce z zastosowaniem w nich nowoczesnych rozwiązań, redukujących negatywny wpływ na środowisko. PKP Intercity planuje do pokrycia częściowego zapotrzebowania na energię elektryczną wykorzystać na swoich stacjach postojowych odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych. Spółka zakończyła analizy w tym zakresie i planuje pilotażowe uruchomienie fotowoltaicznych źródeł OZE na terenie bocznicy kolejowej Warszawa Grochów.
By zwiększyć efektywność energetyczną, spółka zamontowała liczniki energii elektrycznej w ponad 300 lokomotywach i elektrycznych zespołach trakcyjnych PKP Intercity oraz realizuje projekt eco driving, którego założeniem jest wypracowanie technik prowadzenia pociągu przez maszynistów, które pozwolą na obniżenie ilości zużywanej energii elektrycznej przez wszystkie pociągi prowadzone z wykorzystaniem trakcji elektrycznej. Dzięki tym działaniom przewoźnik przewiduje roczne kilkuprocentowe oszczędności wolumenu energii trakcyjnej, co pośrednio przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.
PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie, zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. W ramach kontynuacji strategii taborowej „PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku spółka zainwestuje 19 mld zł w nowoczesny tabor, który zapewni komfortowe i bezpieczne warunki podróżowania. Przewoźnik intensywnie rozwija ofertę dla pasażerów, by kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru. Rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Dobre życie na stabilnej planecie dla wszystkich. Według grupy znanych ekonomistów to możliwe
Przeładunki portowe a dbałość o Bałtyk. Premiera ważnej publikacji podczas Kongresu Polskie Porty 2030
Kaucja na widelcu. Polacy widzą w niej ratunek dla przyrody, ale diabeł tkwi w szczegółach
Resort klimatu: zakup kolejnych e-busów do Morskiego Oka nie oznacza likwidacji przewozów konnych
„Znalazłem pisklę! I co teraz?” – poradnik ratunkowy
| Ropa brent | 73.44 $ | baryłka | -4,14% | 25.06.2026 09:05 |
| Cyna | 49525 $ | tona | -4,57% | 25.06.2026 09:05 |
| Cynk | 3436.5 $ | tona | -1,89% | 25.06.2026 09:05 |
| Aluminium | 3149 $ | tona | -3,50% | 25.06.2026 09:05 |
| Pallad | 1177.5 $ | uncja | -4,87% | 25.06.2026 09:05 |
| Platyna | 1582.6 $ | uncja | -4,28% | 25.06.2026 09:05 |
| Srebro | 57.49 $ | uncja | -6,72% | 25.06.2026 09:05 |
| Złoto | 4016.45 $ | uncja | -2,73% | 25.06.2026 09:05 |