Powstała tłocznia ścieków, jedna z największych w Polsce - inwestycja przy wsparciu unijnym

zk

24.01.2023 06:34 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Powstała tłocznia ścieków, jedna z największych w Polsce - inwestycja przy wsparciu unijnym

Partnerzy portalu

 Powstała tłocznia ścieków, jedna z największych w Polsce - inwestycja przy wsparciu unijnym - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

W Płocku (Mazowieckie) powstała jedna z największych w Polsce tłoczni ścieków o wydajności ok. 850 metrów sześc. na dobę, jako alternatywne rozwiązanie dla istniejącej przepompowni. Budowa trwała rok. Koszt inwestycji, zrealizowanej m.in. przy wsparciu unijnym, to ponad 3,9 mln zł brutto.

Jak poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej prezes spółki gminnej Wodociągi Płockie Andrzej Wiśniewski, nowo wybudowana tłocznia obsługuje bardzo dużą zlewnię ścieków, która cały czas się rozbudowuje - z osiedli Borowiczki, Imielnica, a także z pobliskiej miejscowości Gulczewo.

„Ponieważ ilość ścieków zwiększyła się kilkukrotnie, musieliśmy wybudować nową, dużą tłocznię. Do potężnej komory - studni zamontowano gotowe urządzenie tłoczące z pompami, gdzie ścieków nie widać. Dzięki temu nie ma przykrego zapachu. To pierwsza tłocznia w Płocku i jedna z największych w Polsce” - powiedział Wiśniewski.

Jak wyjaśnił prezes Wodociągów Płockich, nowo powstały obiekt umożliwia tłoczenie średnio ok. 850 metrów sześc. ścieków na dobę na wysokość ok. 50 metrów, co w pełni zaspokaja obecne potrzeby i uwzględnia rezerwę w przypadku dalszej rozbudowy okolicznych osiedli.

„Będziemy temu obiektowi się przyglądali, jak wygląda eksploatacja, bo to jest chęć do tego, żeby wszystkie przepompownie, a mamy ich w Płocku prawie 60, może poza jedną, zastępować takimi tłoczniami” - zapowiedział Wiśniewski.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podkreślił, że oddanie do użytku tłoczni ścieków to poprawa bezpieczeństwa odprowadzania ścieków i komfortu życia mieszkańców.

„Tego typu inwestycje, może mało efektowne, są ważne dla funkcjonowania miasta” - stwierdził prezydent Płocka. Dodał, iż w ramach porządkowania tam gospodarki wodno-ściekowej prowadzone będą kolejne przedsięwzięcia, także z wykorzystaniem środków zewnętrznych.

„W najbliższej perspektywie unijne na te inwestycje będziemy pozyskiwać kolejne środki unijne oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” - zaznaczył Nowakowski.

Tłocznia ścieków powstała u zbiegu ul. Mazowieckiej i Chełmińskiej na peryferiach Płockich. Wykonawcą robót była spółka JARMAR z Woli Łąckiej, przy czym podwykonawcą i zarazem producentem urządzeń tłoczni była spółka ECOL-UNICON z Łodzi.

Według spółki Wodociągi Płockie, koszt inwestycji, która trwała rok, wyniósł ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2 mln pochodziło z unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a pozostałą część stanowiły środki własne z preferencyjną pożyczką Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach przedsięwzięcia powstał dodatkowo budynek, w którym znajduje się agregat prądotwórczy wraz z częścią socjalną i rozdzielnią, zlikwidowano też zbędne elementy istniejącej przepompowni ścieków, w tym - jak przekazała spółka Wodociągi Płockie - w celu „zoptymalizowania zużycia energii, poprawy bezpieczeństwa użytkowania obiektu oraz stworzenia rezerw wraz z dostosowaniem go do obowiązujących przepisów BHP i przeciwpożarowych”.

Podobne tłocznie ścieków istnieją m.in. w Warszawie, Łodzi i Sieradzu.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 30300,00 $ tona 1,25% 25 sty
 Cynk 3439,00 $ tona 0,56% 25 sty
 Aluminium 2605,00 $ tona 0,42% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.