Simply Blue Group częścią konsorcjum budującego pierwszą na świecie farmę wodorostów na morskiej farmie wiatrowej

Strona główna Energetyka, OZE Simply Blue Group częścią konsorcjum budującego pierwszą na świecie farmę wodorostów na morskiej farmie wiatrowej

Partnerzy portalu

Simply Blue Group częścią konsorcjum budującego pierwszą na świecie farmę wodorostów na morskiej farmie wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Smartland Landscape Architecture

Simply Blue Group, deweloper projektów niebieskiej gospodarki z siedzibą w Irlandii, dołączył do konsorcjum North Sea Farm 1 Project (NSF1), aby zbudować pierwszą na świecie komercyjną farmę wodorostów zlokalizowaną na morskiej farmie wiatrowej. Farma o powierzchni 10 hektarów, zlokalizowana u wybrzeży Holandii na Morzu Północnym, ma zostać uruchomiona jesienią tego roku, kiedy zostanie rozmieszczona i obsiana, a pierwsze zbiory spodziewane są wiosną 2025 r. 

Konsorcjum, sponsorowane przez fundusz klimatyczny Right Now firmy Amazon, ma na celu pomóc w realizacji celów działań klimatycznych w Europie poprzez wykorzystanie ogromnego, niezagospodarowanego potencjału uprawy wodorostów. Podobnie jak drzewa, wodorosty pochłaniają azot, fosfor i dwutlenek węgla oraz wytwarzają tlen, w ten sposób przyczyniając się do rozwiązania problemu zmian klimatycznych i zakwaszenia oceanów. W ten sposób wytwarza cenną biomasę o szerokim zakresie zastosowań, od środków farmaceutycznych, przez paszę dla zwierząt, po nawozy. 

Grupa Simply Blue koncentruje się na zastępowaniu paliw kopalnych czystą energią oceaniczną, usuwaniu CO2 z atmosfery i rozwoju zrównoważonych źródeł białka, przy jednoczesnym przyciąganiu inwestycji do społeczności przybrzeżnych. Wykazuje duże zainteresowanie wielokrotnym wykorzystaniem farm wiatrowych i wierzy, że efektywne wykorzystanie przestrzeni morskiej jest kluczem do współpracy z oceanami w zakresie zmiany klimatu i włączenia większej liczby lokalnych społeczności i łańcuchów dostaw w przejście na gospodarkę niskoemisyjną.   

- W Simply Blue Group chcemy, aby nasze projekty morskie przynosiły wymierne korzyści, dlatego cieszymy się, że możemy dołączyć do tego konsorcjum. Zdajemy sobie sprawę, że uprawa wodorostów jest cennym narzędziem przeciwdziałania zmianom klimatycznym i wspierania naszych oceanów. Wierzymy, że z czasem morskie farmy wiatrowe będą miały wiele zastosowań, a jednym z nich będzie produkcja wodorostów. Dołączając do NSF1, robimy pierwszy krok w tej podróży - mówi Hugh Kelly, współzałożyciel i dyrektor generalny Simply Blue Group.

 - Jesteśmy zachwyceni, że Simply Blue Group dołączyła do konsorcjum, aby pomóc w realizacji tego projektu. Ich wiedza specjalistyczna w zakresie akwakultury i morskiej energetyki wiatrowej będzie cenna w pomyślnej realizacji po raz pierwszy produkcji wodorostów w morskiej farmie wiatrowej. Projekt North Sea Farm 1 ma na celu pomóc branży wodorostów w zwiększaniu skali morskich farm wiatrowych, a możliwości Simply Blue Group w obu obszarach czynią z niej idealnego partnera - mówi Eef Brouwers, kierownik projektu North Sea Farm 1.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.