Rząd przyjął projekty nowelizacji poprawiające efektywność energetyczną budynków

zk

26.07.2022 17:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Rząd przyjął projekty nowelizacji poprawiające efektywność energetyczną budynków

Partnerzy portalu

Rząd przyjął projekty nowelizacji poprawiające efektywność energetyczną budynków - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane - poinformowała we wtorek Kancelaria Premiera. Nowe przepisy mają wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej budynków.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane

W komunikacie Kancelarii wskazano, że projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej ws. charakterystyki energetycznej budynków. Zaznaczono, że nowe rozwiązania wynikają m.in. z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.

Jak napisano, najważniejsze rozwiązania projektu nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej zakładają, że: wprowadzone zostaną zmiany dotyczące wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, rozszerzające zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli (dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW.); umożliwiony zostanie powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków; podniesiona zostanie jakość merytoryczna sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej (dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji); wprowadzone zostaną zmiany korygujące istniejące mechanizmy w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji.

Wskazano, że najważniejsze rozwiązania w nowelizacji ustawy – Prawo budowlane zakłada, że: inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.

Ponadto wprowadzony zostanie obowiązek montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23140,00 $ tona 1,60% 21 mar
 Cynk 2896,00 $ tona -0,96% 21 mar
 Aluminium 2234,00 $ tona -0,13% 21 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.