Prezydent: tematami rozmów w ZEA m.in. współpraca cyfrowa, energetyka i sytuacja międzynarodowa

Prezydent: tematami rozmów w ZEA m.in. współpraca cyfrowa, energetyka i sytuacja międzynarodowa - ZielonaGospodarka.pl
07.03.2023 07:11
Strona główna Prawo, finanse Prezydent: tematami rozmów w ZEA m.in. współpraca cyfrowa, energetyka i sytuacja międzynarodowa

Partnerzy portalu

Prezydent: tematami rozmów w ZEA m.in. współpraca cyfrowa, energetyka i sytuacja międzynarodowa - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Prezydent Andrzej Duda/Twitter/Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda uda się w poniedziałek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak przekazał, zostaną tam podpisane umowy dwustronne dotyczące współpracy cyfrowej i energetycznej. Tematem rozmów będzie też sytuacja międzynarodowa, rosyjska agresja na Ukrainę - podkreślił Andrzej Duda.

Andrzej Duda przebywa obecnie w Katarze, skąd jeszcze w poniedziałek udaje się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mówiąc o wizycie w Katarze, prezydent podkreślił, że Polska ma nadzieję na dobre przyszłe kontakty gospodarcze z tym krajem, "poza tym, że Katar jest dziś naszym wielkim partnerem, jeśli chodzi o energetykę".

Jak dodał, Polska od lat korzysta z dostaw katarskiego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu. "Mamy nadzieję, że także i w innych obszarach ta współpraca z Katarem się zacieśni, że na rynku katarskim będą obecne także nasze firmy z najnowocześniejszymi technologiami różnego rodzaju, przede wszystkim z branży IT. Pracujemy w tej chwili nad tym" - podkreślił prezydent.

Duda wskazywał, że w Katarze obecni byli przedstawiciele polskiego przemysłu spożywczego. "Liczymy na to, że tych relacji, także i właśnie w dziedzinie naszego przemysłu spożywczego, rolnictwa między Polską a Katarem wkrótce już będzie więcej z korzyścią dla obu krajów" - powiedział.

W Katarze Andrzej Duda wziął udział w V Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych.

Prezydent dodał, że jeszcze w poniedziałek udaje się z oficjalną wizytą do ZEA. "Tam dwie ważne umowy dla nas umowy dwustronne do podpisania - o współpracy w dziedzinie sektora IT, współpracy cyfrowej, o cyfryzacji administracji, a także w zakresie energetyki i to zarówno tej konwencjonalnej, jak i odnawialnych źródeł energii" - zaznaczył.

Duda zapowiedział, że rozmowy w ZEA będą również dotyczyły m.in. sytuacji międzynarodowej, "kwestii tego spokojnego, ale konsekwentnego przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji w tej części świata".

"Jak wiemy, to oddziaływanie rosyjskie w krajach na Półwyspie Arabskim jest bardzo silne. To są zamożne kraje, one mają swą dużą pozycję też międzynarodową, z uwagi na swoje rozliczne wpływy i to, by tu w sposób zdecydowany dawać świadectwo, jaka jest prawda o rosyjskiej agresji na Ukrainę, jest bardzo istotne" - zauważył prezydent. "O to też prosili nas sojusznicy, w związku z tym działamy w tym zakresie" - dodał.

We wtorek w Abu Zabi polski przywódca spotka się z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem.


Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Aleksandra Rebelińska

sdd/ reb/ par/

Tagi:
duda, energetyka

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.