Rozpoczął się Transport Week w Gdyni

zk

15.06.2022 08:20 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Transport, Elektromobilność Rozpoczął się Transport Week w Gdyni

Partnerzy portalu

 Rozpoczął się Transport Week w Gdyni  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Kamil Złoch/gdynia.pl

Międzynarodowe grono specjalistów z branży logistycznej i transportowej znów spotkało się w Gdyni. Po pandemicznej przerwie do tradycyjnej, stacjonarnej formuły powrócił Transport Week! We wtorek, 14 czerwca rozpoczęła się dwudniowa konferencja. To okazja do poruszenia tematów związanych m.in. z kondycją transportu morskiego, rozwojem lokalnych portów czy zbliżającymi się zmianami na rynkach energetycznych i w branży paliw.

Gdzie debatować o transporcie i logistyce, jeśli nie właśnie w Gdyni – mieście, które zrodziło się z potrzeby szybkiego rozwoju morskiego transportu? We wtorek i środę, 14 i 15 czerwca miasto jest gospodarzem Transport Week, czyli ważnej branżowej konferencji dla specjalistów związanych z sektorem TSL.

Fachowcy debatują w Gdyni

To dwa dni pod znakiem dyskusji, prezentacji i wniosków, które przyciągają do Gdyni ekspertów w swoim fachu nie tylko z różnych państw Europy, ale i z innych zakątków świata. Tegoroczny, powracający po dwóch latach do stacjonarnej formy Transport Week oficjalnie otworzyli w hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront Bogdan Ołdakowski, prezes Actia Forum oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała powitała uczestników Transport Week, fot. Kamil Złoch

    - Jesteśmy miastem otwartym na nowe trendy w biznesie, stale ciekawym wiedzy, którą będziemy mogli wykorzystać w praktycznych działaniach na rzecz rozwoju miasta i regionu o specyficznym, nadmorskim charakterze. Bardzo cieszy nas możliwość goszczenia w Gdyni tak inspirującego grona fachowców z branży transportowej z całej Europy, a nawet i świata. Liczymy na dużą dawkę bogatych merytorycznie dyskusji, prezentacji i analiz, jesteśmy też przekonani o tym, że to właśnie niezwykła atmosfera Gdyni będzie dla Państwa idealnie dopełniającym się tłem – mówiła podczas otwarcia Transport Week Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Jedno z wystąpień otwierających międzynarodową konferencję wygłosił też Maciej Bąk, wiceprezes Portu Gdynia. Swoisty wstęp do całej późniejszej dyskusji i rozważań nakreśliły początkowe prezentacje pierwszej z sesji – tutaj głos zabierał m.in. Lars Jensen, prezes Vespucci Maritime, potentata z branży transportu kontenerowego, który skupił się na wpływie europejskich zmian geopolitycznych i pandemii na cały sektor transportu morskiego. Tuż po nim nad tym, jak wojna w Ukrainie oraz zielona transformacja wpłyną na bałtyckie porty zastanawiał się Bogdan Ołdakowski.

Miasto i port, czyli jak połączyć interesy

Gdyńska perspektywa pojawiła się natomiast w pierwszym z tegorocznych paneli dyskusyjnych. Do debaty na temat tego, jak rozwój żeglugi transportowej może wpływać na rozwój regionalnej gospodarki zaproszono dr Marcina Wołka – wiceprzewodniczącego Rady Miasta Gdyni i eksperta rynku transportowego, Wojciecha Tyborowskiego z Invest in Pomerania oraz Macieja Krzesińskiego, dyrektora ds. marketingu i współpracy z zagranicą Portu Gdynia.

Dyskusja poświęcona współpracy portu i miasta na przykładzie Portu Gdynia, fot. Kamil Złoch

To okazja do podsumowania relacji, które tworzą lokalne środowisko gospodarcze w oparciu o działalność jednego z kluczowych i strategicznych polskich portów. Debata dała możliwość przytoczenia pozytywnych skutków synergii miasta i portu, ale także podkreślenia ogromu inwestycji infrastrukturalnych, które są niezbędne dla funkcjonowania tej współpracy.

    - Skoczyliśmy z poziomu globalnego, a więc pandemii i wojny w Ukrainie na poziom lokalny, współpracy miasta i portu. Identyfikowaliśmy przede wszystkim obszary współpracy, zastanawialiśmy się, w jaki sposób różne globalne trendy związane z ochroną środowiska, z geopolityką oddziałują na funkcjonowanie portu, ale również naszego miasta. Dla mnie oczywiście kluczowym krótkoterminowo największym wyzwaniem jest budowa Drogi Czerwonej, dlatego że port w Gdyni, pomimo niełatwego otoczenia, realizuje coraz większe obroty i, chcąc nie chcąc, infrastruktura, która służy przenoszeniu ładunków z portu na ląd, szczególnie infrastruktura drogowa, nie wystarcza. Z drugiej strony w obszarze transportu kolejowego kończy się modernizacja stacji towarowej Gdynia Port, czekamy na rozpoczęcie realizacji inwestycji PKP PLK w postaci modernizacji linii kolejowej 201 – podsumował dyskusję w ramach Transport Week dr Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, zawodowo naukowiec związany z rynkiem transportowym.

Pozostałe kwestie poruszone przez zaproszonych prelegentów jeszcze podczas pierwszego dnia Transport Week to między innymi wykorzystanie sztucznej inteligencji w transporcie morskim, strategia rozwoju Portu Gdynia na najbliższą dekadę, projekty infrastrukturalne i plany rozwoju Portu Szczecin-Świnoujście oraz szeroko pojęta zielona transformacja, czyli alternatywne paliwa, nacisk na działania ekologiczne i inwestycje dobre dla klimatu.

Bogdan Ołdakowski, prezes Actia Forum, fot. Kamil Złoch

Prelegenci i uczestnicy konferencji zakończą pierwszy dzień mniej formalną sesją networkingową, która także da możliwość wymiany spostrzeżeń i obserwacji na kluczowe tematy związane z branżą.

Co jeszcze przed nami? Środowy program to kilka kolejnych bloków tematycznych związanych z wyzwaniami w transporcie i logistyce – w tym rzut oka na rynek transportu kontenerowego z udziałem przedstawicieli tej branży czy dyskusja poświęcona rozwojowi transportu RoRo i transportu pasażerskiego w skali znanej sprzed pandemii koronawirusa.

Organizatorem Transport Week jest Actia Forum, partnerami strategicznymi wydarzenia – Port Gdynia oraz „Namiary”. Partnerami są także m.in. miasto Gdynia, Invest in Gdynia, Awake.ai, Invest in Pomerania, Flint Systems, Hutchison Ports Gdynia, Morska Agencja Gdynia, PCC Intermodal czy Stena Line.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.