PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru

PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru - ZielonaGospodarka.pl
25.03.2024 12:30
Strona główna Energetyka, OZE PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru

Partnerzy portalu

PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru - ZielonaGospodarka.pl

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru - poinformowała PSG. Spółka dodała, że firmy będą współpracowały w takich obszarach jak bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy regulacje prawne.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała w poniedziałek, że podpisała porozumienie dotyczące "wzajemnego wsparcia" z niemieckim operatorem dystrybucji gazu Gasnetz Hamburg GmbH. Wskazała, że głównym obszarem współpracy będzie transport wodoru sieciami gazowymi lub przeznaczonymi do tego wodorociągami. Dystrybutor gazu wyjaśnił, że PSG i Gasnetz Hamburg będą współpracowały w takich obszarach jak bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy też wymiana informacji na temat ram regulacyjnych.

Spółka zwróciła uwagę, że przyszłością energetyki są paliwa gazowe będące mieszaniną gazu ziemnego i gazów odnawialnych, a w konsekwencji dystrybucja samych gazów odnawialnych. "Polska Spółka Gazownictwa zrobiła w marcu br. duży krok, by przesyłać wodór, uzyskując dla pierwszego w Polsce gazociągu Świadectwo Oceny Technicznej, dotyczące przesyłu gazu ziemnego z jego domieszkami do 20 proc. objętości" - przypomniała PSG.

Zaznaczyła, że współpraca z Gasnetz Hamburg ma pozwolić m.in. na "wymianę wiedzy i dobrych praktyk w zakresie realizacji zadań operatorskich".

"Gasnetz Hamburg to kolejny znaczący dystrybutor gazów, z którym rozpoczynamy współpracę. Jestem przekonany, że dzięki niej rozwiniemy kompetencje związane z budową wodorociągów" - powiedział prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Więckowski, cytowany w komunikacie. Dodał, że niemiecki operator systemu dystrybucyjnego jest odpowiedzialny m.in. za projekt HH-Wind, w ramach którego wybudowane zostanie docelowo 60 km sieci, która będzie transportowała wodór dla odbiorców przemysłowych w porcie w Hamburgu.

PSG podała, że we wrześniu 2023 r. podpisała także memorandum o współpracy z francuskim dystrybutorem gazu GRDF. Ma ono na celu poszukiwanie synergii pomiędzy gazem ziemnym a odnawialnymi źródłami energii w odniesieniu do sieci gazowych.

Pod koniec stycznia br. także Gaz-System operator systemu przesyłu gazu w Polsce informował PAP, że w 2024 r. planuje kontynuować prace rozpoczęte w zakresie realizacji strategii wodorowej spółki. "W listopadzie 2023 r. rozpoczęliśmy prace mające na celu rozpoznanie deklarowanej podaży oraz zapotrzebowania polskiego rynku na paliwa zielone, w tym wodór. Produktem tych prac będzie Polska Mapa Wodoru" - zapowiedział Gaz-System.

Operator zwrócił również wtedy uwagę, że równolegle kontynuuje prace badawcze dotyczące wykorzystywania istniejącej infrastruktury gazowej do transportu metanu z domieszką wodoru (do 10 proc.). Zaznaczył, że na poziomie unijnym i krajowym spółka zaangażowana jest w prace nad regulacjami prawnym dotyczącymi tej kwestii.

Polska Spółka Gazownictwa jest Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce. Spółka transportuje paliwa gazowe siecią dystrybucyjną o długości 210 tys. km na terenie całego kraju bezpośrednio do odbiorców końcowych oraz sieciami innych operatorów lokalnych. Zatrudnia ponad 11,5 tys. pracowników.

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.