Siarka: obecne instrumenty prawne nie dają możliwości żadnej prywatyzacji lasów

zk

20.05.2021 13:22 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Siarka: obecne instrumenty prawne nie dają możliwości żadnej prywatyzacji lasów

Partnerzy portalu

Siarka: obecne instrumenty prawne nie dają możliwości żadnej prywatyzacji lasów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

– Wszystkie obecnie obowiązujące instrumenty prawne nie dają możliwości, żeby dochodziło do jakiejkolwiek prywatyzacji lasów – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister środowiska Edward Siarka, odnosząc się do pytań o poselski projekt ustawy dot. gospodarki leśnej.

Siarka odpowiadał na pytanie posłanki Klaudii Jachiry (Koalicja Obywatelska) dotyczące możliwości prywatyzacji terenów leśnych na mocy projektu poselskiego ustawy o gospodarce leśnej. Jak powiedział, "obecnie obowiązujące przepisy Ustawy o lasach szczegółowo regulują kwestie obrotu gruntami leśnymi" i "trudno odpowiadać jest na pytania dotyczące ustawy, której de facto jeszcze nie ma".

– Odnosząc się do tego, chcę powiedzieć, że wszystkie obecnie obowiązujące instrumenty prawne, które są w Ustawie o lasach, nie dają możliwości, żeby dochodziło do jakiejkolwiek prywatyzacji lasów – powiedział wiceminister.

Jak wyjaśnił, obecnie obowiązująca Ustawa o lasach przewiduje szereg rozwiązań prawnych i instrumentów uprawniających Lasy Państwowe do rozporządzania i gospodarowania lasami.

– A mówimy tu o dobru narodowym, lasy w Polsce od czasu II wojny światowej zajmują 30 proc. powierzchni kraju, zwiększone z 21 proc. – zaznaczył Siarka.

Polityk przypomniał, że uprawnienia Lasów Państwowych określone w ustawie to przede wszystkim "nabywanie lasów i gruntów, gdy jest to uzasadnione interesem gospodarki leśnej i nie narusza interesu państwa".

– Zostało tam dopisane w ostatnim czasie również prawo pierwokupu gruntów, które są zbywane przez osoby fizyczne i Lasy Państwowe z tego korzystają  – dodał.

Według Siarki "w latach 2016-2020 takich wniosków wpłynęło 484, a zrealizowano 232 wnioski, nabyto grunty o powierzchni ponad 400 ha".

– Odbywa się ono tylko wtedy, kiedy mówimy o zbywaniu współwłasności i kiedy regulowana jest granica polno-leśna, lub kiedy nadleśnictwo stwierdzi, że dana nieruchomość leśna jest zbędna dla gospodarki leśnej, a nabywca ma ważny tytuł interesów społecznych czy gospodarczych – skomentował Siarka, odnosząc się do kwestii zbywania gruntów leśnych.

– Oczywiście grunty leśne są też przekazywane dla Krajowego Ośrodka Wsparcia, kiedy mamy grunty leśne w jakichś dużych obszarach rolnych i te enklawy nie spełniają warunków racjonalnej gospodarki leśnej. Grunty przekazywane są też w użytkowanie wieczyste takich instytucji, jak muzea, ośrodki hodowli zwierząt czy jednostki wojskowe – wyjaśnił wiceminister.

–  Lasy również zgodnie z tymi zapisami Ustawy o lasach mogą być wydzierżawiane – dodał.

Siarka podkreślił, że Lasy Państwowe ponoszą bardzo duże koszty związane ze służebnościami wynikającymi np. z umieszczania linii energetycznych czy gazowych na terenach leśnych.

– Duże obszary lasów przekazywane są w wyniku Ustawy dla obszarów wojskowych, ale najważniejsze wyzwanie to przekazywanie lasów pod budowę dróg krajowych i autostrad. Wiele tysięcy hektarów jest przekazywane pod budowę dróg i z tego tytułu Lasy Państwowe nie osiągają żadnej korzyści – powiedział w Sejmie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24925,00 $ tona -0,27% 17 sie
 Cynk 3635,00 $ tona -6,22% 17 sie
 Aluminium 2414,00 $ tona -1,11% 17 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.