Pół miliona złotych na "niebiesko-zielone granty" dla warmińsko-mazurskich gmin

Pół miliona złotych na "niebiesko-zielone granty" dla warmińsko-mazurskich gmin - ZielonaGospodarka.pl
30.05.2023 12:47
Strona główna Prawo, finanse Pół miliona złotych na "niebiesko-zielone granty" dla warmińsko-mazurskich gmin

Partnerzy portalu

Pół miliona złotych na "niebiesko-zielone granty" dla warmińsko-mazurskich gmin - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Pół miliona złotych otrzymały gminy z Warmii i Mazur na "niebiesko-zielone granty" służące podniesieniu jakości życia mieszkańców poprzez poprawę stanu środowiska. Umowy na wsparcie tych przedsięwzięć podpisano w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

Konkurs "Niebiesko-zielone granty dla Warmii i Mazur" został przeprowadzony drugi rok z rzędu. Tym razem lokalne samorządy złożyły 31 wniosków na kwotę ponad 750 tys. zł. Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował o wsparciu 20 gmin dotacjami o łącznej wysokości 500 tys. zł.

Maksymalne dofinansowania wysokości 30 tys. zł otrzymały m.in. gminy: Pisz - na wykonanie nasadzeń drzew i krzewów przy drodze dojazdowej do plaży miejskiej, Iława - na "zielony plac zabaw" nad Jeziorem Szymbarskim w Kamionce, Lubawa - na modernizację placu rekreacyjnego w Rożentalu, Giżycko - na "ogród teatralny" w Gajewie i Olsztynek - na zagospodarowanie terenów zielonych na przyzamczu.

Gmina Biała Piska uzyskała 30 tys. zł na "pływający ogród" na tzw. jeziorku rekreacyjnym w tej miejscowości. Będzie to pływająca platforma wykonana m.in. z siatki i naturalnego włókna kokosowego. Na platformie zostaną posadzone rośliny, które mają wspomagać proces filtracji i oczyszczania wody.

Z kolei gmina Ostróda wykorzysta wsparcie wysokości 26 tys. zł na utworzenie w Pietrzwałdzie zbiornika przeznaczonego do gromadzenia wód deszczowych i roztopowych. Woda z tego zbiornika ma być przeznaczona do celów przeciwpożarowych i używana do celów gospodarczych np. w przypadku awarii sieci wodociągowej. Zwiększenie lokalnych zasobów wody ma też poprawić bioróżnorodność flory i fauny.

Dzięki wsparciu z budżetu województwa powstaną dwie instalacje fotowoltaiczne: dla ośrodka kultury i remizy strażackiej w Miłomłynie oraz budynku świetlicy wiejskiej w Kiwitach.

Celem konkursu ma być podniesienie jakości życia mieszkańców regionu poprzez poprawę stanu środowiska. Granty mają być przeznaczone głównie na modernizację terenów wiejskich m.in. poprzez tworzenie terenów zielonych w obszarach zabudowanych, ochronę walorów przyrodniczych i krajobrazowych, poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń związanych z produkcją ciepła.

Jak przypomnieli organizatorzy konkursu, wpisuje się on w cele Programu Ochrony Środowiska Województwa Warmińsko-Mazurskiego do 2030 roku. Zgodnie z regulaminem, gminy uzyskujące granty muszą zapewnić własny wkład finansowy, który nie może być niższy niż 50 proc. całkowitego kosztu zadania.autor: Marcin Boguszewski

mbo/ drag/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.