Wynik wyszukiwania - "duda" - Wiadomości

Minister klimatu: narada o lasach zdecyduje o formie przedłużenia leśnego moratorium

Ogólnopolska Narada o Lasach pozwoli na wypracowanie formuły przedłużenia ograniczenia wycinki drzew w 10 lokalizacjach - poinformowała w poniedziałek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że z punktu widzenia resortu przedłużenie tego zarządzenia jest "raczej oczywiste".
22.04.2024

Prezydent: SMR to technologia w fazie badań; pewnym źródłem energii jest konwencjonalna elektrownia atomowa

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył na posiedzeniu Rady Gabinetowej, że jedynym pewny źródłem zielonej energii jest obecnie konwencjonalna elektrownia atomowa. Duda podkreślił, że technologia SMR, czyli małych reaktorów, jest ciągle w fazie badań.
13.02.2024

Prezydent: na Radzie Gabinetowej chcę rozmawiać przede wszystkim o energetyce jądrowej, CPK i modernizacji wojska

Prezydent Andrzej Duda na początku posiedzenia Rady Gabinetowej powiedział, że chce rozmawiać o najważniejszych dla Rzeczpospolitej procesach inwestycyjnych - przede wszystkim o energetyce jądrowej, CPK i modernizacji wojska, a także m.in. o inwestycjach portowych czy energetyce wiatrowej.
13.02.2024

Minister klimatu: prezydent podpisał ustawę dot. wsparcia odbiorców energii - to dobra decyzja

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Do czerwca 2024 r. utrzymamy ochronę najbardziej wrażliwych odbiorców; to dobra decyzja - napisała w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
16.12.2023

Przewodnicząca MFW: bardzo ważnym krokiem byłoby podniesienie ceny emisji dwutlenku węgla

Jeśli mamy przyspieszyć dekarbonizację i skuteczniej powstrzymywać zmiany klimatu, należy podnieść cenę emisji dwutlenku węgla - oświadczyła w poniedziałek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa, która uczestniczy w międzynarodowej konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
04.12.2023

Przewodniczący COP28 al-Dżaber: nie kwestionuję dorobku nauki w kontekście zmian klimatycznych

Jako organizatorzy międzynarodowej konferencji klimatycznej COP28 bardzo szanujemy dorobek nauki w kwestiach dotyczących klimatu; wierzę w naukę, nie kwestionuję wyników badań w tej dziedzinie - oznajmił w poniedziałek przewodniczący COP28 Sultan al-Dżaber, odpierając zarzuty o negowanie zmian klimatycznych.
04.12.2023

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
02.12.2023

Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28

Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej, a nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju prezydent Andrzej Duda.
01.12.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - podkreśliła podczas 28. Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
01.12.2023

W Dubaju rozpoczął się szczyt klimatyczny COP28

Tegoroczną konferencję klimatyczną ONZ (COP28) w Dubaju otworzył w czwartek jej przewodniczący Sultan al-Dżaber, wzywając kraje i przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi do współpracy na rzecz osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. W obradach COP28 biorą udział delegacje niemal 200 państw.
01.12.2023

Prezes Orlenu skierował list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o analizę projektu ustawy

"W związku z działaniami posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050, wymierzonymi w stabilność finansową Orlenu", prezes koncernu Daniel Obajtek, skierował list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wnikliwą analizę projektu ustawy dot. wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, przygotowanego przez KO i Polskę 2050.
01.12.2023

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Dubaju; weźmie udział w konferencji klimatycznej COP28

Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich; w Dubaju weźmie udział w konferencji klimatycznej COP28. Podczas szczytu Andrzej Duda ma mówić o konieczności sprawiedliwej transformacji energetycznej i podkreślać znaczenie energii jądrowej.
30.11.2023

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju rozpoczyna się już dziś!

Stawkę rozpoczynającej się w czwartek w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencji klimatycznej ONZ – COP28 są losy Ziemi i przyszłych pokoleń - komentują media. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
30.11.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Prezydent Duda: PESA to nasza duma, produkująca na światowym poziomie

PESA to największe zakłady produkujące tabor kolejowy w Polsce i to absolutnie światowym poziomie. Śmiało mogę powiedzieć, że to jest w tej chwili nasza duma - mówił w środę w Bydgoszczy prezydent Andrzej Duda.
11.10.2023

Polska tonie w tanim plastiku. Recyklerzy apelują o zmiany

4 miliony ton rocznie pierwotnych tworzyw sztucznych jest wprowadzanych na polski rynek. Nasz kraj jako jedyny w Europie ociąga się z wprowadzeniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta właśnie za ten, degradujący środowisko, odpad. Sytuacja ta, jak podkreślają eksperci, jest nie tylko niezgodna z europejskimi dyrektywami, ale także stanowi znaczne obciążenie dla środowiska naturalnego oraz budżetu państwa.
04.10.2023

Prezydent: wszyscy wiemy, jak potrzebne są lasy, trzeba popularyzować ich sadzenie

Las to azyl, ostoja i miejsce ukojenia. Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebne są lasy; trzeba popularyzować ich sadzenie - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął we wtorek udział w akcji #sadziMy na terenie Nadleśnictwa Suchedniów (Świętokrzyskie).
03.10.2023

Dzięki projektowi "Zadbajmy o zwierzęta" powstanie 12 domków dla kotów wolnożyjących

Tuzin nowych domków dla kotów wolno żyjących stanie w najbliższych tygodniach na terenie spółdzielni mieszkaniowych w Lublinie - poinformował w czwartek lubelski ratusz.
21.09.2023

PGE: energetyka jądrowa na Forum Koreańsko-Polskim podczas Kongresu Krynica 2023

Podczas Krynica Forum 2023 odbyło się Forum Koreańsko-Polskie. Wydarzenie otworzył Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Han Duck-soo, premier Republiki Korei. W wydarzeniu wzięli również udział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, oraz Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
15.09.2023

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii

Kancelaria Prezydenta poinformowała w środę , że Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Celem ustawy jest zwiększenie ich udziału w krajowym zużyciu energii brutto. Promuje ona m.in. rozwój klastrów energii oraz zwalnia z pozwoleń na budowę fotowoltaikę do 150 kW.
30.08.2023

Buda: rządowe wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych na blokach sięgnęło już 67 mln zł

67 mln zł rządowego wsparcia trafiło już do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na budowę instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych - poinformował w sobotę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Cała pula wsparcia wynosi 100 mln euro.
26.08.2023

Obiekty starej elektrociepłowni w Siechnicach zostaną zrewitalizowane

Dobiega końca budowa nowej elektrociepłowni Czechnica-2 w Siechnicach, realizowana przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, należący do PGE Energia Ciepła. Obiekty starej ciepłowni mają zostać zrewitalizowane na potrzeby mieszkańców.
26.08.2023

W. Buda: dzięki liniom bezpośrednim łatwiejszy dostęp zakładów pracy do taniej energii z OZE

Dzięki liniom bezpośrednim wiele zakładów przemysłowych będzie miało łatwiejszy dostęp do taniej i zielonej energii z OZE, a prąd z pobliskiej farmy fotowoltaicznej będzie mógł trafić prosto do odbiorcy - poinformował w środę PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
17.08.2023

Prezydent podpisał ustawę, która ma ułatwić budowanie biogazowni rolniczych

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych - podała we wtorek kancelaria prezydenta.
27.07.2023

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, która określa zasady i tryb zastosowania przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej niezbędnych środków w celu m.in. usunięcia poważnego i bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego z morza i powietrza.
24.07.2023

Hynfra na Forum Korea-Polska: podpisano porozumienie o współpracy w rozwoju zielonego wodoru

H2Korea, agencja promująca przemysł wodorowy w Korei oraz Stowarzyszenie Hydrogen Poland rozpoczynają dwustronną współpracę w zakresie rozwoju ekosystemu odnawialnego (zielonego) wodoru. W piątek w Warszawie, podczas Forum Gospodarczego Korea–Polska, podpisano Memorandum of Understanding w tej sprawie.
15.07.2023

BGK podpisał z koreańskimi partnerami zobowiązanie do współpracy ws. infrastruktury i energetyki odnawialnej

Zobowiązanie do strategicznej współpracy i rozwoju możliwości biznesowych ws. m.in. infrastruktury i energetyki odnawialnej zakłada memorandum podpisane przez Bank Gospodarstwa Krajowego z partnerami z Kolei Południowej - podał BGK. Ma ono też promować inwestycje zagraniczne i wymianę handlową.
14.07.2023

Energetyka, infrastruktura i obronność tematami polsko-koreańskiego forum gospodarczego

Podczas Forum Gospodarczego Korea–Polska 14 lipca mają być poruszane kwestie związane m.in. z energetyką, infrastrukturą i obronnością, poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Na polskim rynku działa ok. 600 firm z kapitałem koreańskim, z czego ponad 100 to fabryki.
10.07.2023

Prezes Enea SA: setki mld zł będzie kosztować dostosowanie systemu do odnawialnych źródeł

W najbliższych dwóch dekadach polski sektor elektroenergetyczny wymaga inwestycji rzędu setek miliardów złotych, by można było rozwijać energetykę zeroemisyjną i odnawialne źródła energii - prognozuje prezes Enea SA Paweł Majewski.
25.06.2023

Ekolodzy z Polski przeciwko wydobyciu węgla w niemieckiej kopalni odkrywkowej LEAG Welzow-Süd

Grupa polskich ekologów weźmie w niedzielę udział w proteście przeciwko planom długoletniego wydobycia w niemieckiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego LEAG Welzow-Süd, położonej w Łużycach, 60 kilometrów od granicy z Polską.
25.06.2023

Latem kolejna nowela ws. ułatwień dla atomu, w tym dla SMR-ów

W lipcu br. chcemy przyjąć projekt szerszej noweli przepisów ws. inwestycji w energetykę jądrową, która ma uprościć i umożliwić przyspieszenie inwestycji w duży i mały atom, mówi PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2023

Prezydent podpisał specustawę ws. elektrowni szczytowo-pompowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących - przekazała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają usprawnić realizację takich inwestycji.
07.06.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Atom, węgiel i OZE – to przyszłość i gwarancja bezpieczeństwa energetycznego Polski [GALERIA]

Kooperacja, przenikanie i elastyczne zarządzanie mocami z węgla, z OZE, a w przyszłości z atomu, są gwarancją bezpieczeństwa Polski w następnych dziesięcioleciach – to główne wnioski z panelu „Bezpieczeństwo energetyczne i transformacja sektora energii w aspekcie geopolitycznym”, który odbył się w ramach Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.
19.05.2023

Prezydent: tradycyjne gazownictwo może wyewoluować w multipaliwowy sektor

Wiele wskazuje na to, że tradycyjne, jednorodne gazownictwo bazujące na gazie ziemnym może wyewoluować w multipaliwowy sektor obejmujący różne kategorie gazów odnawialnych oraz ich mieszanin – napisał w liście do uczestników 26. Gaztermu prezydent RP Andrzej Duda.
15.05.2023

Prezydent podpisał ustawę mającą ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej - podała kancelaria prezydenta. Ustawa ma ograniczyć stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku.
27.04.2023

Wsparcie dla projektu z zakresu efektywności energetycznej w powiecie nowotarskim na Podhalu

Przedsięwzięcie termomodernizacji 4 budynków szkolnych na terenie Gminy Miasta Czarny Dunajec w woj. małopolskim uzyskało 4,3 mln zł dotacji z programu NFOŚiGW - Klimatyczne Uzdrowiska, Cz. 2) Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie gmin uzdrowiskowych. Jego realizacja pozwoli zredukować zużycie energii w obiektach o 43 %.
24.04.2023

Prezydent podpisał nowelę o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej

Polskie Elektrownie Jądrowe będą mogły wybudować i eksploatować pierwszą w Polsce elektrownię jądrową o mocy do 3750 MWe w gminach: Choczewo, Gniewino lub Krokowa - wynika z podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej.
16.03.2023

Ruszyła budowa bloku gazowego na terenie Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Kielcach

Rozpoczęły się prace przy budowie układu kogeneracyjnego nowego bloku gazowego elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Kielcach. Inwestycja ma zostać przekazana do eksploatacji w IV kwartale 2023 r.
16.03.2023

Nowelizacja ustawy wiatrakowej wkrótce wejdzie w życie. Niekorzystne regulacje to niejedyny problem branży w Polsce

Ustawa 10H, określająca minimalną odległość między wiatrakami a zabudowaniami mieszkalnymi, na kilka lat zamroziła projekty wiatrakowe na lądzie i spowodowała odwrót inwestorów od polskiego rynku. Nowelizacja, którą 13 marca podpisał prezydent, zakłada liberalizację wymogów, ale poprawki wprowadzone w toku prac parlamentarnych sprawiają, że nie będzie ona tak korzystna, jak chciała branża. To oznacza szereg wyzwań dla inwestorów. – Poza 10H napotykamy też inne problemy i dziś najważniejszym jest brak możliwości przyłączenia do si
16.03.2023

Większy udział lokalnych społeczności w decydowaniu o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która zwiększa udział lokalnych społeczności w decydowaniu o tych inwestycjach. Przejrzyste zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych wpłyną na jeszcze większą stabilność polskiego miksu energetycznego. Zachęty dla lokalnych społeczności wprowadzone do przepisów o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych dadzą impuls na rozwój odnawialnych źródeł energii w zgodzie z wolą lokalnych społeczności.
15.03.2023

Premier: ustawa wiatrakowa jest ustawą kompromisową

Ustawa wiatrakowa jest ustawą kompromisową, z jednej strony adresuje obawy tych, którzy nie chcieli mieć wiatraków blisko swoich domów, a z drugiej daje potężną możliwość do budowy farm wiatrowych na lądzie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
15.03.2023

Tauron: 700 m jako minimalna odległość wiatraka od domów satysfakcjonująca

700 m jako minimalna odległość wiatraka od budynków mieszkalnych jest satysfakcjonująca. Pozwala postawić o połowę mniej nowych wiatraków, niż 500 m, ale dzięki postępowi technologicznemu efekt będzie porównywalny - ocenił we wtorek prezes spółki Tauron Zielona Energia Wojciech Więcławek.
14.03.2023

Prezydent podpisał 700 metrów

Minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań ma wynosić 700 metrów - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ws. elektrowni wiatrowych. Co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej może trafić do mieszkańców gminy - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
14.03.2023

Prezydent: mam nadzieję, że wizyta w ZEA zaowocuje wieloma kontraktami polskich firm

Mam nadzieję, że wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaowocuje wieloma kontraktami, które zostaną w przyszłości zawarte przez polskie firmy - powiedział we wtorek w Abu Zabi prezydent Andrzej Duda. Przekazał, że podpisane zostały ramowe umowy o współpracy w zakresie OZE oraz cyfryzacji.
07.03.2023

Prezydent: tematami rozmów w ZEA m.in. współpraca cyfrowa, energetyka i sytuacja międzynarodowa

Prezydent Andrzej Duda uda się w poniedziałek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak przekazał, zostaną tam podpisane umowy dwustronne dotyczące współpracy cyfrowej i energetycznej. Tematem rozmów będzie też sytuacja międzynarodowa, rosyjska agresja na Ukrainę - podkreślił Andrzej Duda.
07.03.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

Prezydent podpisał nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła

Prezydent Andrzej Duda, 13 lutego 2023 r., podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw. Wzrost cen ciepła do końca tego roku zostanie zahamowany na poziomie nie wyższym niż 40 proc.
14.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

25 mln zł w formie skarbowych papierów wartościowych dla Politechniki Morskiej

Minister finansów na wniosek premiera ministrów Mateusza Morawieckiego przekazała Politechnice Morskiej skarbowe papiery wartościowe. To 25 mln zł, które uczelnia przeznaczy m.in. na wyposażenie centrum symulacyjnego.
20.01.2023

Wojciech Dąbrowski: Polska musi mieć stabilne źródła energii, które zagwarantują nam bezpieczeństwo, a polskiej gospodarce konkurencyjność

„Dzisiaj walczymy o to, aby być bezpieczni energetycznie, a nasza gospodarka była konkurencyjna w Europie i na świecie” – powiedział w Davos prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski, podczas panelu pt. „Ścieżka ku europejskiej suwerenności energetycznej”. W spotkaniu poświęconym współpracy polsko-koreańskiej przy planowanej budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn o
19.01.2023

Zielone paczki od DPD

Na mocy podpisanej w 2021 roku umowy, Carefleet S.A. dostarczył 200 nowoczesnych pojazdów elektrycznych dla floty kurierskiej DPD Polska.
10.01.2023

Ekspert: Książka, którą powinien przeczytać Andrzej Duda

Czytając blisko pięćsetstronicową książkę Marcina Popkiewicza „Zrozumieć transformację energetyczną” nie trzeba być fizykiem jądrowym. Nie mam wątpliwości, że powinna to być lektura obowiązkowa dla młodzieży, która już za kilka lat będzie decydować o kształcie polityki energetycznej kraju, województwa lub gminy.
07.12.2022

Barbórka 2022: węgiel w centrum uwagi, górnictwo z nadzieją na stabilizację

Górnictwo węgla kamiennego świętuje Barbórkę w sytuacji rekordowych cen węgla i olbrzymiego popytu na ten surowiec. Paradoksalnie rok węglowego boomu i przywrócenia rentowności wydobycia jest kolejnym rokiem spadku krajowej produkcji węgla. Branża liczy na stabilizację i spowolnienie tempa wygaszania kopalń.
04.12.2022

Moskwa: wkrótce kolejne rozwiązania wspierające offshore

Wkrótce pojawią się nowe rozwiązania ustawowe wspierające rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała, że energia z pierwszej farmy popłynie w 2026 r.
24.11.2022

Trzaskowski: PiS nie jest w stanie podejmować sensownych decyzji ws. walki z ociepleniem klimatycznym

Przed nami są fundamentalne wyzwania, ale PiS nie ma na nie odpowiedzi; w sprawach tak fundamentalnych jak walka z ocieleniem klimatycznym nie są w stanie podejmować żadnych sensownych decyzji - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konwencji klimatycznej PO.
24.11.2022

Prezydent podpisał nowelę ustawy o obszarach morskich

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o obszarach morskich – poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej.
24.11.2022

Nowela tzw. ustawy biopaliwowej - podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę tzw. ustawy biopaliwowej. Nowe przepisy określają m.in. minimalny poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) w biopaliwach na poziomie 80 proc. - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
23.11.2022

Piotr Duda po spotkaniu z premierem: jest wstępne porozumienie, by rozszerzyć katalog zakładów energochłonnych

Jest zgoda i wstępne porozumienie, aby rozszerzyć katalog zakładów energochłonnych – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.
17.11.2022

Prezydent podpisał ustawę znoszącą obligo giełdowe dla sprzedaży energii elektrycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę nowelizującą Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. M.in. znosi ona obowiązek sprzedaży energii elektrycznej na giełdzie towarowej oraz zaostrza sankcje za manipulowanie rynkiem - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.
16.11.2022

Prezydent podpisał ustawę o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego efektywności energetycznej i odnośnych aspektów ochrony środowiska - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
15.11.2022

Jak efektywnie zarządzać energią w biznesie

Obecny kryzys energetyczny to wyzwanie nie tylko dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw czy samorządów. To także sprawdzian dla spółek energetycznych.
14.11.2022

Ekspert: COP27 - Panie Andrzeju, Pan się nie boi!

Udział Prezydenta Andrzeja Dudy w 27. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu #COP27 okazał się wielkim przypałem.
14.11.2022

Duda na COP27: agresja Rosji na Ukrainę zagraża terminowej realizacji celów klimatycznych

W konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę czasowa realizacja celów klimatycznych jest zagrożona; musimy wywierać presję na Rosję i uniezależniać się od rosyjskich paliw kopalnych - powiedział na szczycie COP27 w Egipcie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że transformacja musi służyć bezpieczeństwu energetycznemu.
08.11.2022

Zieloni prezentują swoje postulaty na szczycie COP27

Zieloni mają swoje postulaty na szczyt COP27: odblokować środki w ramach KPO i sfinansować z tych pieniędzy ocieplenie domów, a z funduszy spójności zmodernizować sieci przesyłowe, by był możliwy rozwój energetyki odnawialnej - mówili współprzewodniczący Zielonych Urszula Zielińska i Przemysław Słowik.
08.11.2022

Prezydent Duda: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu, a transformacja musi przebiegać w sposób racjonalny i sprawiedliwy – oświadczył w poniedziałek w egipskim Szarm el-Szejk prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że agresja Rosji na Ukrainę uderza w politykę klimatyczną.
07.11.2022

Premier: niskie ceny energii i stopy procentowe prawdopodobnie odeszły na dłuższy czas w przeszłość

Żyjemy w epokowym momencie, kiedy niskie ceny energii i niskie ceny kosztu pieniądza, czyli niskie stopy procentowe, prawdopodobnie na dłuższy czas odeszły w przeszłość - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas Rady Dialogu Społecznego. Chcemy, żeby deficyt nie przekroczył 4,5 proc. PKB - dodał.
07.11.2022

Rozpoczął się szczyt COP27; wśród tematów pomoc krajom najbardziej zagrożonym kryzysem klimatycznym

Delegaci z blisko 200 krajów przybyli w niedzielę do Szarm el-Szejk w Egipcie na 27. konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu COP27, gdzie będą dyskutować m.in. o rekompensatach szkód związanych z globalnym ociepleniem dla biedniejszych krajów. Ten kontrowersyjny temat został umieszczony w porządku obrad po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia rozmów klimatycznych dekady temu.
06.11.2022

Prezydent udaje się do Egiptu; weźmie udział w konferencji COP27

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę udaje się do Egiptu, gdzie weźmie udział w 27. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP27. Polski przywódca będzie mówił m.in. o wpływie rosyjskiej agresji na Ukrainę na klimat.
04.11.2022

Koalicja Polska apeluje o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego m.in. ws energetyki jądrowej

Koalicja Polska apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym poruszone byłyby takie kwestie, jak budowa elektrowni jądrowych czy zakupy dla armii - mówili Władysław Kosiniak-Kamysz i Dariusz Klimczak (KP-PSL).
04.11.2022

Szczyt klimatyczny COP27 tematem prezydenckiego kolegium ds. polityki międzynarodowej

Zbliżającemu się szczytowi klimatycznemu COP27 poświęcono 8. posiedzenie Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej, które odbyło się w czwartek w Belwederze. W obradach uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
03.11.2022

Prezydent podpisał ustawę o maksymalnych cenach energii

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o maksymalnych cenach energii dla gospodarstw domowych, sektora MŚP i samorządów. W 2023 r. gospodarstwa domowe po przekroczeniu limitów mają zapłacić nie więcej niż 693 zł za MWh, a samorządy i MŚP - 785 zł za MWh.
02.11.2022

Duda: wierzę w to, że wszyscy chcą pomóc w trudnej sytuacji na rynku energii

Działania rządu i parlamentu zmierzają do pomocy w związku z trudną sytuacją na rynku energetycznym; wierzę, że wszyscy chcą pomóc w tej trudnej sytuacji - powiedział prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że także "wszyscy samorządowcy będą odpowiedzialni".
18.10.2022

Ustawa o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z jej zapisami w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z 2022 r. do określonych limitów rocznego zużycia.
17.10.2022

Prezydent Duda: ambitny projekt geotermalny w Toruniu to odpowiedź na wyzwania niespokojnych czasów

Ambitny projekt geotermalny w Toruniu to znakomita odpowiedź na wyzwania naszych niespokojnych czasów - ocenił prezydent RP Andrzej Duda. W przesłaniu skierowanym do uczestników otwarcia ciepłowni geotermalnej nazwał inwestycję "wspaniałym przesłaniem dumnego patriotyzmu".
12.10.2022

Temat uczestnictwa polski w programie Nuclear Sharing pojawiał się w rozmowach prezydentów Bidena i Dudy

Temat uczestnictwa polski w programie Nuclear Sharing pojawiał się w rozmowach prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Andrzeja Dudy, natomiast nie jest on na etapie, w którym zaangażowany jest departament stanu i w którym są już konkretne rozmowy - powiedział w Studiu PAP szef BPM Jakub Kumoch.
12.10.2022

Prezydent Duda nie mówił, kiedy rozmawiał o Nuclear Sharing

Prezydent Andrzej Duda, mówiąc o Nuclear Sharing nie powiedział, kiedy na ten temat rozmawiał z USA i nie powiedział, czy zakończyły się konstruktywnym wynikiem - podkreślił szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Polityka publicznych oświadczeń w dyplomacji występuje i nie należy się oburzać - dodał.
10.10.2022

Prezydent Duda: Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu

Sadzenie drzew to drobny kroczek w kierunku ochrony klimatu, każde drzewo sprzyja ochronie klimatu, absorbując dwutlenek węgla – przekonywał w piątek prezydent Andrzej Duda podczas akcji sadzenia drzew #sadziMY na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz w Małopolsce.
01.10.2022

Prezydent Zełenski w rozmowie z prezydentem Dudą: projekt Baltic Pipe wzmocni niezależność energetyczną całego regionu

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - ocenił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przywódcy omówili też zagadnienia dotyczące rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.
30.09.2022

W BBN z inicjatywy prezydenta narada poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu państwa

Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w poniedziałek wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyłą się narada poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu państwa; wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki - poinformował w poniedziałek BBN.
27.09.2022

Raport PSEW: Polska potrzebuje zarówno węgla, jak i energii z OZE

Żeby zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną, Polska potrzebuje zarówno węgla, jak i energii z OZE. Wiatr może stanowić najlepsze uzupełnienie konwencjonalnych źródeł wytwórczych – wynika z najnowszego raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
23.09.2022

W przyszłym tygodniu rada ds. energii z udziałem prezydenta i premiera

W przyszłym tygodniu odbędzie się rada ds. energii z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego - poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik. Jak dodał, prezydent będzie pytał przedstawicieli rządu o działania ws. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
23.09.2022

Przemysł motoryzacyjny szykuje się na technologiczne zmiany. Przyszłością są auta w pełni autonomiczne i całkowicie bezemisyjne

– Trendami, które zdominują transport przyszłości, będą elektromobilność i automatyzacja poruszania się samochodem – mówi Tomasz Mucha z Mercedes-Benz Polska. Jak wskazuje, to efekt rosnącej świadomości ekologicznej, wymogów regulacyjnych i rozwoju technologicznego, bo sztuczna inteligencja już dziś znajduje w motoryzacji coraz więcej zastosowań. To, jak może wyglądać ta branża pod koniec XXI wieku, ilustruje opracowany przez Mercedesa futurystyczny pojazd koncepcyjny F 015, który można zobaczyć na wystawie w warszawskim Centrum
21.09.2022

Duda: Rosja wywołuje kryzysy żywnościowy i energetyczny, by zmusić świat do zaakceptowania okupacji Ukrainy

Kryzysy energetyczny i żywnościowy są wywoływane przez Rosję z premedytacją; to sposób na zmuszenie świata, by zaakceptował okupację Ukrainy; nie wolno się na to zgodzić - podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w środę z przywódcą Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą. Zwracał przy tym uwagę, że przebijająca się w afrykańskich mediach rosyjska propaganda to kłamstwo.
08.09.2022

Bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Nigerii

Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Nigerii, Andrzeja Dudy i Muhammadu Buhariego we wtorek w Abudży. "Chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy surowców energetycznych do Polski z Nigerii były większe" - oświadczył polski przywódca.
06.09.2022

Prezydent: toksyna, która pojawiła się w Odrze, nie jest szkodliwa dla ludzi

Toksyna wydzielona przez złote algi w Odrze nie jest szkodliwa dla ludzi; nie stwierdzono skażenia wód gruntowych ani zatrucia bydła pasącego się nad Odrą; nie udało się jeszcze dokładnie stwierdzić, w jakich warunkach algi wydzielają toksynę - powiedział prezydent Andrzej Duda w Gorzowie Wielkopolskim.
31.08.2022

Prezydent Duda: w najbliższym czasie odbędę w Afryce szereg rozmów na temat polskiej energetyki

W najbliższym czasie odbędę szereg rozmów na temat polskiej energetyki w kilku krajach afrykańskich, w tym w Senegalu. Będziemy rozmawiać m.in. na temat dostaw w przyszłości gazu do Polski - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
29.08.2022

Prezydent o sytuacji na Odrze: to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej

Niestety jest to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Zet prezydent RP Andrzej Duda o sytuacji na Odrze. Dodał też, że w najbliższym czasie spotka się jeszcze z ekspertami na zachodzie Polski.
29.08.2022

Moskwa: rozważamy zaostrzenie kar za przestępstwa środowiskowe

Dokonaliśmy ponownej analizy możliwości zaostrzenia kar w zakresie przestępstw środowiskowych; rozważamy wyższe kary finansowe jak i pozbawienia wolności. Już są ostre, co nie znaczy, że nie mogą być jeszcze ostrzejsze - powiedziała w środę PAP.PL szefowa MKiŚ Anna Moskwa.
18.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Prezydent podpisał ustawę o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta. Ustawa zakłada m.in., że za nielegalne składowanie odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, może grozić do 10 lat więzienia.
16.08.2022

Prezydent do energetyków: ufam w zapewnienia, że Polska nie jest zagrożona brakiem dostaw energii

Ufam w zapewnienia, oparte na wnikliwej ocenie sytuacji, że mimo trudnych okoliczności związanych z wojną w Ukrainie, rosyjskim szantażem paliwowym i narastającym w świecie kryzysem, Polska nie jest zagrożona brakiem dostaw energii - napisał prezydent Andrzej Duda z okazji Dnia Energetyka.
12.08.2022

Semeniuk o wsparciu dla MŚP w związku ze wzrostem cen surowców energetycznych: pracujemy nad rozwiązaniami

Pracujemy nad rozwiązaniami dla sektora małych i średnich firm; pozyskujemy różnego rodzaju warianty wspomożenia sektora MŚP" - powiedziała w piątek PAP.PL wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, pytana o rozwiązania dot. przeciwdziałaniu skutkom wzrostu cen surowców energetycznych.
12.08.2022

Małopolscy radni rozważą wydłużenie terminu wymiany kopciuchów

Małopolscy radni PiS, którzy mają większość w sejmiku województwa, rozważą wydłużenie terminu wymiany kopciuchów, czego zapowiedzią jest poniedziałkowe głosowanie za przyjęciem do dalszych analiz petycji gmin ws. wydłużenia tego terminu.
05.07.2022

Prezydent RP podpisał ustawę o rolnictwie ekologicznym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rolnictwie ekologicznym - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Dostosowuje ona polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
29.06.2022

Integracja w ramach Trójmorza - tematem przewodnim zakończonej 7. edycji Kongresu 590

„Łączymy wszystkim” – pod takim hasłem przebiegała 7. edycja Kongresu 590, która odbyła się w podwarszawskim Nadarzynie, w dniach 22-23 czerwca. „Poruszaliśmy problemy w obecnej sytuacji dla Polski najważniejsze, czyli współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza oraz modeli zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – mówił, podsumowując kongres, Wojciech Majewski, CEO, Kongres 590.
28.06.2022

22 czerwca rusza 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” [WIDEO]

Tym razem Kongres 590 połączy tematy dotyczące Polski oraz krajów Trójmorza w debatach na temat zacieśniania relacji gospodarczych i politycznych, a przede wszystkim wzmacniania bezpieczeństwa wszystkich państw w regionie. Dyskusja będzie miała wymiar globalny. Udział w niej wezmą międzynarodowi eksperci, którzy od lat zajmują się analizowaniem największych wyzwań współczesnego świata. Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
19.06.2022

Ustawa o odbiorze odpadów ze statków z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa rozszerza zakres definicji odpadów ze statków, a także reguluje kwestię odbioru tych nieczystości.
13.06.2022

Naimski: oferta USA w sprawie zielonego atomu będzie rozpatrywana przez rząd jesienią

Polska wspólnie z USA pracuje nad realizacją umowy dotyczącej współpracy w cywilnej energetyce jądrowej. Amerykańska propozycja w tej sprawie będzie rozpatrywana przez polski rząd jesienią – przekazał PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
26.03.2022

Kancelaria Prezydenta RP włącza się w akcję Godzina Dla Ziemi

Kancelaria Prezydenta RP włącza się w akcję Godzina Dla Ziemi, o godz. 20.30 na 60 minut zostanie wygaszone oświetlenie w Pałacu Prezydenckim oraz w Belwederze - podała w sobotę szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak–Bandych.
26.03.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Duda i Biden rozmawiali o energetyce i klimacie

Rozmawialiśmy z prezydentem Joe Bidenem o rozwoju polskiej energetyki, jako nowoczesnej we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i rozwijaniu energetyki opartej o źródła nuklearne - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.
26.03.2022

PSL: OZE może zastąpić rosyjski gaz i węgiel

Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Waldemara Pawlaka energetyka odnawialna może zastąpić rosyjski gaz i węgiel. Rząd nie może blokować rozwoju energetyki prosumenckiej, ponieważ daje ona tańszą energię lokalnie i buduje odporność kraju na zakłócenia w dostawach energii z innych krajów - dodał.
09.03.2022

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE dot. gminnych projektów fotowoltaicznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o OZE - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Zmiany mają umożliwić samorządom terytorialnym zakończenie realizacji rozpoczętych tzw. projektów parasolowych i grantowych na montaż lub zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej.
23.02.2022

KPRP: prezydent spotkał się z prezesem PKN Orlen; rozmowa dotyczyła m.in. inwestycji energetycznych

Prezydent Andrzej Duda gościł w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka; rozmowa dotyczyła inwestycji energetycznych, współpracy międzynarodowej i perspektyw rozwoju koncernu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.
15.02.2022

Pawlak: ważne jest podjęcie działań obniżających ceny energii; czas przejść na "zieloną stronę mocy"

Bardzo istotne jest podjęcie działań trwale i znacznie obniżających ceny energii, poprzez inicjatywy legislacyjne, odblokowujące możliwości rozwoju energii odnawialnej - podkreślił szef Rady Naczelnej PSL Waldemar Pawlak. "Czas przejść na zieloną stronę mocy, wtedy będzie tanio i czysto" - dodał.
14.02.2022

PSL: zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści

Zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści; teren w promieniu 10-krotności wysokości wiatraka powinien być strefą tańszej energii - podkreślili w czwartek politycy PSL.
10.02.2022

Nowela ws. procedur przy budowie elektrowni atomowej - z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą procedur przy budowie elektrowni atomowej - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Chodzi o inwestycję, którą ma realizować spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
03.02.2022

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Celem ustawy jest m.in. ochrona mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych przed drastycznymi podwyżkami rachunków za gaz.
27.01.2022

Prezydent: połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos - wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne

Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos, to wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszej części Europy; dzięki podpisanym umowom bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej istotnie wzrasta - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.
12.01.2022

Nowela ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody, która m.in. wprowadza wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.
10.01.2022

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rekompensatach za zmiany w podatkach od wiatraków

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
04.01.2022

Ustawa o dodatku osłonowym wchodzi w życie

We wtorek wchodzi w życie ustawa o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności.
04.01.2022

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Ustawa wejdzie w życie we wtorek.
03.01.2022

Tusk: nasz projekt ustawy rekompensującej wzrost cen gazu jest gotowy

Projekt ustawy rekompensującej mieszkańcom wzrost cen gazu jest gotowy i w poniedziałek trafi do Sejmu - zapowiedział w niedzielę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
03.01.2022

Tusk krytykuje podwyżkę cen gazu i pyta polityków PiS: Czy wyście powariowali?

Czy wyście powariowali? - pyta w czwartkowym spocie polityków PiS lider PO Donald Tusk, nawiązując do szykowanych na przyszły rok podwyżek cen gazu. Zwracając się do Polaków, ironizuje: "Nigdy nie myślałem, że będę wam na Nowy Rok życzył ciepłej wody w kranie i w kaloryferach, ale takie mamy czasy".
31.12.2021

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym, który ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części rosnących cen energii i cen żywności – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
29.12.2021

Wiceprezes PGNiG OD: wzrost cen gazu to problem globalny

W pandemii, na skutek ograniczeń i lockdownów zapotrzebowanie na gaz ziemny było bardzo niskie, co przełożyło się na spadki cen. Potem gospodarki ruszyły, wzrosło zapotrzebowanie na gaz i jego ceny także - uważa Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.
15.12.2021

Prezydent podpisał ustawę o odnawialnych źródłach energii

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii modyfikującą system wsparcia prosumentów - poinformowało w środę Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta PR.
15.12.2021

Prezydent podpisał ustawę Prawo energetyczne

Zminimalizowanie podwyżek cen paliwa gazowego dla gospodarstw domowych, przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania kosztów związanych z dostawami paliwa gazowego - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela Prawo energetyczne.
08.12.2021

Kumoch: Polska uniezależnia się od gazu z Rosji; rozbudowujemy system pozyskiwania LNG

Polska uniezależnia się od dostaw gazu z Rosji, dlatego rozbudowuje system pozyskiwania gazu LNG - mówił w czwartek szef BPM Jakub Kumoch. Przypomniał, że Katar, dokąd w najbliższych dniach udaje się prezydent Andrzej Duda, jest jednym z największych producentów gazu LNG.
03.12.2021

Wmurowano kamień węgielny pod budowę bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra

Kamień węgielny pod budowę bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra wmurowano w czwartek w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie). To inwestycja o wadze strategicznej - uważa prezydent RP Andrzej Duda.
26.11.2021

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na offshore [VIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej.
23.11.2021

Prezydent Andrzej Duda popisał nowelizację ustawy górniczej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - podała we wtorek kancelaria prezydenta. Ustawa przewiduje m.in., że do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafi majątek kopalń: ruchu Jastrzębie III oraz ruchu Pokój.
17.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska

Prezydent RP powołał 26 października 2021 r. Anną Moskwę na stanowisko ministra klimatu i środowiska.
27.10.2021

Prezydent: silny sektor rolny może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego

Silny sektor rolny może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, modernizacji gospodarek i do zwiększenia konkurencyjności naszych państw nie tylko w Europie, ale także na rynkach globalnych - napisał w opublikowanym w poniedziałek liście prezydent Andrzej Duda.
26.10.2021

Wsparcie rozwoju branży biometanu – nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE

Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
22.10.2021

Plebiscyt Ambasador Polski 2021 – KGHM docenia zaangażowanie w budowaniu marki Polski na świecie

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna, wybitny tancerz baletowy Wiesław Dudek oraz brązowi medaliści Europy w AMP Futbol zostali laureatami trzeciej edycji plebiscytu KGHM Ambasador Polski 2021. Nagrodę specjalną prezesa KGHM otrzymała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, a nagrodę publiczności – polscy strażacy walczący z pożarami w Grecji. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP.
18.10.2021

Odbył się Kongres 590 - wielkie forum wymiany myśli i idei

„Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

Bank Pekao S.A. na Kongresie 590 – firmy przyszłości stawiają na zrównoważony rozwój

Ostatnie lata przyniosły nowy trend, zgodnie z którym inwestorzy, kredytodawcy i konsumenci na całym świecie oczekują od spółek dodatkowych informacji w zakresie danych środowiskowych, społecznych oraz związanych z ładem korporacyjnym (ESG). Również regulacje unijne zmierzają w kierunku ujednolicenia procesu raportowania przez podmioty gospodarcze swych postępów w tych dziedzinach. Wyzwaniom i szansom towarzyszącym wprowadzaniu standardów ESG poświęcona była debata ekspercka z udziałem Magdaleny Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Ban
08.10.2021

KGHM na Kongresie 590 – transformacja energetyczna nie odbędzie się bez miedzi

Osiągnięcie przez Unię Europejską ambitnych celów klimatycznych nie będzie możliwe bez miedzi – metalu wykorzystywanego m.in. w fotowoltaice czy elektromobilności. Zapotrzebowanie na nią w skali globalnej szacuje się na 22 mln ton w ciągu najbliższych lat. Fakt ten wyjaśnia zainteresowanie gości Kongresu 590 wystąpieniami przedstawicieli KGHM Polska Miedź SA – podmiotu kluczowego dla udanej transformacji energetycznej Polski i Europy.
07.10.2021

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw podpisana przez Prezydenta RP

Nowe przepisy przedłużają m.in. obowiązujące programy pomocy publicznej dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dotychczasowe systemy wsparcia kończą się bowiem 31 grudnia 2021 r.
07.10.2021

Ruszyła ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej

1 października 2021 r. w Piotrkowie Trybunalskim, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka wziął udział wraz z Parą Prezydencką w sadzeniu drzew inaugurując tym samym akcję #SadziMY. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolborskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych zasadzone zostanły sosny, buki i jarzęby.
04.10.2021

Prezydent: nie możemy zamknąć kopalni Turów

Nie możemy zamknąć kopalni Turów; jeśli ją zamkniemy, 7 proc. naszego rynku energetycznego w związku z tym zostanie wyłączone i będziemy musieli kupować prąd z Niemiec, być może o to chodzi - stwierdził w piątek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że cały czas apeluje o dialog i szukanie rozwiązania sporu z Czechami.
25.09.2021

Zielony Tydzień w DCT. Troski o naszą planetę uczymy się w każdym wieku

Go Green Week, czyli Zielony Tydzień zorganizował DCT Gdańsk. Wydarzenia z nim związane trwały nie tylko na terenie terminala. Wsparcie finansowe na budowę i aranżację ekologicznego projektu w ogrodzie otrzymała podstawówka nr 61 z Gdańska.
23.09.2021

Duda: Nord Stream 2. powinien być powodem do refleksji w naszych relacjach z USA

Gazociąg Nord Stream 2. powinien być powodem do refleksji w naszych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku. Przyznał, że decyzja USA w tej sprawie wzbudza "ogromne wątpliwości" i "ogromny żal". Porównał zachowanie USA w tej sprawie z kryzysem dyplomatycznym z Francją.
22.09.2021

Maląg: porządek posiedzenia Rady Dialogu Społecznego zostanie rozszerzony o punkt w sprawie kopalni Turów

Porządek posiedzenia Rady Dialogu Społecznego zostanie rozszerzony o punkt w sprawie kopalni Turów. Udział w obradach weźmie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej, przewodnicząca RDS Marlena Maląg.
21.09.2021

Przewodniczący "S" apeluje do minister Maląg o pilne obrady Prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie kopalni Turów

Wnoszę o pilne rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego o punkt dotyczący postanowienia TSUE w sprawie kopalni Turów – zaapelował przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda do minister rodziny i przewodniczącej RDS Marleny Maląg.
21.09.2021

Prezydent napisał do uczestników Pielgrzymki Leśników

"Współczesne wyzwania związane z ociepleniem klimatu jeszcze bardziej uzmysławiają jak wielkie znaczenie mają obszary leśne" – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników sobotniej 25. Pielgrzymki Leśników na Jasnej Górze.
18.09.2021

Zieloni: "wnyki Błaszczaka" na granicy są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt

"Wnyki Błaszczaka" na granicy polsko-białoruskiej są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt - przekonywali w czwartek politycy Zielonych. Poinformowali, że złożyli już interpelację w sprawie - ich zdaniem niebezpiecznego - ogrodzenia z drutu na granicy. Również do prokuratury ma trafić zawiadomienie w tej sprawie.
03.09.2021

Prezydent podpisał specustawę o pozyskaniu gruntów leśnych pod inwestycje

Jest konieczność odbudowy przemysłowej, podpisana w sobotę specustawa przewidująca pozyskanie gruntów leśnych pod inwestycje, to moment przejścia od Centralnego Okręgu Przemysłowego do nowoczesnej gospodarki - powiedział w sobotę w Stalowej Woli (Podkarpackie) prezydent Andrzej Duda.
30.08.2021

Specustawa o pozyskaniu gruntów leśnych pod inwestycje. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę specustawę, przewidującą pozyskanie gruntów leśnych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli. Nowelizacja przepisów ma pozwolić na zamianę gruntów m.in. pod inwestycje z obszaru energii.
28.08.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw - podała w czwartek kancelaria prezydenta. Ustawa pozwala m.in. na realizację Narodowego Celu Redukcyjnego poprzez uiszczenie opłaty zastępczej.
27.08.2021

Polska innowacyjna! Instalacja łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi

24 sierpnia w Lublinie odbyła się premiera instalacji lameli – łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies. Jest to pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Za system automatyki do sterowania położeniem lameli względem pozycji Słońca odpowiada marka Somfy. Pierwszym klientem Saule został Aliplast.
25.08.2021

Ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

W dniu 21 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. W ustawie zawarto rozwiązania, które mają na celu ograniczenie wzrostu kosztów gospodarowania odpadami.
25.08.2021

Nowatorska instalacja UcoPure w Lotosie

Pierwsza na świecie instalacja filtracyjnego oczyszczania UCO (frakcji parafinowej, hydrowaksu) dotarła do gdańskiej rafinerii 19 sierpnia br. To pilotażowa instalacja UCOPure, która w przyszłości przyczyni się do zwiększenia efektywności zakładu.
24.08.2021

Prezydent podpisał ustawę o gatunkach obcych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o gatunkach obcych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa określa m.in. zasady zwalczania roślin i zwierząt, które zagrażają rodzimym gatunkom.
24.08.2021

Prezydent podpisał nowelę o grupach producentów rolnych

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy ułatwiają tworzenie i funkcjonowanie grup producentów rolnych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.
17.08.2021

Zorganizuj Dzień Zrównoważonej Energii w ramach UE - EUSEW

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii lub EUSEW odbędzie się w formacie cyfrowym w dniach od 25 do 29 października, a rejestracja zostanie otwarta we wrześniu. Imprezy odbędą się w całej Europie, a wyróżniające się innowacyjne projekty zostaną nagrodzone w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
16.08.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.