Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA]

Strona główna Energetyka, OZE Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA]

Partnerzy portalu

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZMPSiS/ Twitter

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. W czwartek (13 października) podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW. Pierwsza farma powstanie już w 2026 roku.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisali dziś, 14 października, umowę dotyczącą współpracy przy budowie terminala instalacyjnego w Świnoujściu. 

– Budujemy koncern multienergetyczny, który może przeprowadzać transformację energetyczną, oraz realizować budowę polskiej gospodarki – powiedział Obajtek.

Koncern ma w planie szereg inwestycji związanych z dekarbonizacją działalności. 

CZYTAJ też: Orlen stawia na port instalacyjny w Świnoujściu oraz fabrykę turbin w Szczecinie. Kluczowe decyzje dotyczące morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

– Planujemy wytwarzać 10 TWh energii zeroemisyjnej do 2030 roku oraz 12 TWh niskoemisyjnej – powiedział. 

Jednym z elementów transformacji mają być morskie farmy wiatrowe. Pierwszy z projektów realizuje spółka-córka Baltic Power we współpracy z kanadyjskim partnerem Northland Power. Jest to sztandarowa inwestycja dla PKN Orlen. 

Przypomniał, że koncern zapowiadał wielokrotnie realizację kolejnych inwestycji na Morzu Bałtyckim. W ramach tzw. drugiej fazy spółka złożyła wnioski o pozwolenia lokalizacyjne dla kolejnych projektów. Łącznie Grupa Orlen ubiega się o 11 koncesji o potencjale ponad 10 GW. Zapowiedział, że nie będą to ostatnie koncesje, które chce pozyskać Orlen. Koncern będzie starał się o pozwolenia na innych częściach Morza Bałtyckiego. 

Logistyka daje gwarancje dla offshore wind

Obajtek powiedział, że w Świnoujściu ma powstać jeden z najnowocześniejszych portów dla morskiej energetyki wiatrowej. 

– Inwestycje na Bałtyku wymagają nie tylko zaplecza finansowego, partnerów, ale zaplecza logistycznego. To logistyka daje gwarancje powodzenia tych procesów. Jesteśmy zaawansowani w kontraktacji wszelkich elementów, to nie tylko listy, ale konkretne umowy – stwierdził prezes PKN Orlen. 

– Wydzierżawiliśmy 20 ha gruntów, dzierżawa obejmuje 30 lat, skończymy inwestycje na przełomie 2024/2025 roku. To duże przedsięwzięcie – dodał. 

Orlen jest w tym projekcie głównym inwestorem. Powstaną dwa nabrzeża, każdy o długości 250 metrów. Port będzie w stanie obsłużyć największe jednostki dla offshore wind dzięki torom o głębokości 12,5 metrów. Nabrzeża będą miały obciążenie 50 ton na m2. 

– Z tego portu będą mogły korzystać inne firmy, które posiadają koncesje – zaznaczył. 

Krzysztof Urbaś, prezes portu Szczecin i Świnoujście tłumaczył, dlaczego tak późno podjęto działania w tym zakresie. Możliwość pozyskania terenów, na którym będzie posadowiony port, pojawiła się w grudniu 2021 roku. Zdołano w ciągu tych kilku miesięcy zorganizować pierwsze niezbędne dokumenty oraz wynegocjować warunki umowy. 

– Świnoujście ze względu na położenie jest „predystynowane” do takiego projektu – powiedział. 

Planowane są kolejne projekty w Świnoujściu, które mogą być ogłoszono jeszcze w tym roku, lub w pierwszym kwartale 2023 roku. 

W tym momencie przygotowana jest już dokumentacja przedinwestycyjna, niezbędne analizy nawigacyjne, pełny harmonogram inwestycyjny. Podpisana dziś umowa pozwoli na działania związane z portem, w tym m.in. przygotowanie przetargów na wykonanie portu. 

Mike Crawley, prezes zarządu Northland Power zauważył, że jako współinwestor Baltic Power może pochwalić się znaczącymi inwestycjami w realizacji projektu. Będzie to jedna z pierwszym farm wiatrowych z turbinami o mocy 15 MW. 19 października tego inwestorzy spotkają się podczas Suppliers Day z dostawcami. 

Stephanie Berlet, starsza komisarz ds. handlu i doradca handlowy Ambasady Kanady w Polsce podkreśliła, że dzisiejsze decyzje to przykład, jak efektywnie może współpracować Kanada, Dania i Polska. Polska musi stawić czoło transformacji energetycznej, jest na dobrej drodze do uzyskania niezależności energetycznej. 

W Szczecinie powstanie fabryka gondoli marki Vestas

– Tu w Szczecinie powstanie fabryka gondoli do turbin 15 MW firmy Vestas – poinformował też Obajtek.

Natomiast Niels De Barr, prezes Vestas na Europę Północna i Środkową, przypomniał, że Vestas zaczął działać w Polsce w 2002 roku, a obecnie zatrudnia ponad 630 osób. Fabryka ma być kolejnym elementem wzmacniającym zaangażowanie Vestasa w polską transformację energetyczną. 

Fabryka powstanie w 2024 roku, będzie zatrudniać bezpośrednio 700 osób oraz generować tysiące pośrednich miejsc pracy.  

W Szczecinie będą produkowane gondole dla modelu V236-15 MW. Komponenty będą też wykorzystywane w globalnych łańcuchach dostaw. 

Ole Toft, Ambasador Królestwa Danii w Polsce wskazał, że po otwarciu gazociągu Baltic Pipe, jest to ogłoszenie kolejnej ważnej decyzji istotnej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego regionu. 

O projekcie Baltic Power

Baltic Power to wspólny projekt polskiej grupy Orlen oraz kanadyjskiego inwestora Northland Power.  W planie jest budowa 76 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda na obszarze liczącym ok. 130 km3. Jej mocy wyniesie 1,5 GW. Farma będzie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na 2024 rok, zakończenie budowy - w 2026 roku. 

Spółka podpisała już umowy rezerwacyjne na dostawy turbin, kabli eksportujących wyprodukowaną energię na ląd oraz budowę lądowej stacji odbierającej energię. Spółka zabezpieczyła już wszystkie kluczowe elementy morskiej farmy wiatrowej w ramach łańcucha dostaw, w którym uczestniczą także polskie firmy.

Za dostawę turbin odpowiedzialny będzie duński Vestas – jeden z największych producentów turbin wiatrowych na świecie. 

Z kolei duńska firma Cadeler ma umowę rezerwacyjną na transport i instalację 70 jednostek. 

Fundamenty dla wszystkich elementów infrastruktury farmy dostarczy firma Steelwind Nordenham. 

Spółka Smulders będzie odpowiedzialna za dostarczenie elementów przejściowych (transition piece), pozwalających łączyć fundamenty z instalowanymi na nich wieżami turbin wiatrowych. 

Transport i instalację gotowych komponentów na morzu zrealizuje Van Oord.

Na obszarze farmy pojawi się ok. 355 km kabli, z czego ok. 130 km będą stanowiły tzw. kable wewnętrzne odbierające energię z turbin i dostarczające ją do stacji odbiorczych na morzu. Pozostała część posłuży do wyprowadzenia mocy na liczącym ok. 39 km odcinku łączącym stacje morskie z lądową. Za projekt i produkcję morskiego kabla eksportowego odpowiadać będzie NKT.

Z kolei kable wewnętrzne oraz eksportowe na odcinku lądowym dostarczy polska firma - Tele-fonika Kable wspólnie z JDR Cable System.

Za projektowanie, produkcję i instalację morskich stacji elektroenergetycznych odpowiedzialne będzie konsorcjum firm Bladt Industries i Semco Maritime. 

Transportem i instalacją wszystkich kabli na morzu zajmie się firma belgijska firma DEME. 

Baza serwisowa dla farmy Baltic Power ma powstać w Łebie. Baltic Power pozyskała teren o powierzchni ok. 1,1 hektara. Zgodnie z założeniami baza serwisowa farmy będzie na stałe obsługiwała minimum 2 jednostki CTV (Crew Transfer Vessels) przeznaczone do transportu personelu serwisowego oraz sprzętu. Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycja w Łebie zostanie zrealizowana w latach 2023-2025, a jej szacunkowy koszt wyniesie ok. 20-30 milionów złotych. 

Tagi:
offshore, oze, orlen

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.