Szef BBN o szczycie klimatycznym: padnie deklaracja, że zgadzamy się na neutralność klimatyczną, ale chcemy uzgodnić warunki

zk

22.04.2021 11:18 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Szef BBN o szczycie klimatycznym: padnie deklaracja, że zgadzamy się na neutralność klimatyczną, ale chcemy uzgodnić warunki

Partnerzy portalu

Szef BBN o szczycie klimatycznym: padnie deklaracja, że zgadzamy się na neutralność klimatyczną, ale chcemy uzgodnić warunki - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Padnie deklaracja, że co do kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej zgadzamy się, natomiast chcielibyśmy uzgodnić warunki doprowadzenia do tej sytuacji - mówił szef BBN Paweł Soloch, pytany, czy prezydent Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego zadeklaruje neutralność klimatyczną Polski do 2050 r.

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta USA Joe Bidena. Prezydent Duda zabierze głos podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.

Soloch pytany w czwartek w Radiu ZET, jaka będzie agenda prezydenta podczas szczytu klimatycznego, przekazał, że "Polska będzie reprezentowała państwa regionu, ponieważ jest jedynym państwem z naszego regionu, które będzie na szczycie". "Dlatego też prezydent Andrzej Duda wcześniej kontaktował się z prezydentem Bułgarii, Słowenii, konsultował swoje stanowisko" - dodał.

Szef BBN był pytywany, czy ze strony Andrzeja Dudy padnie deklaracja neutralności klimatycznej Polski do 2050 roku. "To, czy konkretna deklaracja padnie, będziemy mogli przekonać się podczas wystąpienia naszego prezydenta w piątek" - przekazał. "Przypomnę, że prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, w której jest deklaracja o tym, że nasze państwo będzie dokonywało swoją transformację zgodnie z celami, jakie stawia polityka klimatyczna w ramach forum międzynarodowego, ale ta transformacja powinna być sprawiedliwa" - mówił Soloch.

"Na pewno padnie deklaracja, że co do kierunku (osiągnięcia neutralności klimatycznej - PAP) zgadzamy się, natomiast chcielibyśmy uzgodnić warunki doprowadzenia do tej sytuacji, do celów" - powiedział szef BBN. Jego zdaniem, należy uwzględnić przy tym specyfikę Polski, "żeby szybkość transformacji nie doprowadziła do jakichś komplikacji gospodarczych, co odbiłoby się na standardzie i poziomie życia Polaków". "To musimy już szczegółowo dyskutować" - dodał.

W rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie, planowany jest udział przywódców ok. 40 państw, w tym Chin, Indii, Brazylii i Rosji. Ze względu na pandemię wydarzenie będzie miało charakter wirtualny.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.