RWE zleca Chantiers de l'Atlantique zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II

zk

14.02.2022 08:17 Źródło: GospodarkaMorska.pl
Strona główna Energetyka, OZE RWE zleca Chantiers de l'Atlantique zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II

Partnerzy portalu

RWE zleca Chantiers de l'Atlantique zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II - ZielonaGospodarka.pl

Montaż stacji elektroenergetycznej na pierwszej polskiej, morskiej farmie wiatrowej koncernu RWE, planowany jest na 2025 rok. Morska farma wiatrowa o mocy 350 megawatów zasili w energię elektryczną 350 tys. gospodarstw domowych w Polsce.

RWE, jeden ze światowych liderów w branży morskiej energetyki wiatrowej, czyni dalsze postępy w pracach nad projektem F.E.W. Baltic II, jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. RWE zleciło Atlantique Offshore Energy, będącej częścią Chantiers de l'Atlantique, jednego z wiodących na świecie dostawców infrastruktury energetyki morskiej, statków i usług, dostawę morskiej stacji elektroenergetycznej. Realizacja zamówienia odbędzie się w formule EPCI (zaprojektuj-wybuduj-zainstaluj). Po pełnym uruchomieniu farma wiatrowa o mocy zainstalowanej 350 megawatów (MW) będzie w stanie wyprodukować zieloną energię w ilości wystarczającej do zasilenia około 350 tys. polskich gospodarstw domowych.
https://www.linkedin.com/posts/rwe-_german-polish-french-connection-for-few-activity-6897819227873763330-9Ga5

Stacja elektroenergetyczna będzie odbierać energię elektryczną wyprodukowaną przez morskie turbiny wiatrowe i eksportować ją za pomocą podmorskich kabli wysokiego napięcia, jednocześnie zdalnie sterując i monitorując pracę farmy wiatrowej. Montaż stacji jest planowany na 2025 rok. Prace projektowe już się rozpoczęły, a pierwsze kroki w celu pozyskania pozwoleń zostaną podjęte w tym roku. Po pomyślnej realizacji morskiej stacji elektroenergetycznej Arkona w 2018 roku Chantiers de l'Atlantique i RWE już po raz drugi łączą swoje siły przy projekcie offshore lidera rynku energii odnawialnych.

Sven Utermöhlen, CEO Offshore Wind w RWE Renewables: „Dokonując wyboru Chantiers de l'Atlantique, osiągnęliśmy kolejny etap na drodze do realizacji naszej pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych, szybko rozwijających się rynków offshore w Europie. Dzięki naszemu projektowi F.E.W. Baltic II znacząco przyczynimy się do zielonej transformacji energetyki w Polsce i przyspieszymy rozwój lokalnego łańcucha dostaw".

Przy realizacji tego projektu RWE liczy na know-how i umiejętności zespołu Chantiers de l'Atlantique i jego podwykonawców w Polsce i Francji; RWE i Chantiers de l'Atlantique będą korzystać z usług wielu polskich firm w zakresie prac inżynieryjnych oraz dostaw urządzeń i usług. Ta współpraca będzie generowała wartość dodaną w polskimj i francuskim przemyśle sektora offshore wind.

Frédéric Grizaud, dyrektor Atlantique Offshore Energy: „Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani i dumni z możliwości ponownej współpracy z RWE, globalnym liderem w branży, przy realizacji jego pierwszego kompletnego projektu morskiej stacji elektroenergetycznej w Polsce. Nasze ciągłe wysiłki na rzecz poprawy konkurencyjności naszych stacji po raz kolejny podkreślają nasz pozytywny wkład w europejską transformację energetyczną".

Dzięki projektowi F.E.W. Baltic II RWE znacząco przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki, a także do zielonej transformacji energetyki w Polsce – jednego ze swoich strategicznych rynków wzrostu w Europie. RWE posiada już w Polsce ugruntowaną pozycję w sektorze lądowej energetyki wiatrowej i stale dywersyfikuje swój portfel OZE, inwestując także w projekty farm fotowoltaicznych.

W 2021 roku RWE uzyskało decyzję środowiskową dla projektu F.E.W. Baltic II. Była to pierwsza ocena oddziaływania na środowisko dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce wykonana przy zastosowaniu procedury transgranicznej (zgodnie z konwencją z Espoo) z udziałem duńskich i szwedzkich interesariuszy. Również w ubiegłym roku Urząd Regulacji Energetyki przyznał dla projektu prawo do kontraktu różnicowego (CfD), potwierdzając tym samym, że projekt RWE został wybrany do pierwszej fazy ambitnego programu rozbudowy sektora offshore w Polsce. Przyznanie CfD zależy od ostatecznego zatwierdzenia przez Komisję Europejską, które jest spodziewane w 2022 roku.

RWE jest globalnym liderem rynku odnawialnych źródeł energii oraz numerem 2 na świecie w branży morskiej energetyki wiatrowej. Firma posiada obecnie 17 farm wiatrowych zlokalizowanych na obszarach morskich pięciu państw, a także rozwija i realizuje projekty najbardziej zaawansowanych technicznie morskich farm wiatrowych na świecie. Do 2030 r. w ramach swojej ambitnej strategii inwestycyjno-rozwojowej „Growing Green" o wartości 50 mld euro brutto RWE planuje potrojenie swojej globalnej mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej z obecnych 2,4 GW do 8 GW.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.