Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

jm

05.07.2022 19:09
Strona główna Energetyka, OZE Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Partnerzy portalu

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Russian.dissident / Wikipedia

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.

Sachalin-2 stał się jedną z ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę. Choć sankcje nie zmusiły zagranicznych inwestorów do wycofania się z projektu, to znacznie utrudniły i podniosły koszt jego realizacji, a jednocześnie postawiły pod znakiem jego zasadność. Obecnie dużym zmartwieniem dla Gazpromu, który posiada 50 procent udziałów (plus jedna akcja by posiadać pakiet większościowy) w projekcie, jest Japonia. Choć Japończycy ogłosili, że nie zamierzają wycofywać się z inwestycji i w dalszym ciągu liczą na zakontraktowane dostawy LNG wydobytego w ramach Sachalin-2, Władimirowi Putinowi bardzo nie spodobały się ostatnie komentarze japońskich decydentów, którzy w dalszym ciągu krytykują rosyjską agresję na Ukrainę. W związku z tym Kreml zaczął podobno myśleć o całkowitej nacjonalizacji projektu, łącznie z zawieszeniem eksportu surowców do innych krajów.

Sachalin-2 to łącznie m.in. trzy platformy offshore, lądowy zakład przetwórczy, rurociągi, morski terminal eksportowy dla ropy i LNG. Jest to jednocześnie pierwszy gazowy projekt w Rosji. Praktycznie cała produkcja gazu została zakontraktowana na potrzeby Japonii, Korei Południowej i Chin w ramach umów długoterminowych. Choć głównym udziałowcem jest rosyjski państwowy Gazprom, to w projekt zaangażowane są jednak także zachodnie i wschodnie koncerny, jak np. Shell (27,5 procent minus jedna akcja), Mitsubishi (10 procent) i Mitsui (12,5 procent). Według nowego dekretu Putina udziały zagranicznych spółek mają zostać przekazane nowo tworzonej firmie. Udziałowcy mniejszościowi mają miesiąc na złożenie wniosków o objęcie udziałów w tejże nowej spółce, ale całość nie odbywa się na rynkowych zasadach, a zależy wyłącznie od decyzji Moskwy. W rezultacie trzej mniejszościowi udziałowcy mogą po prostu utracić swoje udziały w Sachalin-2. Władimir Putin podpisał dotyczący tej zmiany dekret w czwartek.

Takie zmiany uderzają szczególnie w Mitsubishi i Mitsui, jako że Shell już wcześniej ogłosił, że planuje wycofanie się ze wszystkich aktywności prowadzonych wspólnie z Gazpromem, a branżowe źródła donosiły, że odbyły się nawet pomyślne rozmowy między Shell a nieujawnionym chętnym, który miałby przejąć przynajmniej część udziałów międzynarodowego koncernu w rosyjskich projektach. Tymczasem tokijskie Mitsui i Mitsubishi nie informowały o planach rezygnacji z rosyjskich projektów, tym bardziej, że sam japoński rząd opisywał Sachalin-2 jako niezwykle ważny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zakontraktowane dostawy LNG pochodzącego z wydobycia na Sachalin-2 pokrywają około 8 procent rocznego zapotrzebowania Japonii na gaz.

Niemniej jednak nacjonalizacja Sachalin-2 może skończyć się źle dla samego projektu. Wypchnięcie zagranicznych inwestorów finalnie odetnie projektowi dostęp do zachodnich i japońskich technologii po nałożeniu sankcji na Rosję. Jednocześnie zepsuje to jeszcze bardziej i tak napięte stosunki między Moskwą i Tokio, które kłócą się o tzw. Kuryle Południowe, a konflikt przybrał na rozmiarach od czasu agresji Rosji na Ukrainę.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23140,00 $ tona 1,60% 21 mar
 Cynk 2896,00 $ tona -0,96% 21 mar
 Aluminium 2234,00 $ tona -0,13% 21 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.