Qair podpisał 15-letni kontrakt PPA z Żabka Polska Sp. z o.o.

rk

11.07.2023 11:29 Źródło: Qair
Strona główna Energetyka, OZE Qair podpisał 15-letni kontrakt PPA z Żabka Polska Sp. z o.o.

Partnerzy portalu

Qair podpisał 15-letni kontrakt PPA  z Żabka Polska Sp. z o.o. - ZielonaGospodarka.pl
Qair

Niezależny producent energii odnawialnej Qair ogłasza zawarcie 15-letniego kontraktu cPPA (corporate Power Purchase Agreement) polegającego na finansowym rozliczeniu sprzedaży energii odnawialnej z firmą Żabka Polska Sp. z o.o. W całym okresie kontrakt obejmuje łącznie blisko 1.7 TWh energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej.

Nowa transakcja ma wzmocnić pozycję rynkową Qair Polska jako partnera dla dużych przedsiębiorstw zainteresowanych strategicznym podejściem do zakupu energii elektrycznej i ograniczeniem wpływu na środowisko. Realizuje strategię budowy przedsiębiorstwa energetycznego zarządzającego aktywami produkującymi wyłącznie zieloną energię. Misją spółki jest wspieranie dużych przedsiębiorstw w dążeniu do bezpieczeństwa energetycznego poprzez długoterminowe kontrakty cPPA zabezpieczające dostęp do zielonej energii z miksu technologicznego dopasowanego do potrzeb odbiorcy.

Kontrakt cPPA na odbiór energii odnawialnej wzmocni realizację obranego kierunku dekarbonizacji Grupy Żabka, który został określony w Strategii Odpowiedzialności ESG. Filar Zielona Planeta przewiduje osiągnięcie neutralności klimatycznej w paśmie 1 i 2 do końca 2025 roku oraz obniżenie emisyjności sklepów o 70%, włączając w to przejście na zieloną energię całej sieci franczyzowej.

- Chcemy współpracować z prawdziwymi liderami, którzy myślą o bezpieczeństwie energetycznym swoich biznesów i będą razem z nami zmieniać krajobraz energetyczny kraju. Współpraca z Grupą Żabka jest najlepszym dowodem na to, iż firmy coraz częściej poszukują rozwiązań stabilizujących otoczenie biznesu i postrzegają kontrakty cPPA jako zdrowy grunt dla rozwoju. Negocjujemy kolejne kontrakty i wierzę, że jeszcze w tym roku pozytywnie zaskoczymy rynek nowymi umowami, bo na energię z naszych farm nie trzeba czekać kilka lat. Wyścig po zieloną energię trwa - mówi Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

Ostatnie miesiące charakteryzowały się znaczną zmiennością kosztów energii elektrycznej. W Grupie Żabka, bazując na gruntownych analizach przeprowadzonych w latach ubiegłych, określiliśmy i wdrożyliśmy kilka projektów mających na celu zmniejszenie jej zużycia. By ustabilizować koszty i zwiększyć naszą niezależność od sytuacji rynkowej inwestujemy np. w odnawialne źródła energii. Podpisanie 15-letniej umowy z Qair Polska na zakup energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej, to kolejny krok mający na celu poprawę efektywności całej sieci Żabka oraz zmniejszenie intensywności naszych emisji – mówi Marta Wrochna-Łastowska, Członkini Zarządu, Obszar Strategii Finansowej, Grupa Żabka.

Kolejny rok z rzędu 100% energii elektrycznej zużytej przez nas w operacjach własnych pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Stosowane podejście rozszerzamy również na ponad 9500 sklepów Żabka w całej Polsce, prowadzonych przez współpracujących z nami franczyzobiorców. Ponad 57% zużywanej w nich energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, to znaczy jest wytwarzana przez własne instalacje fotowoltaiczne lub objęta gwarancjami pochodzenia. Wierzymy, że kontrakty takie jak zawarty z Qair Polska pozwolą, równolegle do podejmowanych przez nas działań  zmniejszenia zużycia energii w sklepach, osiągnąć poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obliczu rosnących cen energii – mówi Adam Manikowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Żabka, Dyrektor Zarządzający Żabka Polska.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy spółka Qair Polska podpisała kontrakty cPPA o wolumenie opiewającym na blisko 4 TWh zielonej energii od 2023 do 2038 roku. W 2024 roku ilość energii sprzedanej przez Qair Polska w ramach umów cPPA przekroczy 300 GWh.

Grupa Qair

Qair Polska, spółka zależna Grupy Qair, działa na polskim rynku od 2015 roku i zatrudnia obecnie ponad 90 specjalistów. Firma posiada portfel aktywów wiatrowych i fotowoltaicznych obejmujący: 308 MW projektów w pełni operacyjnych, 200 MW w fazie realizacji oraz ponad 2,5 GW we wczesnej fazie rozwoju. Qair Polska oferuje sprzedaż energii dużym podmiotom gospodarczym w ramach długoletnich umów cPPA.
Dowiedz się więcej na stronie: polska.qair.energy   

Grupa Qair

Qair jest niezależnym producentem energii odnawialnej. Opracowuje, finansuje, buduje oraz obsługuje projekty związane z produkcją i magazynowaniem energii słonecznej, lądowej i morskiej energii wiatrowej, energii wodnej, przetwarzania odpadów na energię oraz ekologicznego wodoru.

Grupa posiada ponad 1 GW mocy w eksploatacji lub w budowie. Rozwija portfolio o mocy 30 GW w 20 krajach zlokalizowanych w Europie, Ameryce Łacińskiej i Afryce. Zatrudnia 550 pracowników. Ambicją Grupy jest zajęcie pozycji niezależnego lidera w branży energii odnawialnej.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.