Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę

zk

19.06.2023 08:59 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę
Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Działania Przemysława Sztandery zostały docenione Srebrnym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta RP. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, zasłużonym dla państwa lub obywateli, których czyny przekraczają zakres ich zwykłych obowiązków i przynoszą znaczną korzyść na rzecz gospodarki i rozwoju kraju. 

Przemysław Sztandera pełni funkcję Prezesa Zarządu PSSE od grudnia 2018 roku. Od tego czasu Spółka co roku zajmuje miejsce w pierwszej trójce najlepszych stref ekonomicznych w Polsce. W roku 2022 została usytuowana na pierwszym miejscu w kraju pod kątem wydanych decyzji o wsparciu, a także na drugim miejscu w Europie i siódmym na świecie. Laureat odznaczenia wyróżnia się umiejętnością szybkiego znajdowania innowacyjnych sposobów rozwoju gospodarki. Powołane przez niego Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Gdańsku, kształcące w kierunku automatyki i robotyki okazało się sukcesem i zostało docenione między innymi przez Fundację Velux, która przyznała finansowanie na jego dalszy rozwój. Kolejne filie CPRP powstały w 2023 roku we Włocławku oraz Grudziądzu. 

Z inicjatywy Przemysława Sztandery swoją działalność rozszerzył także Gdański Park Naukowo – Technologiczny. W ramach jego koncepcji w 2021 roku powstała w Parku nowoczesna przestrzeń do prototypowania Space4Makers, w której innowacyjne przedsiębiorstwa oraz wynalazcy mają do dyspozycji prototypownie oraz laboratorium robotyczne. Poza tym GPN-T realizuje wiele programów akceleracyjnych, wpierających start-upy i przedsiębiorstwa z sektora MŚP. 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna pod kierownictwem Prezesa Sztandery rozpoczęła także podróż po ścieżce zrównoważonego rozwoju. Od 2021 roku stała się częścią Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, który realizuje projekt Pomorskiej Doliny Wodorowej. Ponadto od 5 lat Spółka organizuje konferencję ECO-ON-technologie ekoefektywne, a w ramach międzynarodowego projektu „RBR - Reviving Baltic Resilience” utworzyła wraz z Partnerami z Polski, Szwecji i Litwy Transgraniczny Klaster Zielonych Technologii, którego celem jest tworzenie sieci współpracy w obszarze zielonych technologii.

Srebrny Krzyż Zasługi został przyznany Prezesowi Strefy także za działalność charytatywną. Przemysław Sztandera od lat czynnie wspiera ideowo, organizacyjnie i finansowo działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, co zostało uhonorowane licznymi medalami. Ponadto z jego inicjatywy Spółka wspiera szpitale i hospicja w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim, domy dziecka, seniorów, a od momentu wybuchu wojny także imigrantów z Ukrainy. Ponadto Strefa posiada rozbudowaną strategię CSR, dzięki której prowadzi działalność sponsoringową i udziela wsparcia z zakresu edukacji, sportu, rozwoju społecznego i rozwoju przedsiębiorczości. 

Przemysław Sztandera jest ekonomistą, ekspertem od zarządzania ryzykiem kredytowym, finansowym, operacyjnym i rynkowym oraz oceny dużych projektów inwestycyjnych. Jest specjalistą od zarządzania zmianą oraz Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych Aktywów Niepublicznych. Posiada licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Laureat licznych nagród, m.in. został uznany za Menedżera Pomorza 2021 roku.

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.