Saule Technologies otworzyła linię produkcyjną ogniw słonecznych na bazie perowskitu

zk

21.05.2021 21:38 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Saule Technologies otworzyła linię produkcyjną ogniw słonecznych na bazie perowskitu

Partnerzy portalu

Saule Technologies otworzyła linię produkcyjną ogniw słonecznych na bazie perowskitu - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Linię produkcyjną ogniw słonecznych na bazie perowskitu otworzyła we Wrocławiu firma Saule Technologies. Stworzone przez polską fizyk Olgę Malinkiewicz innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne pozwalają generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła.

W piątek w siedzibie Saule Technologies we Wrocławiu oficjalnie otwarto – jak podkreślają jej twórcy – pierwszą w świecie linię produkcyjną ogniw słonecznych na bazie perowskitu. Ogniwa drukowane są na foliach polimerowych.

Saule Technologies to polska firma, stworzona w 2014 roku przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Malinkiewicz opracowała przełomową metodę wytwarzania perowskitowych ogniw słonecznych w temperaturze pokojowej; stworzyła ogniwa fotowoltaiczne, pozwalające generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła. Ogniwa mogą być stosowane na różnych powierzchniach – od etykiet cenowych, przez fasady budynków, po satelity w przestrzeni kosmicznej.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy Saule Technologies, ogniwa słoneczne na bazie perowskitów uważane są za kolejny milowy krok w rozwoju fotowoltaiki, po tradycyjnych ogniwach krzemowych.

– Ogniwa perowskitowe są cienkie, lekkie, elastyczne, częściowo transparentne, można je zabarwiać na różne kolory. W przeciwieństwie do ogniw krzemowych działają skutecznie nawet przy nieoptymalnym oświetleniu, także w sztucznym świetle. Co ważne, można je produkować stosunkowo łatwo, niskim kosztem, technologią druku, w temperaturze pokojowej – podkreślono w opisie technologii stworzonej przez polską firmę.

Jak wskazano, ogniwami perowskitowymi można pokrywać różne powierzchnie. „Można nimi na przykład pokrywać faliste dachówki, bezinwazyjnie integrować je z fasadami budynków, a nawet oknami biurowców. Trafią na karoserie aut, plandeki TIR-ów, żagle, namioty, odzież, obudowy tabletów i laptopów. Zasilą drony, urządzenia Internetu rzeczy (IoT), satelity Liczba możliwych zastosowań perowskitowych ogniw fotowoltaicznych jest praktycznie nieograniczona” - wskazano.

Saule Technologies rozpoczęła działalność w 2014 roku jako start-up. Dziś firma zatrudnia kilkadziesiąt osób z 20 krajów świata. W ubiegłym roku Saule Technologies otrzymała 4,35 mln euro od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na masową produkcję elastycznych perowskitowych modułów słonecznych do zastosowań w internecie rzeczy.

W ubiegłym roku firma nawiązała też współpracę polską firmą Columbus Energy, dostawcą usług na rynku nowoczesnej energetyki.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.