Rząd przyjął projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych

Rząd przyjął projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych - ZielonaGospodarka.pl
28.02.2023 17:26
Strona główna Prawo, finanse Rząd przyjął projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych

Partnerzy portalu

Rząd przyjął projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

We wtorek rząd przyjął projekt specjalnej ustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Specustawa ma usprawnić przygotowanie, realizację i rozbudowę elektrowni, które będą pełnić rolę magazynów energii elektrycznej.

Jak podała KPRM, rząd chce usprawnić przygotowanie, realizację i rozbudowę inwestycji dotyczących elektrowni szczytowo-pompowych. Elektrownie te będą pełnić rolę magazynów energii elektrycznej. Magazynowanie energii stanowi kluczowy warunek transformacji energetycznej. Ponadto, magazyny energii elektrycznej mają szczególne znaczenie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i konieczności szybkiego dostarczenia mocy do systemów energetycznych - podkreślono.

Wskazano, że inwestycja dotycząca elektrowni szczytowo-pompowej będzie inwestycją celu publicznego. Jak wyjaśniono, rozwiązanie to zapewni szybszą ich realizację, a tym samym poprawę bezpieczeństwa energetycznego, poprzez istotne zwiększenie możliwości magazynowania energii elektrycznej w polskim systemie elektroenergetycznym.

Według Kancelarii, w Polsce mogłoby powstać co najmniej sześć elektrowni szczytowo-pompowych. Jedną z pierwszych może być inwestycja w Młotach w gminie Bystrzyca Kłodzka. Elektrownia w Młotach dałaby ok. 1 gigawat energii elektrycznej, która wystarczyłaby w razie potrzeby dla ok. 1,5 mln gospodarstw domowych przez kilka godzin. Daje to porównywalną energię elektryczną wytworzoną przez jeden reaktor jądrowy i jeden blok węglowy lub jedną dużą farmę wiatrową na morzu - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z projektem, decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej elektrowni szczytowo-pompowej będzie wydawał wojewoda w ciągu miesiąca od złożenia wniosku przez inwestora. Wniosek będzie zawierał szczegółowe informacje i dane, a także będą do niego załączone opinie, m.in. związane z określeniem granic terenu objętego wnioskiem. Ostateczna decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej elektrowni szczytowo-pompowej stanowić będzie podstawę do dokonywania wpisów w księdze wieczystej i w ewidencji gruntów i budynków - wskazano.Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ pad/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.