GDDKiA złożyła wniosek o decyzję środowiskową dla S12 z Radomia do Puław

zk

11.03.2021 15:18 Źródło: PAP
Strona główna Transport, Elektromobilność GDDKiA złożyła wniosek o decyzję środowiskową dla S12 z Radomia do Puław

Partnerzy portalu

GDDKiA złożyła wniosek o decyzję środowiskową dla S12 z Radomia do Puław - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy drogi S12 z Radomia do Puław – poinformowała w czwartek rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska.

"To kolejny etap przygotowań do budowy blisko 66-km drogi ekspresowej od węzła Radom Południe na skrzyżowaniu z S7 do węzła Puławy Zachód (i początku istniejącej S12)" – przekazała rzeczniczka.

Dodała, że GDDKiA złożyła wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie. „Efektem końcowym przeprowadzonego przez RDOŚ postępowania administracyjnego będzie ustalenie przebiegu nowej trasy” – powiedziała Tarnowska.

We wniosku wskazano najkorzystniejszy - w ocenie GDDKiA – wariant przebiegu trasy. Został on wybrany w oparciu o kryteria środowiskowe, społeczne, ekonomiczne i techniczne. Odcinek ma mieć długość ok. 67 km. Droga ma przebiegać przez teren gmin Orońsko, Kowala, Radom, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy.

Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez siedem węzłów: Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód.

Dokumentację projektową drogi ma wykonać do końca tego roku konsorcjum firm Schuessler Plan Inżynierzy oraz Safage. "Wykonawcy pozostało jeszcze uszczegółowienie rozwiązań technicznych oraz prace związane z rozpoznaniem geologicznym podłoża dla wariantu, dla którego RDOŚ wyda decyzję środowiskową" – powiedziała rzeczniczka.

Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy, który w systemie "Projektuj i buduj" zrealizuje inwestycję.

Przyszła trasa S12 w województwie mazowieckim będzie miała długość ok. 107 km. Dla ponad 41-kilometrowego odcinka od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Radomia trwa już postępowanie administracyjne prowadzone przez RDOŚ w Warszawie w sprawie wydania decyzji środowiskowej.

Wybrany wariant drogi długości ok. 41,3 km przebiega przez teren gmin Gielniów, Rusinów, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez trzy węzły - Gielniów, Przysucha i Wieniawa.

"Po pozyskaniu decyzji, uszczegółowieniu dokumentacji na etapie II Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej, a następnie przyznaniu finansowania na realizację, będziemy mogli ogłosić przetarg na wybór wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduje drogę" – powiedziała rzeczniczka.

Trwają też prace przygotowawcze do budowy S12 na odcinku od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego. "Obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe na aktualizację Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla dróg ekspresowych S12 i S74 w woj. łódzkim" – przekazała Tarnowska.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.