Polski Global Hydrogen zamienia wino w zielony wodór!

zk

13.06.2022 22:40 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Polski Global Hydrogen zamienia wino w zielony wodór!

Partnerzy portalu

Polski Global Hydrogen zamienia wino w zielony wodór! - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Global Hydrogen we współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie należącym do spółki Boryszew rozpocznie testy reaktorów produkujących gaz syntezowy z biomasy, który może być przetwarzany na zielony wodór. Najpierw jednak musi przejąć twórcę technologii - poinformowała spółka w poniedziałek.

Teliani Valley Polska, zmieniająca nazwę na Global Hydrogen, to notowana na NewConnect firma, która nawiązała współpracę z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie, który z kolei należy do grupy Boryszew. Współpraca dotyczy rozwoju technologii katalityczno-plazmowego reaktora SynGen, produkującego gaz syntezowy z biomasy, który następnie przetwarzany jest na zielony wodór - poinformowała w poniedziałek spółka w komunikacie.

Strategia działalności Global Hydrogen ma się skupić się na rozwoju technologii produkcji czystego gazu syntezowego, umożliwiającego produkcję zielonego wodoru - zaznaczono w komunikacie. Dodano, że spółka planuje rozpocząć przemysłową produkcję swoich urządzeń i skomercjalizację posiadanej technologii w drugiej połowie 2023 roku, a od 2024 roku uruchomić globalną sprzedaż.

Jak wyjaśniono akcjonariusze Teliani Valley Polska decydują 13 czerwca br. o zmianie firmy na Global Hydrogen i zmianie profilu działalności(obecnie Teliani Valley Polska jest dystrybutorem win - PAP) na energetyczno – technologiczny. Plan zakłada wygaszenie działalności handlowej do końca tego roku. Jak zapowiedziano w komunikacie Global Hydrogen przejmie mPower Green Tech - wartość to 19 mln zł. "Dalszy rozwój spółki będzie skupiony przede wszystkim na technologii wdrażającej nowatorskie rozwiązania w zakresie produkcji mobilnych, kontenerowych reaktorów wytwarzających zielony wodór z szerokiej gamy biomasy" - podkreślono w komunikacie.

Zaznaczono też, że technologia ta została opracowana przez polski zespół naukowo-technologiczny.

"mPower Green Tech to spółka, która stworzyła technologię pozwalającą na rozproszoną produkcję zielonego wodoru z szerokiego spektrum biomasy, również odpadowej w mobilnych, kontenerowych reaktorach. Zespół mPower Green Tech korzysta z wieloletniego dorobku naukowego prof. Albina Czernichowskiego, pioniera badań nad „niskotemperaturową plazmą, a także dr Janusza Przeorka, prof. Romana Domańskiego oraz prof. Andrzeja Jasińskiego" - poinformowano w komunikacie.

"Nasza współpraca będzie polegała na przeprowadzaniu przez Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie testów oraz oceny technologii prototypu katalityczno-plazmowego reaktora SynGen mPower200. Jej zakres uwzględnia badanie materiałów, instalacji i innych elementów reaktora SynGen po to, aby dowiedzieć się, jaka jest jakość przeprowadzanego przez niego procesu czy potwierdzić prawidłowe działanie urządzenia - mówi Manfred Schatovich, przewodniczący rady nadzorczej Teliani Valley Polska.

Schatovich podkreślił, że spółka jest w trakcie rozmów z kolejnymi zakładami utylizacji.

"Tego typu podmioty mają dostęp do dużego strumienia odpadów i dysponują odpowiednią infrastrukturą. W związku z tym mają możliwości w zakresie wykorzystywania wodoru i energii z niego wytworzonej" – dodał.

W komunikacie podano też, że Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie, na podstawie umowy zawartej z Global Hydrogen, przekaże tej firmie dokumentację z testów oraz oceny prototypu reaktora SynGen. "Urządzenie eliminuje ciąg technologiczny oczyszczania brudnego syngazu z substancji organicznych, konwertując smoły, smółki i inne organiczne zanieczyszczenia w czysty gaz syntezowy, zdatny do ekstrakcji i produkcji zielonego wodoru" - wyjaśniono w komunikacie.

"Uzyskane wyniki pomogą nam w udoskonalaniu naszej technologii, nad którą prace trwają już 8 lat. Po testach pilotażowych planujemy komercjalizację naszego rozwiązania i jego rozpowszechnienie na rynki zagraniczne. Polska posiada ogromny potencjał zarówno technologiczny, jak i naukowy w zakresie innowacyjnych technologii niskoemisyjnego wodoru. Chcemy go wykorzystać, widząc, że zainteresowanie zielonym wodorem ciągle rośnie" - podkreślił Manfred Schatovich.

Tagi:
h2, wodór , wino

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.