PKP Intercity: neutralność dla klimatu to inwestycje w tabor i OZE [WIDEO]

PKP Intercity: neutralność dla klimatu to inwestycje w tabor i OZE [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
07.06.2023 16:56
Strona główna Transport, Elektromobilność PKP Intercity: neutralność dla klimatu to inwestycje w tabor i OZE [WIDEO]

Partnerzy portalu

PKP Intercity: neutralność dla klimatu to inwestycje w tabor i OZE [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP/kadr z filmu
„Neutralność dla klimatu to nowy tabor elektryczny” - uważa Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity, który wziął udział w Kongresie Rozwoju Kolei w Warszawie. Dodał, że spółka inwestuje też w odnawialne źródła energii. „Odpowiedzią na pogodzenie ekonomii i ekologii są też programy eco driving i eco parking” - powiedział.

W opinii Krzysztofa Świerczka dyrektywy unijne, które nakładają na spółkę obowiązek zmniejszenia emisji oraz rosnące ceny energii sprawiają, że pogodzenie ekonomii i ekologii jest bardzo trudnym wyzwaniem. Dlatego spółka od trzech lat wdraża działania wyprzedzające, które pozwalają efektywniej wykorzystywać posiadane zasoby. PKP Intercity inwestuje też w nowy tabor i zaplecze techniczne.

Jednym z elementów, które mają na celu zmniejszenie zużycie energii trakcyjnej jest program eco driving. Program ten pozwala jednocześnie budować bazę informacji, dotyczącą zapotrzebowania na energię na konkretnych trasach w zależności od tego, który maszynista i w jaki sposób prowadzi skład.

„Wyłoniliśmy liderów wśród tych maszynistów, których sposób prowadzenia jest bardziej ekonomiczny od pozostałych. Bazując na ich doświadczeniu, bazując na ich umiejętnościach, przekazujemy ich wiedzę pozostałym” - wyjaśnił Krzysztof Świerczek.

Zaznaczył też, że dzięki programowi eco driving PKP Intercity realizuje też program eco parking dotyczący wykorzystania energii oraz zasobów ludzkich w miejscach, gdzie tabor przygotowywany jest do jazdy.

„PKP Intercity to docelowo 52 stacje postojowe, gdzie nasze składy kończą bieg i tam właśnie musimy zorganizować proces przygotowania naszych składów, by był on najbardziej ekonomiczny. Ten proces jest procesem zarządczym, czyli niewymagającym nakładów. To raczej czynnik ludzki decyduje o tym, jak najlepiej ekonomicznie wykorzystywać czas i zużycie energii w tym miejscu” - zaznaczył Świerczek.

Spółka PKP Intercity, aby poprawić balans pomiędzy dbałością o środowisko a rosnącymi kosztami zużycia energii, inwestuje też w nowy tabor elektryczny oraz zaplecze techniczne.

„Mamy coraz mniej sprzętu, który jest sprzętem spalinowym. 85 proc. sprzętu, który eksploatujemy to tabor elektryczny. Inwestujemy również w odnawialne źródła energii i jesteśmy po montażu pierwszych takich instalacji” - zaznaczył członek zarządu PKP Intercity.

Dodał, że spółka realizuje modernizację bocznic kolejowych, dzięki czemu uda się ograniczyć zużycie energii cieplnej. W tym roku zaplanowano też oddanie do użytku trzech myjni nowej generacji, które będą w pełni ekologiczne i zautomatyzowane. Zostaną też wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. „I to będzie rok, który będziemy mogli nazwać również rokiem myjni w PKP Intercity” - powiedział Krzysztof Świerczek.

Wszystkie inwestycje związane z modernizacją zaplecza są realizowane w oparciu o program przebudowy gospodarki energetycznej w PKP Intercity do roku 2030 z opcją do roku 2040 roku, który spółka przygotowała we współpracy z Politechniką Warszawską.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.